Alkohol és diéta
- Dátum: 2024.10.23., 11:11
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- alkohol, alkoholfogyasztás, anyagcsere, cukros koktélok, diéta, fogyás, kalóriadús, kalóriatartalom, mértékletesség, sör, száraz vörösbor, szeszes ital, tudatos megközelítés
Amikor úgy döntünk, hogy diétázni kezdünk, azonnal átállunk az egészségesebb ételekre, összetevőkre, különös gondot fordítva arra, hogy mit eszünk, azonban a folyadékra is ugyanilyen fontos odafigyelni. Hogyan befolyásolja az alkohol az étrendünk kalóriatartalmát?
Az alkoholról köztudott, hogy elég kalóriadús. Körülbelül 7 kalóriát tartalmaz grammonként, ráadásul az alkoholból származó kalóriák úgynevezett "üres kalóriák", ami azt jelenti, hogy semmilyen tápértéket nem biztosítanak. Az alkoholfogyasztással vigyázni kell, ugyanis jelentősen megnövelheti a napi kalóriabevitelt anélkül, hogy értékes tápanyagot adna a szervezetünknek.
Nézzük milyen hatásai vannak az alkoholfogyasztásnak az anyagcserére, diétára! Mennyi kalóriát tartalmaznak a kedvenc szeszes italaink, és ez hogyan befolyásolja a fogyást?
Az alkohol és a fogyás két olyan szó, amely ritkán jár együtt. Az emberek folyamatosan felteszik a kérdést: "az alkohol hízlal?"
Nem véletlen, hogy a sört például folyékony kenyérnek is nevezik, hiszen szénhidrátot, vizet és fehérjét is tartalmaz.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy kedvenc italuk milyen nagy hatással van a testsúlyukra és a fogyási folyamatra. Az alkoholban található kalóriatartalom meglepően magas lehet. Amikor alkohol van a szervezetben, az ételekből származó kalóriák elégetése átmenetileg leállhat, ami hozzájárul a felesleges kalóriák felhalmozódásához, és ennek következtében a súlygyarapodáshoz. Természetesen nem azt akarjuk mondani, hogy a fogyáshoz teljesen le kell mondani az alkoholról. A kulcs a mértékletesség és a tudatos megközelítés.
Íme néhány tipp, hogyan élvezze az alkoholt anélkül, hogy szabotálná fogyókúrás erőfeszítéseit:
Ha diéta alatt alkoholt szeretnénk fogyasztani, válasszuk az alacsonyabb kalóriatartalmú szeszes italokat, például száraz borokat.
A száraz vörösbor a legjobb választás. Egy-egy pohár jó minőségű bor nemcsak a fogyókúra sikerét támogatja, de az egészségünket is. A vörösbor amellett, hogy a benne található antioxidánsok sejtvédő - rákellenes, szívvédő - hatással bírnak, segíthet növelni a jótékony bélbaktériumok számát az ember bélflórájában, serkenti az anyagcserét, és táplálja a bél baktérium-háztartását, a mikrobiomot is, amelynek felborulása magas koleszterinszinthez és elhízáshoz vezethet. A bor előnye a sörrel szemben, hogy egy pohár bort lassabban fogunk elkortyolgatni.
Kerüljük a cukros koktélokat és a hozzáadott cukrot tartalmazó italokat.
Az alkoholfogyasztás mellett igyunk több vizet.
Az alkohol jelentős üres kalóriaforrást jelent, ami tönkre teheti a diétánkat, nem árt ezért tisztában lenni azzal, hogy az alkohol hogyan befolyásolja étrendünk kalóriatartalmát. Fogyasszuk tudatosan! Válasszunk bölcsen - ha alkoholt iszunk, válasszuk ki azokat az italokat, amelyek a legjobban illeszkednek az étrendünkbe.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.