Telefonfüggőség ellen: így csökkentsd a képernyőidődet!
- Dátum: 2024.10.18., 18:03
- Martinka Dia
- pixabay.com
- a közös szabadtéri programok, az esti mesélés, digitális detox, felnőttek, függőség, gyerekek, képernyőfüggőség, képernyőidő, képernyőidő csökkentése, könyvből olvasás, mobiltelefon, okoseszköz, óvodapedagógusok, pedagógusok, tablet, telefon
Mindannyiunk számára ismerős a kép, amikor már otthon reggel, ebédszünetben, tömegközlekedésen utazva, az utcán sétálás közben, de még étteremben vagy múzeumban is mindenki az okostelefonját nyomkodja, olykor tudomást sem véve az őt körülvevő világról. A munkahelyen sokan egész nap laptop és gép előtt ülünk, este pedig lehuppanunk a tévé elé, a gyerek meg a tablettel a kezében elvonul a szobájába. Az okoseszközök az életünk elengedhetetlen részévé váltak, ezzel együtt pedig megjelent egy új probléma, társadalmi jelenség: a telefonfüggőség.
Sajnos nem könnyű feladat ellenállni a képernyőfüggőség kísértésének, és tudatosan csökkenteni a napi képernyőidő mennyiségét, ezt próbálja segíteni az iskolai mobilhasználat új szabályozása, illetve az óvodapedagógusok, pedagógusok nem győzik hangsúlyozni a szülők felé, hogy mennyire fontos (lenne) a képernyőidő csökkentése, a könyvből olvasás, az esti mesélés, a közös szabadtéri programok.
Mi van akkor, ha mi felnőttek is képernyőfüggőségben szenvedünk? Egyáltalán mi az a telefonfüggőség?
Telefonfüggőségről akkor beszélhetünk, amikor a képernyő előtt eltöltött idő már irreális méreteket ölt, és nem munkavégzésre használjuk, hanem eseményeket görgetünk, üzenőfalakat nyugtázunk, közösségi oldalakat csekkolunk, applikációkat böngészünk, TikTok videókat pörgetünk és még sorolhatnám.
Ha nincs olyan pár egybefüggő óra, hogy ne nyomkodnánk a telefonunkat. Ez a jelenség szinte mindenkit érint, és mi magunk vagyunk felelősek érte.
Miért veszélyes ez?
Mert rengeteg időt elvesz a fontos dolgoktól, elépíti személyes kapcsolatainkat, rányomja bélyegét a családi programokra, konfliktust szül, nem figyelünk a korülöttünk lévő világra. Súlyosabb esetben a telefonfüggőség és a képernyők által kibocsátott kékfény alvászavarokat, stresszt és szorongást okoz.
Mai cikkünkben tippeket adunk a tudatos telefonhasználathoz, a képernyőidő csökkentéséhez!
A digitális detox-ot kezdhetjük a képernyő előtt töltött idő csökkentésével, ehhez hasznos lehet egy úgynevezett tudatos applikáció vagy más néven “képernyőidő” alkalmazás bekapcsolása., melyek nyomon követik, hogy mennyi időt is töltünk naponta vagy hetente a készülékünkkel.
A beállításoknál keressük a “Képernyőidő” menüt, az én telefonomban ezt a funkciót a “Digitális Jóllét” alatt találtam meg, más eszközöknél a “Digitális Egyensúly” menünél keresendő.
Másik tipp: helyettesítsük más élményekkel a telefonon töltött időt!
Semmi bonyolult, csak egy kis olvasás, 20 perc torna, egy kis séta, főzőcskézés, takarítás, pakolás és máris hasznosabban telt az a szokásos átfacebookozott óra.
Tölts minél kevesebb időt a képernyő előtt a szemünk egészséges érdekében (is)!
A mesterséges fényt kibocsátó eszközök jelentősen hozzájárulhatnak a rövidlátás kialakulásához, főként a gyerekeknél. Félelmetes statisztikák mutatják az eredményeket.
S végül egy fontos tipp: hozzunk létre készülékmentes zónákat otthon, például az étkezőben vagy a hálószobában, gyerekszobában! A családi kapcsolatok javulása lesz az első szembetűnő pozitív változás!
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?