Miért fontos a kamasz gyerekemnek a laborvizsgálat?
- Dátum: 2024.10.01., 20:46
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- a koncentrációs nehézségek, alkohol, cigaretta, egészségügyi problémák, energiahiány, fáradtság, fejfájás, fiatal, hasi panaszok, kamasz, kutatás, laborvizsgálat, menstruáció, pajzsmirigy funkciók, sport, vérvétel, vitamin és ásványi anyag pótlás
Egyrészt, mert még mindig kevesen járnak rendszeres szűrővizsgálatokra és ennek fontosságára már kamaszkorban érdemes felhívni a figyelmet. Másik ok, hogy kamaszkorban a növekedés, valamint a hormonháztartás változása miatt fokozottabb igény lehet egy-egy vitamin, ásványi anyag pótlására, ezt pedig csak egy laborvizsgálat tudja megmutatni,
Egy vérvétel és laborvizsgálat után válaszokat kaphatunk arra, miből és mennyit szükséges bevinni a szervezetbe, illetve hogyan érdemes változtatni a táplálkozáson.
Az iskoláskorú gyermekek táplálkozással és mozgással kapcsolatos szokásai bizony hagynak kívánnivalót maguk után, több kutatás is kimutatta már a helytelen életmódbeli szokásaikat.
A hazánkra vonatkozó adatok szerint a napi gyümölcs- és zöldségfogyasztás a fiatalok kevesebb mint harmadára jellemző, sok gyerek tölti nagyrészt ülve a szabadidejét, az alvásuk mennyiségéről és minőségéről pedig nem is beszélve.
A diákjaim közt nagyon sok a túlsúlyos, kis részük sportol rendszeresen és egyre több fiatalnak vannak egészségügyi problémái. A kamaszok között sajnos népszerű a cigaretta és az alkohol, nem a napi vitaminok beviteléről akarnak gondoskodni, hanem a napi cigarettamennyiségről, ez pedig elkeserítő.
Nem mondok újat azzal, hogy az egyre több tanulással járó fokozott szellemi terhelés is megkívánja bizonyos vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek pótlását, de ezekre az idegrendszernek, csontozatnak is szüksége van.
Ha gyermekkorban lefektetjük az alapokat, akkor felnőttként is természetes lesz számukra az öngondoskodás, valamint évek múltán szülőként is tudatosabbak lesznek. Egy laborvizsgálat segítségével fény derülhet a szervezetben fennálló hiányállapotokra, melyeket étrendi változtatásokkal, és szükség esetén táplálékkiegészítőkkel lehet orvosolni.
A növekedés és lányoknál az erős menstruáció is okozhat hiányállapotokat a szervezetbe, de nem árt a TSH-érték ellenőrzése, mely a pajzsmirigyfunkciót mutatja meg.
Megemlíteném, hogy a sportoló gyerekeknek a fokozott igény miatt kulcsfontosságú az egyéni szükségleteknek megfelelő célzott vitamin- és ásványianyag-pótlás.
Egészségügyi gondokat okozhatnak a divatdiéták a kamaszoknál, akinél különösen nagy figyelmet kap a külső és sokan kezdenek diétába, főleg a közösségi média hatására. Az egyoldalú vagy elégtelen táplálkozás szintén hiánybetegségekhez vezethet.
A leggyakoribb problémák, amelyekkel a kamaszok vérvételre érkeznek a szakemberek szerint, általában a fáradtság, az energiahiány, a koncentrációs nehézségek, fejfájás, hasi panaszok: egy vérvétel pedig segíthet tisztázni, milyen tényezők állhatnak ezek háttérben. Szintén érdemes vérvételt kérnie annak, aki túl sokszor beteg, alvási nehézségekkel vagy túlsúllyal küzd.
Az éves laborvizsgálat tehát minden fiatalnak és felnőttnek egyaránt javasolt, akkor is, ha nincs tünet vagy egészségügyi probléma. Az évente megismételt laborvizsgálatok nemcsak a testi, de a szellemi és lelki egészségünk szempontjából is egyaránt indokoltak.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.