Menü

Melyik sófajta a legegészségesebb?

A mai témánkban a leggyakrabban használt ételízesítőt járjuk körül, ami nélkül nem tudnánk elképzelni a háztartásunkat, emellett a szervezetünk megfelelő működéséhez is elengedhetetlen. Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

A nátrium-klorid (NaCl) – más néven konyhasó, só, kősó, tengeri só – az egyik legfontosabb, az állatok és az ember számára nélkülözhetetlen vegyület. Fontos a szerepe az anyagcsere szabályozásában, az emésztésünk és a vízháztartásunk szempontjából is, sőt, még az idegrendszerre is hatással van.

Kiemelkedő szerepe van a vérnyomás szabályozásában, az izomműködésben és az idegek munkájában, de segíti az emésztésünket is, azonban mégis felhívják a figyelmet a mértékletes fogyasztására. Most akkor egészséges vagy nem, melyiket válasszuk?

Ma ezen töprengtem a bioboltban, ahol egy zacskó paradji és egy zacskó himalája só között vacilláltam.

Mi tartalmaz a konyhasó?

A konyhasónak legtöbbször 97%-a nátrium-klorid, a fennmaradó 3% pedig jód és csomósodásgátló anyagok. A jódozott só azonban nem mindenki számára ajánlott, pajzsmirigybetegségek esetén például nem mindenki fogyaszthat jódot, nekik a jódozott só ártalmas lehet alapbetegségük miatt.

Milyen egészséges sófajták léteznek az „egyszerű” konyhasón kívül?

Kősóról talán kevesen hallottak.

Kicsit fura a neve, de egészségesebb a konyhasónál, mivel finomítatlan, ennek köszönhetően megmaradt az egészségre pozitív hatása. Ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz. Általában színtelen, de lehet barna, vörös, sőt, még kék színű is. Jobb választás a konyhasónál.

A tengeri só nem ismeretlen a számunkra.

Talán a leggyakrabban használt sófajta. Tengervízből nyerik úgy, hogy a tengervizet összegyűjtik, ezután hagyják, hogy elpárologjon, az így visszamaradt sót begyűjtik. A finomítatlan verzió az egészségesebb, magnézium-, kalcium-, kálium-kloridok, kálium-, kalcium-, nátrium- és magnézium-szulfátok is találhatóak benne. Negatívum sajnos, hogy a tengerben lévő szennyező anyagok, nehézfémek is megtalálhatók ebben a fajtában.

Szürke só is ismeretes a piacon.

Finomítatlan tengeri sófajta Franciaországból, melyet a nedves iszapból nyernek ki, emiatt van jellegzetes szürkés színe, igazi különlegességnek számít.

Említettem a Himalája sót.

A királyok sója, igazi természeti kincs ez a sófajta, előnye, hogy nincsenek benne szennyező anyagok és tele van nyomelemekkel. Vas-oxidot tartalmaz, ettől kissé rózsaszínű.

A Parajdi só 84-féle ásványi anyagot, és természetes Őstengeri iszapot tartalmaz. A kapható sók közül a parajdi (Erdély) a világon az egyik legjobb minőségű, 84-féle ásványi anyagot tartalmaz, valamint azt a természetes Őstengeri iszapot, amit a legtöbb a piacon kapható sóból kivonnak, finomítják, feldolgozzák, színezik.

Ha tehetjük, a konyhasó helyett válasszunk jó minőségű tengeri sót, vagy Himalája sót, Parajdi sót. Ezek tisztábbak és egészségesebbek is az asztali sónál, azonban ahogy mindennél, a sófogyasztásnál is érdemes a kevesebb több elvét követni. Az én választásom ma a Parajdi sóra esett.

Lúgosító ételek nyomában

Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.

Ínycsiklandozó diétás lasagne

Lasagnét mindenki ismeri . Szénhidrátban dúskáló tésztalapok között a darált hús és a sok sajt dobja fel az ízélményeket. Na meg a zsírbevitelünket. Igen, igen… a diétázók fájó szívvel könyvelhetik el, amíg a kalóriák meg vannak számlálva, addig bizony a lasagne sem fog az asztalra kerülni!

Népszerű adventi édességünk a grillázs

A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.

Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?

Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?

Ünnepi italok – nemcsak télre

Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?