Menü

Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?

Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!

Megannyi az emésztőrendszerünket érintő, kellemetlen panaszokat okozó kórságot ismerhetünk, ide soroljuk az FD-t is, ami a funkcionális diszpepsziát jelenti. Akkor gondolhatunk erre, amikor nem a beleinkben érzünk gondot, hanem a gyomrunk környékén. Sajnos a fejlett országokban egyre gyakrabban diagnosztizált kórképről beszélünk, a lakosság 30-40%-át érinti, nőknél gyakrabban előfordul, kialakulásának konkrét okait nem mindig lehet megállapítani, de vannak bizonyos tényezők, melyek okozhatják.

A funkcionális diszpepszia a hasunk felső részére lokalizálódik, általában étkezés után jelentkezik és igen kellemetlen, néha ijesztő tüneteket produkál. Jellemző rá, hogy nagyon hamar telítve érezzük magunkat, holott nem is ettünk olyan sokat, ég a gyomrunk, puffadunk, de előjöhet émelygés, akár étvágytalanság, vagy hányás, görcsös állapot is. Tudni kell róla, hogy a kór kialakulásában semmilyen szervi elváltozás nem játszik szerepet, sőt, anyagcsere-betegség sem okozza.

Nem egyenlő a gyomorfekéllyel és a refluxos állapottal sem. Hátterében valószínűleg többféle tényező áll, lehet az pszichikai, szociális, de fizikai tényező is. Például okozhatja, hogy a gyomrunkat körülvevő idegek túlérzékenyek, ezért amikor eszünk, akkor nyomás keletkezik a gyomorban, ami fájdalmat okoz. Amikor táplálkozunk, a gyomrunk izmai elkezdenek ritmusos ütemben dolgozni, hogy a bekerült ételt összekeverjék és mondhatni pépesítsék, ám az egyik izmunk túl feszes és nem képes eléggé kitágulni, hogy a tápláléknak elég helyet biztosítson és ez bizony fájdalommal jár.

Van úgy, hogy annyira túlfeszül, hogy görcsbe áll, ami önmagában sem kellemes érzés, de még ki is sugározhat a vállba, hátba, vagy a szívtájék felé. Maga a betegség lehet genetikailag öröklött, de okozhatja a folyamatos stresszhelyzetben élt életvitel, vagy egészségtelen táplálkozás is. A szorongás például amúgy is a köznyelv által használt „gyomorideget” eredményezheti, ami bizony átfordulhat egy ilyen súlyosabb állapotba. Innen elindul az ördögi kör, mivel a gyomorfájdalom újabb stresszhelyzetet teremt és fokozódik tovább a probléma. Fontos, hogy akinél negatív pszichés állapot áll a háttérben, keressen fel szakembert, és a stresszkezelést megkezdje.

Okozhatja egy Helicobacter pylori nevű baktérium is, mely megtelepszik a gyomor nyálkahártyájában, ott pedig fokozott savtermelést, vagy gyomorhurutot is okozhat. Ezt antibiotikum szedésével kezelik. Továbbá ki kell alakítani egy egészséges életmódot, kerülni a dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztást, beiktatni a rendszeres mozgást. Orvosi javaslatra diétát lehet kezdeni, melyben el kell hagyni a nagyon fűszeres ételeket, és oda kell figyelni a rendszeres, napi többszöri étkezésre.

A funkcionális diszpepszia egy gyógyítható betegség, mely a gyomrot érinti, kellemetlen panaszokat okoz, de egy alapos orvosi kivizsgálás után a helyes kezelést megkezdve pár hét alatt kezelhetők lesznek a tünetek.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.