Menü

Így tisztítsd a májad természetes úton

Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.

A máj egy mirigy, mely az anyagcsere-folyamatokért és a méregtelenítésért felel. Sőt, neki köszönhetjük az epe kiválasztását, amiben található epesavak segítik a zsírsejtek lebontását. A vérben található koleszterin majdhogynem felét a máj állítja elő, ami az epe előállításához szükséges. Pár vitamint is raktároz, például az A-, a B12-, D- és K-vitaminokat, illetve vasat és rezet. Mégis az egyik legfontosabb feladata a méregtelenítés, a bevitt káros anyagok kiválasztása, hogy ne kerüljenek be a bélrendszerbe. Gondolhatunk itt az alkoholra, a vegyi anyagokra, a drogokra és ne felejtsük el a gyógyszereket sem, amik jó része a májban aktiválódik és bomlik le. Ahhoz, hogy májuk megfelelően tudjon működni, érdemes odafigyelni táplálkozásunkra, mert bizonyos ételekkel segíthetjük egészégét.

A májat tisztító ételek elősegítik ennek a szervnek a tisztulását, vagyis méregtelenítését, illetve újrafeltöltését. Az első ilyen a fokhagyma, ami olyan enzimeket tartalmaz, amik serkentik az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet, amivel pedig levesz a máj válláról némi terhet. Másfelől pedig olyan anyagokat is megtalálunk benne, amik megóvják májunkat a mérgező anyagoktól. Fűszerként is és nyersen is bármikor fogyaszthatjuk. Ha már a fűszereknél tartunk, akkor említsük meg a kurkumát. A benne található kurkumin segíti a máj egyik legfontosabb méregtelenítő enzimjének termelődését.

Szinte bármikor kapható zöldségek is segíthetnek, ilyen a cékla és a brokkoli. A céklában nagyon sok flavonoid és bétakarotin lakozik, emellett remek vértisztító is. Nyersen salátában sütve köretként, és céklalé formájában is fogyaszthatjuk. A brokkoliban glükozinolátok vannak, amik elősegítik a mérgező anyagok eltávolítását a testből, és pompás élelmi rost is, sőt tele van E-vitaminnal, ami pedig szuper antioxidáns. Levesként, főzelékként, köretként is nagyon finom. Gyümölcsöket is vegyünk a listára, az egyik az alma, a másik a citrom, a harmadik pedig a grapefruit. Az alma fontos pektinforrás, ami arra jó többek között, hogy segítse kiszűrni a májból a koleszterint és az emésztőrendszerből a méreganyagokat.

A citromról tudjuk, hogy nagyon sok C-vitamint tartalmaz, de emellett egy kevésbé ismert antioxidáns hatású anyagot is, a D-limonét, ami pedig aktiválja a máj méregtelenítő funkcióit. A grapefruit hasonlóan tartalmaz pektint és rostot, mint az alma, de van egy titkos összetevője, a glutathion, ami a szervezetből segít eltávolítani a nehézfémeket. Végül tegyünk említést a zöldteáról, ami nem csak méregtelenítő hatású, de bombázza a felhalmozódott zsírszöveteket is és még hidratálja is testünket. Fordítsunk figyelmet arra, hogy ne vigyük túlzásba fogyasztását, mert ellenkező hatást válthat ki.

A máj méregtelenítésével segítjük szervezetünk és eme szervünk helyes működését, ezzel hozzájárulunk egészségünk fenntartásához.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.