Mit szoktál álmodni? – a leggyakoribb álmok és jelentésük
- Dátum: 2024.10.17., 04:39
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- álom, fogak, halál, lelki állapot, párkapcsolat, repülés, vágyak, zuhanás
Mindenki álmodik, még akkor is, ha nem emlékszik rá. Az álomfejtés arra való, hogy megérthessük, miért álmodjuk épp azt, amit álmodunk.
Az álmokat érdemes néha komolyan venni, hiszen elménk, pszichénk alkotja őket, amikor testünk megpihen. Már Sigmund Freud is foglalkozott a témával, aki szerint az álmaink a tudatalattinkba vezető „királyi út”, megismerésével felfedhetjük vágyainkat, félelmeinket. Az már bebizonyosodott, hogy álmainkat nem csak a pszichés állapotunk befolyásolja, hanem például alvó helyzetünk, vagy éppen az aznap elfogyasztott nehéz étel feldolgozása is. Vannak bizonyos álmok, amik többször is előfordulhatnak életünk során, sőt akár rövid időn belül többszörösen visszatérők is lehetnek.
Az egyik leggyakoribb álom az, amikor zuhanunk. Nagyon ijesztő lehet, a többség fel is ébred, mielőtt álmában földet érne. Általában azok az emberek találkoznak vele, akiknek életében éppen ellentmondás van az akarat és a megvalósulás között, vagy akik nem tudják kontrollálni életük sodrását éppen.
Álmodhatunk halálról, de nem mindegy kiéről. A saját halálunk utalhat arra, hogy valamilyen életszakaszt le kell zárnunk, amitől szorongunk, félünk meghozni a döntést. Amikor valamelyik szerettünkkel történik, akkor félünk az elvesztésétől, bizonytalanságot érzünk vele kapcsolatban, és támogatást várunk tőle.
Igen gyakoriak a terhességről szóló álmok, ami nyilván a nőket érinti inkább. Ez arra utalhat, hogy félünk a feladattól, ami a szülővé válással jár, de az is benne van a pakliban, hogy fejlődést érünk el egy párkapcsolatban, a munkánkban, akár a hobbinkban, mégpedig olyan mértékű ez a fejlődés, amire nem is gondoltunk.
Meglepő lehet, amikor meztelenséggel álmodunk, főleg annak, aki szégyellősebb. Ez inkább ara vezethető vissza, hogy félünk megmutatni hibáinkat, más képet mutatunk a külvilág felé, mint amilyenek valójában vagyunk.
Sokaknak visszatér álmukban megszakított párkapcsolatuk másik fele. Ez abszolút gyászfeldolgozási reakció szervezetük részéről, mellyel a feltépett sebeket gyógyítják, a sérelmeket feldolgozzák.
Nagyon sok ember repül álmában. Ez az az érzés, amikor felhőtlenül érezzük magunkat, kreativitásunk szárnyal, ami pedig pont arra akar rámutatni, hogy ideje ezt az oldalunkat is szabadjára engedni és nem csak a mókuskereket hajtani tovább egész nap. Ide kapcsolható az is, hogy a repülőgép a vágyak és remények szimbóluma.
Végül egy érdekesség, amikor a fogakkal álmodunk. A kieső fogaink veszteségre vagy vereségre utalhatnak, vagy egy olyan megélt helyzetre, amikor nem tudtuk érvényesíteni akaratunkat, vagy éppen nem vagyunk őszinték magunkkal, esetleg másokkal sem.
Az álmok a lelki állapotunk kivetülései lehetnek, melyeket elemezve átgondolhatjuk, hogy mik a ránk váró megoldatlan feladatok, vagy feldolgozatlan események.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.