Menü

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Nincs hétvégénk. A szombatot, a vasárnapot a pálya szélén, az edzőteremben, a versenyen, az uszodában töltjük. Az autónk tele van sporttáskával, sportitallal, rágcsálni valóval, koszos focicsukákkal, edzőcipőkkel. Egy guruló öltöző sporttáskákkal/ruhákkal, papírtörlővel, esernyővel, rágcsálni valóval, vízzel, telefontöltőkkel, tankönyvekkel.

Ha sportszülő vagy, a szennyeskosár folyamatosan tele van. Több sport több szennyes. Három fiam van, mindig figyelnem kell arra, hogy lehetőleg egy éjszaka leforgása alatt tisztává és szárazzá varázsoljam az izzadtságszagú mezeket a másnapi meccsre.

Még tapasztalt anyukaként is vannak olyan napok, amikor a házat szétkutatva rohangálok, hogy kék csapatmezt vagy atlétika felszerelést keressek, pedig van hely külön ezeknek a holmiknak. A kérdése pedig, ami a legtöbbször elhangzik: „Anya, kimostad a focis cuccom?” Bár annyi ezresem lenne, ahányszor ezt eddig hallottam!

Ha sportanyuka vagy, a következőket biztosan érteni fogod:

A meccsekhez/versenyekhez igazodik a hétvége.

A versenynaptár folyamatosan tele van.

A világ összes pénze nem elég. A fizetés nagy része sportfelszerelésre, étrendkiegészítőkre, krémekre megy el.

Nem mindegy, mi a vacsora. Edzés után a gyerekeknek olyan tápláló étrendre van szükségük, ami támogatja a sportteljesítményt, ami feltölti szerveztük lemerült tápanyagraktárait, ami segíti a sportteljesítményük javulását.

Folyamatosan megoldandó helyzet elé állít a kisebb testvérek felügyelete vagy lefoglalása a nagyobbak versenyei, meccsei alatt.

Mindig hálás vagyok, hogy a nagyszülők vigyáznak a háromévesemre, amíg a tizenöt éves fiammal focimeccsen vagy a tizenegy éves fiammal futóversenyen vagyunk.

Pszichológusként is rendelünk.

A sport tele van érzelmekkel, győzelemmel, vereséggel, ez sok érzelmet hozhat ki a gyerekekből és a szülőkből. A mi feladatunk, hogy segítsünk a gyerekeinknek eligazodni bennük. Egyet soha ne felejtsünk: mindig dicsérjük meg őket a pályán nyújtott teljesítményükért.

Családi nyaralást, szigorúan abban a pár hétben szervezünk, amíg szünet van az egyesületnél.

Órákat várunk a kocsiban, pálya mellett, fagyban, jégben, forróságban. Minden időben ottvagyunk a pálya szélén.

A logisztikát folyton tanuljuk, főleg, ha több gyereket kell vinni, két különböző helyszínre ugyanazon a hétvégi napon.

Rettentően hálásak tudunk lenni egy megértő iskolai háttérért, s ha már iskola: a leckét mindig útközben kérdezzük ki.

A sportszülők sok áldozatot hoznak azért, hogy a gyerekeik sportoljanak. Megéri mindez? Igen! Látjuk őket fejlődni, új készségeket tanulni, barátokat szerezni. S bár logisztikailag nehéz a családomnak, a világért sem cserélném el azokat az élményeket, amelyeket a gyerekeim megtapasztalnak, átélhetnek vagy azokat a készségeket, amelyeket elsajátíthatnak a sport által. Sportolószülőkként nemcsak jó sportolókat neveltünk, hanem jó embereket is.

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.