Menü

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

A rotavírus fertőzés egy hányással és hasmenéssel járó kór, mely leginkább a csecsemők és gyerekek szempontjából veszélyes. Felnőtt korban is el lehet kapni, de a felnőttekre nézve nem életveszélyes, inkább azoknál okoz gondot, akiknek immunrendszerük károsodott, vagy nem tudják megfelelő mértékben pótolni a betegség alatt elvesztett folyadék mennyiségét. Az óvodáskor végére nagyjából minden gyermek átesik ezen a fertőzésen, csak éppen az nem mindegy, hogy mennyire viseli meg a szervezetüket.

Ez a betegség nagyon fertőző, amennyiben egy család tagja elkapja, szinte biztosan állítható, hogy a többi családtag is át fog esni rajta. Ami nem éppen jó hír, hogy az egyszeri fertőzöttség nem ad védettséget a későbbiekre, így egy élet során többször is megküzdhetünk vele. Fertőzni a kiürülő váladékkal, széklettel képes, mely megakadályozására elengedhetetlen a megfelelő higiénia fenntartása. Tünetei 1-2 napnyi lappangási idő után jelentkeznek, hirtelen érkező hányási és hasmenési rohamokkal, amik akár egy hétig is eltarthatnak. Ez a fajta vírus a vékonybélben támad, ami miatt a folyadékfelszívódás nem működik rendesen, ezért a szervezet ezen felgyülemlett folyadéktól szeretne a lehető leghamarabb megszabadulni.

A kellemetlen tüneteket láz is kísérheti, de ez nem törvényszerű. Ezen tünetegyüttes jelentkezésénél a legnagyobb veszélyt a kiszáradás okozhatja, ami az elektrolitháztartást felborítja. Abban az esetben, amikor az elektrolitok nem tudják végezni a dolgukat testünkben, akkor a vérnyomás ingadozhat, rosszabbul működik az idegrendszer, a tápanyagok szállítása akadályokba ütközik, és a sejten belüli anyagcsereműködés is felborul. Jelentkezhet még fáradtság, beesett, karikás szemek, kiszáradt száj, gyomorfájdalom.

Enyhébb esetekben elegendő az otthoni kezelés, a lehető legtöbb folyadék- és sópótlással, és ebben az esetben semmiképp sem alkalmazható semmilyen székletfogó készítmény, hiszen a vírust tovább a béltraktusban tartja. Érdemes kis falatokban banánt, sós kekszet, izotóniás italt fogyasztani. Kerülni kell a tejtermékeket, fűszeres, zsíros ételeket. Súlyosabb esetben azonnali kórházi ellátást igényel a kezelés, ekkor infúzió bekötésével pótolják az elvesztett folyadékot. Csecsemőkorban nagyon fontos odafigyelni a tüneteke jelentkezésekor a gyors orvosi ellátás megkezdésére.

Jelenleg már Magyarországon is elérhető „védőoltás”, melyet szájon át cseppekben kell beadni, viszont nem tartozik a kötelezően beadandó védőoltások közé. Ezt a vakcinát érdemes a csecsemő 6 hónapos koráig beadatni.

A rotavírus egy olyan kellemetlen betegség, ami által a szervezet kiszáradhat, főleg csecsemő és kisgyermekkorban, így nagyon oda kell figyelni az intő jelekre és orvosi segítséget kell kérni kezelésében.

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?