Menü

Mit szoktál álmodni? – a leggyakoribb álmok és jelentésük

Mindenki álmodik, még akkor is, ha nem emlékszik rá. Az álomfejtés arra való, hogy megérthessük, miért álmodjuk épp azt, amit álmodunk.

Az álmokat érdemes néha komolyan venni, hiszen elménk, pszichénk alkotja őket, amikor testünk megpihen. Már Sigmund Freud is foglalkozott a témával, aki szerint az álmaink a tudatalattinkba vezető „királyi út”, megismerésével felfedhetjük vágyainkat, félelmeinket. Az már bebizonyosodott, hogy álmainkat nem csak a pszichés állapotunk befolyásolja, hanem például alvó helyzetünk, vagy éppen az aznap elfogyasztott nehéz étel feldolgozása is. Vannak bizonyos álmok, amik többször is előfordulhatnak életünk során, sőt akár rövid időn belül többszörösen visszatérők is lehetnek.

Az egyik leggyakoribb álom az, amikor zuhanunk. Nagyon ijesztő lehet, a többség fel is ébred, mielőtt álmában földet érne. Általában azok az emberek találkoznak vele, akiknek életében éppen ellentmondás van az akarat és a megvalósulás között, vagy akik nem tudják kontrollálni életük sodrását éppen.

Álmodhatunk halálról, de nem mindegy kiéről. A saját halálunk utalhat arra, hogy valamilyen életszakaszt le kell zárnunk, amitől szorongunk, félünk meghozni a döntést. Amikor valamelyik szerettünkkel történik, akkor félünk az elvesztésétől, bizonytalanságot érzünk vele kapcsolatban, és támogatást várunk tőle.

Igen gyakoriak a terhességről szóló álmok, ami nyilván a nőket érinti inkább. Ez arra utalhat, hogy félünk a feladattól, ami a szülővé válással jár, de az is benne van a pakliban, hogy fejlődést érünk el egy párkapcsolatban, a munkánkban, akár a hobbinkban, mégpedig olyan mértékű ez a fejlődés, amire nem is gondoltunk.

Meglepő lehet, amikor meztelenséggel álmodunk, főleg annak, aki szégyellősebb. Ez inkább ara vezethető vissza, hogy félünk megmutatni hibáinkat, más képet mutatunk a külvilág felé, mint amilyenek valójában vagyunk.

Sokaknak visszatér álmukban megszakított párkapcsolatuk másik fele. Ez abszolút gyászfeldolgozási reakció szervezetük részéről, mellyel a feltépett sebeket gyógyítják, a sérelmeket feldolgozzák.

Nagyon sok ember repül álmában. Ez az az érzés, amikor felhőtlenül érezzük magunkat, kreativitásunk szárnyal, ami pedig pont arra akar rámutatni, hogy ideje ezt az oldalunkat is szabadjára engedni és nem csak a mókuskereket hajtani tovább egész nap. Ide kapcsolható az is, hogy a repülőgép a vágyak és remények szimbóluma.

Végül egy érdekesség, amikor a fogakkal álmodunk. A kieső fogaink veszteségre vagy vereségre utalhatnak, vagy egy olyan megélt helyzetre, amikor nem tudtuk érvényesíteni akaratunkat, vagy éppen nem vagyunk őszinték magunkkal, esetleg másokkal sem.

Az álmok a lelki állapotunk kivetülései lehetnek, melyeket elemezve átgondolhatjuk, hogy mik a ránk váró megoldatlan feladatok, vagy feldolgozatlan események.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.