Mit jelent a korlátlan szavatosság?
- Dátum: 2024.09.24., 02:00
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- avas, csomagolás, eláll, élelmiszer, ételecet, felhasználható, fogyasztható, friss, határidő, konzerv, korlátlan, kukoricakeményítő., légmentes, lejárati idő, méz, minőség, nedvesség, rizs, romlandó, só, száraztészta, szárított bab, szavatosság, tárolás, tejpor, tömény ital instant kávé, vaníliaesszencia, zamat
Lejárt szavatosságú élelmiszereket fogyasztani kockázatos lehet, azonban van jónéhány olyan termék, amely esetében nem kell aggódni, hiszen – megfelelő tárolási szabályok betartásával - elfogyaszthatóak még több év után is. Jónéhány termék esetében korlátlan szavatosságról beszélhetünk. Melyek azok az élelmiszerek, amelyek - helyes tárolással - korlátlan ideig fogyaszthatók?
A gyorsan romló élelmiszereknek fogyaszthatósági határidejük, a hosszabb ideig eltartható élelmiszereknek pedig minőségmegőrzési időtartamuk van.
Melyek azok az élelmiszerek, amelyek - helyes tárolással - korlátlan ideig fogyaszthatók?
Nem kell figyelni például a rizs szavatossági idejét! A felbontatlan rizst gond nélkül felhasználhatjuk akár több év után is, amennyiben figyeltünk a légmentes tárolásra.
A sóról ugyanígy elmondható, hogy „nincs” szavatossága. Az asztali só mindig friss marad, ha száraz helyen tartjuk, ha azonban nedvesség éri, könnyen összeáll. Ez az egyetlen hátránya, hogy az idő múlásával a sószemek kissé összetapadhatnak a keletkező nedvesség miatt. Ez azonban teljesen veszélytelen és könnyen kiküszöbölhető: ha néhány rizsszemet öntünk a sótartóba, a rizs fel fogja szívni a nedvességet és a só megőrzi eredeti állagát.
A sóhoz hasonlóan a cukor is sokáig felhasználható, s gyakorlatilag korlátlan ideig megőrzi a minőségét. Törekedjünk rá, hogy légmentesen, zárt dobozban tároljuk.
Korlátlanul eláll az ételecet is. Ha jól zárható üvegben tartjuk, semmit nem veszít minőségéből.
Szerencsénk van a mézzel is. Ha helyesen tároljuk, akkor korlátlan ideig eláll. Állítólag a világ egyik legrégebbi üveg méze már 5500 éves! Idővel a méz állaga kristályossá válik, de ettől még nincs baja, nyugodtan fogyasztható.
Mi a helyzet a tömény szeszes italokkal?
A pálinka, rum és társai nagyon sokáig megmaradnak, ha jól záródó üvegben és fénytől védve tároljuk őket.
Az instant kávét érdemes zárt dobozban tartani, ha nem is korlátlanul, de megfelelő tárolási feltételek mellett nagyon sokáig megtartja minőségét.
A szárított bab is szinte korlátlan ideig eláll, bár a külseje több évtizedes tárolás után valamennyire megváltozik, de fogyasztható.
A száraztészta is megfőzhető attól, ha nemrég lejárt a szavatossága, bár korlátlan ideig nem, de nagyon sokáig gond nélkül fel lehet használni. Itt is a lényeg, hogy légmentesen záródó dobozban tartsuk.
A konzervek tárolásánál arra kell figyelni, hogy sötét és száraz helyen tartjuk, így jóval meghosszabbíthatjuk az egyébként is hosszú lejárati idejüket.
Általában gyakran, akár napi szinten is ellenőrizzük az otthonunkban található élelmiszerek szavatosságát, sokan nem vagyunk tisztában azzal, hogy bizony vannak alapanyagok, amelyek egyszerűen nem tudnak megromlani. Ezekben az esetekben nem kell aggódni a lejárati idő miatt.
A vegán életmód mögöttes nehézsége
A vegán életmódra való váltás nem tartozik a legegyszerűbb folyamatok közé, bármennyire sziklaszilárd eltökéltség áll is az elhatározás mögött. Rögös az út azoknak, akik azelőtt rendszeresen fogyasztottak húst, tejtermékeket és cukrozott élelmiszert. Adódik a kérdés, hogy mi játszódik le a szervezetünkben, ha teljesen kizárjuk az állati eredetű készítmények bevitelét? Hogyan lehet ezt az állapotot tartósan fenntartani?
Itt az ideje a birsalmának
A birsalmát kedveljük eltéveszthetetlen, zamatos íze miatt, de vajon ki tudja, hogy mennyire jótékony hatással van szervezetünkre?
Egészséges nassolnivalók
Ha éppen sietünk valahová, vagy éppen még nincsen ebédidő, de megkívánunk valamit hajlamosak vagyunk egészségtelen édességeket vásárolni és fogyasztani. Pedig néhány egyszerű alternatívával könnyen egészségesebbé tehetjük még a nassolási szokásainkat is!
Amit a kókuszvízről tudni érdemes
A kókuszt mindenki ismeri, hiszen egyes országok alapvető élelmiszere, sokféleképpen felhasználják minden részét, ám a kókuszvízről kevesebbet hallunk, azon kívül, hogy finom. Nézzük, mire is jó nekünk.
A bento kultúrája
A bento kultúrája Japánból származik, és harmonikusan ötvözi a táplálkozást, az esztétikát és az egészséges életmódot. Ezek az előre összeállított dobozok igazán változatossá teheti étkezéseinket, és érdekes perspektívát ad, az előre elkészített ételek világának.