Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?
- Dátum: 2024.10.12., 13:49
- Erdős Dorka
- pixabay.com
- emésztés, görcs, gyomor, puffadás, savtermelés
Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!
Megannyi az emésztőrendszerünket érintő, kellemetlen panaszokat okozó kórságot ismerhetünk, ide soroljuk az FD-t is, ami a funkcionális diszpepsziát jelenti. Akkor gondolhatunk erre, amikor nem a beleinkben érzünk gondot, hanem a gyomrunk környékén. Sajnos a fejlett országokban egyre gyakrabban diagnosztizált kórképről beszélünk, a lakosság 30-40%-át érinti, nőknél gyakrabban előfordul, kialakulásának konkrét okait nem mindig lehet megállapítani, de vannak bizonyos tényezők, melyek okozhatják.
A funkcionális diszpepszia a hasunk felső részére lokalizálódik, általában étkezés után jelentkezik és igen kellemetlen, néha ijesztő tüneteket produkál. Jellemző rá, hogy nagyon hamar telítve érezzük magunkat, holott nem is ettünk olyan sokat, ég a gyomrunk, puffadunk, de előjöhet émelygés, akár étvágytalanság, vagy hányás, görcsös állapot is. Tudni kell róla, hogy a kór kialakulásában semmilyen szervi elváltozás nem játszik szerepet, sőt, anyagcsere-betegség sem okozza.
Nem egyenlő a gyomorfekéllyel és a refluxos állapottal sem. Hátterében valószínűleg többféle tényező áll, lehet az pszichikai, szociális, de fizikai tényező is. Például okozhatja, hogy a gyomrunkat körülvevő idegek túlérzékenyek, ezért amikor eszünk, akkor nyomás keletkezik a gyomorban, ami fájdalmat okoz. Amikor táplálkozunk, a gyomrunk izmai elkezdenek ritmusos ütemben dolgozni, hogy a bekerült ételt összekeverjék és mondhatni pépesítsék, ám az egyik izmunk túl feszes és nem képes eléggé kitágulni, hogy a tápláléknak elég helyet biztosítson és ez bizony fájdalommal jár.
Van úgy, hogy annyira túlfeszül, hogy görcsbe áll, ami önmagában sem kellemes érzés, de még ki is sugározhat a vállba, hátba, vagy a szívtájék felé. Maga a betegség lehet genetikailag öröklött, de okozhatja a folyamatos stresszhelyzetben élt életvitel, vagy egészségtelen táplálkozás is. A szorongás például amúgy is a köznyelv által használt „gyomorideget” eredményezheti, ami bizony átfordulhat egy ilyen súlyosabb állapotba. Innen elindul az ördögi kör, mivel a gyomorfájdalom újabb stresszhelyzetet teremt és fokozódik tovább a probléma. Fontos, hogy akinél negatív pszichés állapot áll a háttérben, keressen fel szakembert, és a stresszkezelést megkezdje.
Okozhatja egy Helicobacter pylori nevű baktérium is, mely megtelepszik a gyomor nyálkahártyájában, ott pedig fokozott savtermelést, vagy gyomorhurutot is okozhat. Ezt antibiotikum szedésével kezelik. Továbbá ki kell alakítani egy egészséges életmódot, kerülni a dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztást, beiktatni a rendszeres mozgást. Orvosi javaslatra diétát lehet kezdeni, melyben el kell hagyni a nagyon fűszeres ételeket, és oda kell figyelni a rendszeres, napi többszöri étkezésre.
A funkcionális diszpepszia egy gyógyítható betegség, mely a gyomrot érinti, kellemetlen panaszokat okoz, de egy alapos orvosi kivizsgálás után a helyes kezelést megkezdve pár hét alatt kezelhetők lesznek a tünetek.
Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?
Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Lábápolási kisokos
Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.
Arcápolási rutin a hideg hónapokra
Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!
Így tisztítsd a májad természetes úton
Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.