Menü

Melyik sófajta a legegészségesebb?

A mai témánkban a leggyakrabban használt ételízesítőt járjuk körül, ami nélkül nem tudnánk elképzelni a háztartásunkat, emellett a szervezetünk megfelelő működéséhez is elengedhetetlen. Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

A nátrium-klorid (NaCl) – más néven konyhasó, só, kősó, tengeri só – az egyik legfontosabb, az állatok és az ember számára nélkülözhetetlen vegyület. Fontos a szerepe az anyagcsere szabályozásában, az emésztésünk és a vízháztartásunk szempontjából is, sőt, még az idegrendszerre is hatással van.

Kiemelkedő szerepe van a vérnyomás szabályozásában, az izomműködésben és az idegek munkájában, de segíti az emésztésünket is, azonban mégis felhívják a figyelmet a mértékletes fogyasztására. Most akkor egészséges vagy nem, melyiket válasszuk?

Ma ezen töprengtem a bioboltban, ahol egy zacskó paradji és egy zacskó himalája só között vacilláltam.

Mi tartalmaz a konyhasó?

A konyhasónak legtöbbször 97%-a nátrium-klorid, a fennmaradó 3% pedig jód és csomósodásgátló anyagok. A jódozott só azonban nem mindenki számára ajánlott, pajzsmirigybetegségek esetén például nem mindenki fogyaszthat jódot, nekik a jódozott só ártalmas lehet alapbetegségük miatt.

Milyen egészséges sófajták léteznek az „egyszerű” konyhasón kívül?

Kősóról talán kevesen hallottak.

Kicsit fura a neve, de egészségesebb a konyhasónál, mivel finomítatlan, ennek köszönhetően megmaradt az egészségre pozitív hatása. Ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz. Általában színtelen, de lehet barna, vörös, sőt, még kék színű is. Jobb választás a konyhasónál.

A tengeri só nem ismeretlen a számunkra.

Talán a leggyakrabban használt sófajta. Tengervízből nyerik úgy, hogy a tengervizet összegyűjtik, ezután hagyják, hogy elpárologjon, az így visszamaradt sót begyűjtik. A finomítatlan verzió az egészségesebb, magnézium-, kalcium-, kálium-kloridok, kálium-, kalcium-, nátrium- és magnézium-szulfátok is találhatóak benne. Negatívum sajnos, hogy a tengerben lévő szennyező anyagok, nehézfémek is megtalálhatók ebben a fajtában.

Szürke só is ismeretes a piacon.

Finomítatlan tengeri sófajta Franciaországból, melyet a nedves iszapból nyernek ki, emiatt van jellegzetes szürkés színe, igazi különlegességnek számít.

Említettem a Himalája sót.

A királyok sója, igazi természeti kincs ez a sófajta, előnye, hogy nincsenek benne szennyező anyagok és tele van nyomelemekkel. Vas-oxidot tartalmaz, ettől kissé rózsaszínű.

A Parajdi só 84-féle ásványi anyagot, és természetes Őstengeri iszapot tartalmaz. A kapható sók közül a parajdi (Erdély) a világon az egyik legjobb minőségű, 84-féle ásványi anyagot tartalmaz, valamint azt a természetes Őstengeri iszapot, amit a legtöbb a piacon kapható sóból kivonnak, finomítják, feldolgozzák, színezik.

Ha tehetjük, a konyhasó helyett válasszunk jó minőségű tengeri sót, vagy Himalája sót, Parajdi sót. Ezek tisztábbak és egészségesebbek is az asztali sónál, azonban ahogy mindennél, a sófogyasztásnál is érdemes a kevesebb több elvét követni. Az én választásom ma a Parajdi sóra esett.

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.

A goji bogyó hatásai

A Goji bogyó, vagy ahogy a népi kultúrában nevezik a „Semfűfemfa”, angolul wolfberry néven ismert növény, alkalmazott funkcionális gyógynövény, mely a kínai gyógyászatból származik. Antioxidáns hatása, magas bioaktív anyag tartalma miatt, szupergyümölcsé.

Teák a jobb alvásért

Rengeteg embert érint egy-egy alvási probléma, ami nem csak kellemetlen, de egy idő után az egészségünk is rámehet. A természet gyógyszertára ebben is segítségünkre lehet, nézzük mi az, amit ilyenkor bevethetünk.