Menü

Miért fontos az aktív pihenés?

A szabadidőnk egy részét mindenképp érdemes aktív pihenéssel tölteni, azaz olyan tevékenységet végezni, amely nem a teljes fizikai nyugalomra épül, hanem könnyed mozgással, vagy mentális aktivitással jár. Ez egészségmegőrzés és jólét szempontjából is fontos, hiszen fenntartja a mentális és fizikai egyensúlyt a testünkben, főleg olyan esetekben, amikor munkánk, vagy a tanulás során sokáig végzünk monoton munkát, vagy ülünk egyhelyben.

Az aktív pihenésnek sok formája van, nem feltétlenül kell valami megerőltető sportot végeznünk ehhez. Akár a kertészkedés vagy egy esti séta a friss levegőn is ide számít. Ezen kívül kereshetünk olyan gyakorlatokat, amelyek rövid idő alatt, akár otthonunkban is elvégezhetőek. Ilyen lehet a jóga és a meditáció, de ha van időnk és kedvünk, másokkal együtt kikapcsolódni, akkor érdemes lehet ehhez hasonló foglalkozásokat felkeresni, hiszen akkor a szociális igényünket is könnyen ki tudjuk elégíteni.

A passzív pihenés, amikor csak ülünk a televízió előtt, játszunk a számítógépen, vagy egyéb olyan tevékenységet végzünk, aminél nem kell megmozdulni több szempontból is káros lehet. Növelheti többek között az elhízás, a cukorbetegség és a keringési problémák kockázatát, és a hangulatunk is tartósan romolhat egy idő után. Lehetséges, hogy nem is tudunk róla, de csak egy kis testmozgásra lenne szükségünk ahhoz, hogy jobb közérzetünk legyen a mindennapokban.

A rendszeres aktív pihenés segít javítani az alvásminőséget is. Ha a testünk is elfárad a nap folyamán, és nem csak az elménk, akkor sokkal egyszerűbb álomba merülni, illetve egy kiegyensúlyozott, pihentető alvásban részesedni. Ezen kívül a mozgás során endorfin szabadul fel, ami segít abban, hogy kevésbé szorongjunk, sőt még a depressziót is enyhítheti, ennek segítségével pedig, úgy feküdhetünk le aludni, hogy nem vagyunk annyira stresszesek.

Az általános közérzetünk, és az egészségügyi állapotunk is drasztikus javulásnak indulhat, hogyha beépítjük a mindennapjainkba az aktív pihenést. Könnyen javulhatnak a gyomorbántalmaink, illetve az étvágyunkat is meg tudja hozni a nap végére, hiszen, ha egy nyolcórás irodai munkanap után elmegyünk fél órát sétálni az erdőbe, akkor több kalóriát égetünk, és a sport alapvetően is serkenti az anyagcserét.

Ahhoz, hogy aktív programokat építsünk a mindennapjainkba, sokkal inkább előre kell gondolkodni, mintha otthon csak a kezünkbe fognánk a telefonunkat, és megnéznénk néhány videót. Ez a rendszeresség azonban hosszú távon jót tesz a mentális egészségünknek, hiszen látjuk a kitartásunk eredményességét. A mozgás serkenti az agyműködést is, így lehet, ha este úgy érezzük nem tudunk megoldani valamit, akkor érdemesebb elmenni kocogni egyet, és akkor két legyet üthetünk egy csapásra.

Nem kell túlgondolni ezt sem, szebb időben akár érdemes a munkahelyről, vagy az iskolából legalább egy szakaszon gyalog hazamenni, ezzel már közelebb vagyunk ahhoz a célhoz, hogy minden nap eleget mozogjunk, és egy kis rendszert vigyünk az életünkbe.

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Hasznos megtakarítási tippek

Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.

A leblokkolás lélektana

Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.

Gyűjtő vagy gyűjtögető?

A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?

Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése

A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?