Menü

Miért fontos az aktív pihenés?

A szabadidőnk egy részét mindenképp érdemes aktív pihenéssel tölteni, azaz olyan tevékenységet végezni, amely nem a teljes fizikai nyugalomra épül, hanem könnyed mozgással, vagy mentális aktivitással jár. Ez egészségmegőrzés és jólét szempontjából is fontos, hiszen fenntartja a mentális és fizikai egyensúlyt a testünkben, főleg olyan esetekben, amikor munkánk, vagy a tanulás során sokáig végzünk monoton munkát, vagy ülünk egyhelyben.

Az aktív pihenésnek sok formája van, nem feltétlenül kell valami megerőltető sportot végeznünk ehhez. Akár a kertészkedés vagy egy esti séta a friss levegőn is ide számít. Ezen kívül kereshetünk olyan gyakorlatokat, amelyek rövid idő alatt, akár otthonunkban is elvégezhetőek. Ilyen lehet a jóga és a meditáció, de ha van időnk és kedvünk, másokkal együtt kikapcsolódni, akkor érdemes lehet ehhez hasonló foglalkozásokat felkeresni, hiszen akkor a szociális igényünket is könnyen ki tudjuk elégíteni.

A passzív pihenés, amikor csak ülünk a televízió előtt, játszunk a számítógépen, vagy egyéb olyan tevékenységet végzünk, aminél nem kell megmozdulni több szempontból is káros lehet. Növelheti többek között az elhízás, a cukorbetegség és a keringési problémák kockázatát, és a hangulatunk is tartósan romolhat egy idő után. Lehetséges, hogy nem is tudunk róla, de csak egy kis testmozgásra lenne szükségünk ahhoz, hogy jobb közérzetünk legyen a mindennapokban.

A rendszeres aktív pihenés segít javítani az alvásminőséget is. Ha a testünk is elfárad a nap folyamán, és nem csak az elménk, akkor sokkal egyszerűbb álomba merülni, illetve egy kiegyensúlyozott, pihentető alvásban részesedni. Ezen kívül a mozgás során endorfin szabadul fel, ami segít abban, hogy kevésbé szorongjunk, sőt még a depressziót is enyhítheti, ennek segítségével pedig, úgy feküdhetünk le aludni, hogy nem vagyunk annyira stresszesek.

Az általános közérzetünk, és az egészségügyi állapotunk is drasztikus javulásnak indulhat, hogyha beépítjük a mindennapjainkba az aktív pihenést. Könnyen javulhatnak a gyomorbántalmaink, illetve az étvágyunkat is meg tudja hozni a nap végére, hiszen, ha egy nyolcórás irodai munkanap után elmegyünk fél órát sétálni az erdőbe, akkor több kalóriát égetünk, és a sport alapvetően is serkenti az anyagcserét.

Ahhoz, hogy aktív programokat építsünk a mindennapjainkba, sokkal inkább előre kell gondolkodni, mintha otthon csak a kezünkbe fognánk a telefonunkat, és megnéznénk néhány videót. Ez a rendszeresség azonban hosszú távon jót tesz a mentális egészségünknek, hiszen látjuk a kitartásunk eredményességét. A mozgás serkenti az agyműködést is, így lehet, ha este úgy érezzük nem tudunk megoldani valamit, akkor érdemesebb elmenni kocogni egyet, és akkor két legyet üthetünk egy csapásra.

Nem kell túlgondolni ezt sem, szebb időben akár érdemes a munkahelyről, vagy az iskolából legalább egy szakaszon gyalog hazamenni, ezzel már közelebb vagyunk ahhoz a célhoz, hogy minden nap eleget mozogjunk, és egy kis rendszert vigyünk az életünkbe.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.