Menü

Telefonfüggőség ellen: így csökkentsd a képernyőidődet!

Mindannyiunk számára ismerős a kép, amikor már otthon reggel, ebédszünetben, tömegközlekedésen utazva, az utcán sétálás közben, de még étteremben vagy múzeumban is mindenki az okostelefonját nyomkodja, olykor tudomást sem véve az őt körülvevő világról. A munkahelyen sokan egész nap laptop és gép előtt ülünk, este pedig lehuppanunk a tévé elé, a gyerek meg a tablettel a kezében elvonul a szobájába. Az okoseszközök az életünk elengedhetetlen részévé váltak, ezzel együtt pedig megjelent egy új probléma, társadalmi jelenség: a telefonfüggőség.

Sajnos nem könnyű feladat ellenállni a képernyőfüggőség kísértésének, és tudatosan csökkenteni a napi képernyőidő mennyiségét, ezt próbálja segíteni az iskolai mobilhasználat új szabályozása, illetve az óvodapedagógusok, pedagógusok nem győzik hangsúlyozni a szülők felé, hogy mennyire fontos (lenne) a képernyőidő csökkentése, a könyvből olvasás, az esti mesélés, a közös szabadtéri programok.

Mi van akkor, ha mi felnőttek is képernyőfüggőségben szenvedünk? Egyáltalán mi az a telefonfüggőség?

Telefonfüggőségről akkor beszélhetünk, amikor a képernyő előtt eltöltött idő már irreális méreteket ölt, és nem munkavégzésre használjuk, hanem eseményeket görgetünk, üzenőfalakat nyugtázunk, közösségi oldalakat csekkolunk, applikációkat böngészünk, TikTok videókat pörgetünk és még sorolhatnám.

Ha nincs olyan pár egybefüggő óra, hogy ne nyomkodnánk a telefonunkat. Ez a jelenség szinte mindenkit érint, és mi magunk vagyunk felelősek érte.

Miért veszélyes ez?

Mert rengeteg időt elvesz a fontos dolgoktól, elépíti személyes kapcsolatainkat, rányomja bélyegét a családi programokra, konfliktust szül, nem figyelünk a korülöttünk lévő világra. Súlyosabb esetben a telefonfüggőség és a képernyők által kibocsátott kékfény alvászavarokat, stresszt és szorongást okoz.

Mai cikkünkben tippeket adunk a tudatos telefonhasználathoz, a képernyőidő csökkentéséhez!

A digitális detox-ot kezdhetjük a képernyő előtt töltött idő csökkentésével, ehhez hasznos lehet egy úgynevezett tudatos applikáció vagy más néven “képernyőidő” alkalmazás bekapcsolása., melyek nyomon követik, hogy mennyi időt is töltünk naponta vagy hetente a készülékünkkel.

A beállításoknál keressük a “Képernyőidő” menüt, az én telefonomban ezt a funkciót a “Digitális Jóllét” alatt találtam meg, más eszközöknél a “Digitális Egyensúly” menünél keresendő.

Másik tipp: helyettesítsük más élményekkel a telefonon töltött időt!

Semmi bonyolult, csak egy kis olvasás, 20 perc torna, egy kis séta, főzőcskézés, takarítás, pakolás és máris hasznosabban telt az a szokásos átfacebookozott óra.

Tölts minél kevesebb időt a képernyő előtt a szemünk egészséges érdekében (is)!

A mesterséges fényt kibocsátó eszközök jelentősen hozzájárulhatnak a rövidlátás kialakulásához, főként a gyerekeknél. Félelmetes statisztikák mutatják az eredményeket.

S végül egy fontos tipp: hozzunk létre készülékmentes zónákat otthon, például az étkezőben vagy a hálószobában, gyerekszobában! A családi kapcsolatok javulása lesz az első szembetűnő pozitív változás!

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!