Készítsünk fordított adventi naptárat!
- Dátum: 2024.10.29., 02:52
- Martinka Dia
- képek: pexels
- adomány, ajándék, beletesz, cipősdoboz akció, fordított adventi naptár, hagyományos adventi kalendárium, jobb adni, kalendárium, kivesz, mint kapni, rászoruló civil szervezet
Fordított adventi naptár? Igen! Mi az a fordított adventi naptár, és hogyan készíthetünk ilyet? Elmondjuk!
Mindjárt itt az advent. Idén miért ne lenne az ünnepvárás is kissé rendhagyó? Mi lenne, ha hagyományos adventi naptár helyett idén fordított adventi kalendáriumot készítenénk?
Mi az a fordított adventi naptár?
Nekem felkeltette a kíváncsiságomat. A hagyományos adventi naptárt mindenki ismeri, azon az elven működik, hogy minden nap kapunk valami kis apró ajándékot, ám a fordított adventi kalendárium esetében éppen ellenkezőleg történik mindez. Mi adunk minden nap egy kis apróságot. Jobb adni, mint kapni.
A hagyományos adventi naptárhoz hasonlóan a fordított adventi kalendárium is 24 napon át segít ráhangolódni a karácsonyra, ám a megszokottól eltérően nem kiveszünk belőle, hanem beleteszünk. Minden egyes nap egészen karácsonyig tegyünk bele a naptárba valamit, ami segítséget jelent a rászoruló félnek.
Miért jó a fordított adventi naptár, kiknek készülhet?
Bármely rászoruló civil szervezetnek, gyermekotthonnak, családnak, iskolának-óvodának, akinek támogatásra van szüksége. A dobozba minden nap beleteszünk valamit a felajánlott fél számára és ha elkészült célba juttatjuk. Azt gondolom, ez a gyerekekkel is közösen elvégezhető projekt, s talán nem túlzás azt gondolni, még jobban élvezik majd az ötletelést, hogy minden nap beletehessenek valami apró ajándékot, mint, amikor ők kapnak valamit.
Mi kerülhet a fordított adventi naptárba?
A fordított adventi naptár készítésénél az a legfontosabb, hogy folyamatosan tartsuk szem előtt, hogy kinek készül a doboz. Igyekezzünk olyasmivel megtölteni a „kalendáriumot", amely hasznos, örömet okoz és nem romlandó. Tehetünk bele tartós élelmiszert, konzerveket, lisztet, tésztákat, gyerekeknek nem romlandó édességet, kozmetikumokat, ruhákat, játékot.
Nem fontos elmenni mindebből újat venni, de legyen szép állapotú, aminek más még hasznát veheti. A leglényegesebb, hogy olyan dolgot kell belerakni a dobozba, ami: nem romlandó, nem rongálódott és tiszta, jó állapotú és valakinek örömet okozhat. A végén pedig adjunk hozzá egy kézzel írt kedves üzenetet.
Milyen legyen ez a kalendárium?
A fordított adventi kalendárium lehet egy egyszerű, szép állapotú cipősdoboz, vászontáska, vagy bármilyen más tárolásra alkalmas eszköz.
Ha a fordított adventi kalendárium túl időigényes tevékenység számunkra, akkor egyszerűbb megoldás a Baptista Szeretetszolgálat által minden év adventjén megszervezett Cipősdoboz akciójához csatlakozni. Az ő kezdeményezésük rendjének megfelelően az ajándékozónak meg kell neveznie, hogy mennyi idős és milyen nemű gyereknek szánja a leadott ajándékdobozokat. Az Online Cipősdoboz rendszert pedig azok számára vezették be, akik segítenének, nincs kapacitásuk saját cipősdobozt megtölteni az ajándékokkal, de segítenének az adományozásban.
Gazdira várva, avagy hogyan segíthetsz egy menhelyi állaton

A menhelyek sok településen tele vannak, mégis jónéhányan szaporítóktól vásárolnak állatokat, esetleg ismerősök ismerősének ingyen elvihető kiscicáját fogadják be. Fontos foglalkozni azzal, hogy az otthon tartott állatok ivartalanítva legyen és a menhelyeken várakozó sokaságnak is megadasson még egy esély.
Kütyüfüggőség: ma már a telefon használja az embert

Az okostelefonunk átvette az uralmat az életünk és a szabadidőnk felett. Az értelmes funkciók használata mellett vagy sokkal inkább helyett, haszontalan dolgokkal, végeláthatatlan rövid videók nézésével fárasztjuk magunkat, majd, teljesen jogosan, úgy érezzük, hogy nincs időnk semmire. Ha valamennyire is magadra ismertél, akkor ez a cikk neked szól. Ugyanis az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan alakul ki a telefonfüggőség és mit tehetünk ellene.
A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.
Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.
Kire hallgatunk döntéshelyzetben?

Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk. Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?