A sav-bázis egyensúly
- Dátum: 2024.10.28., 18:51
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- egészségügyi problémák, étrend, feldolgozott ételek, gyulladás, lúgosít, lúgosító diéta, pH-skála, savasít, savtúltengés, szervezet, tünetek, vér pH-értéke
Mivel a legtöbb élelmiszer kisebb-nagyobb mértékben savasító hatású, ezért szinte mindennap fogyasztunk savasító ételeket, mondhatni elkerülhetetlen. Hogyan hat a szervezetünkre a savasodás? Hogy lehet lassítani a folyamatot?
A túl sok sav bevitele egészségügyi problémákhoz vezethet, igazából ez minden betegség alapja. A megoldás egy része abban rejlik, ha figyelünk a savas és bázisos ételek bevitelének arányára, ugyanis szervezetünk optimális működése csak enyhén lúgos állapotban lehetséges, ekkor funkcionál megfelelően.
A test elsavasodása kóros folyamatokat, betegségeket okozhat a szervezetben, hiszen a szövetekben felhalmozódó savak kiütéseket, pattanásokat, foltokat, ekcémát, gombás fertőzéseket okoznak, illetve a gyulladások kialakulásának kockázatát növelik.
A szervezet elsavasodását nem szabad félvállról venni. Savtúltengés állhat még az ízületi gyulladás, ideggyulladás, bélgyulladás hátterében is. Amikor savas ételt fogyasztunk, a vér pH értéke elmozdul az ideális tartományából.
Mit mér a pH-skála?
A pH-skála azt méri, hogy valami savas vagy lúgos – bázikus – mennyire. A szervezet pH-egyensúlyát sav-bázis vagy sav-lúg egyensúlynak is nevezik. A megfelelő pH-szint szükséges a jó egészséghez.
A pH-skála 0-tól 14-ig terjed. A 7 alatti pH savas, a 7-nél magasabb pH-érték lúgos vagy bázikus.
Mi a normális vér pH-értéke?
A vér normál pH-értéke 7,35 és 7,45 között van. Ez azt jelenti, hogy a vér természetesen enyhén lúgos vagy bázikus, míg a gyomorsav pH-ja 1,5 és 3,5 között van. Ez savassá teszi. Az alacsony pH a legalkalmasabb az élelmiszerek megemésztésére és a gyomorba kerülő baktériumok elpusztítására.
Nemcsak a táplálkozás, de bizonyos egészségügyi problémák is savassá vagy lúgossá tehetik a szervezetet. A vér normál pH-értékének változása bizonyos egészségügyi állapotok miatt is bekövetkezhet, ezek például többek között az asztma, a cukorbetegség, a szívbetegség, vesebetegség, a köszvény vagy a fertőzések.
Milyen tünetekre kell odafigyelnünk?
A savas szervezet jelei például a gyenge immunrendszer, a fáradtság, a feltűnően kevés energia, duzzadt fogíny, köhögés, ízületi problémák, gyomorpanaszok, pattanások és kiütések, allergia és különböző izomfájdalmak, illetve az elhízás.
Ha észrevesszük magunkon az említett tüneteket, akkor biztonság kedvéért érdemes elvégezni egy pH tesztet, hogy kiderítsük, több lúgot vagy savat viszünk-e a szervezetünkbe.
Hogy működik egy lúgosító diéta? Valóban helyreállíthatja a szervezet savas-bázis egyensúlyát?
Valóban csökkenthetjük ezzel a savszintet, a következő tanácsokat érdemes megfogadni: igyunk sok vizet, csökkentsük a savas élelmiszerek fogyasztását (hús, tejtermék, feldolgozott élelmiszerek és gabonák, fogyasszunk több növényi tejet, zöldséget, salátát.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?