Menü

A sokoldalú rozmaring

A legtöbb ember konyhájában valamilyen formában fellelhető a rozmaring, hiszen szárított és friss formájában is rengeteg étel fűszerezéséhez használjuk. Sokan azonban nem tudják, hogy ezt a növényt nem csak az íze kedvéért érdemes termeszteni, hanem gyógynövényként is funkcionál.

Legismertebb fogyasztási módja a fűszerként felhasználás, készülhet belőle azonban gyógytea is. Utóbbit főként az emésztés javítására szokták ajánlani, mivel elősegíti az emésztőnedvek termelését, és az ételek megfelelő lebontását. Enyhítheti ezen kívül a puffadást és a teltségérzetet is, emiatt főként zsíros ételek elfogyasztása után érdemes egy bögre rozmaringteát innunk. Nem csak a bélrendszerre van jó hatással ez a gyógynövény, hanem különböző gyulladáscsökkentő anyagokat is tartalmaz, melyek krónikus gyulladásos betegségek fennállása esetén tudnak nagy segítséget nyújtani, ilyenek például az ízületi gyulladások és az autoimmun betegségek.

Nem csak a szervi megbetegedéseknek tesz jót, a rozmaring az „emlékezés gyógynövényeként” is ismert, már az ókori görögök is használták a memória javítására, mivel serkenti az agyi vérkeringést ezáltal javítja a koncentrációt és az általános kognitív képességeket. A fáradtság ellen is kiváló lehet, ugyanígy a vérkeringést javító hatása miatt, mivel ennek következtében nő az energiaszintünk és éberebbnek érezhetjük magunkat a nap folyamán. Amennyiben ezt a hatást szeretnénk elérni, a legjobb módszer, hogyha inhalálunk vele, felforraljuk, vagy esetlegesen rozmaring olajat párologtatunk.

Mostanában virálisan terjed a közösségi médiában, hogy milyen csodákat tesz a fejbőrrel és a hajunkkal a rozmaringolaj, illetve különböző rozmaringos főzetek és termékek. Télen alapból is hajlamosabbak vagyunk a hajhullásra, ezen kívül még rengeteg egészségügyi probléma, vagy akár a stressz is okozhatja ezt. A rozmaringolaj serkenti a fejbőr vérkeringését, ami pedig elősegíti a hajhagymák jobb tápanyagellátást. Ennek eredményeképpen gyorsabban és egészségesebben fog nőni a hajunk. Nem a hajhullás az egyetlen kellemetlen dolog, ami érhet minket, hanem főleg a hűvös időjárásban a fejbőr hámlása, korpásodása is gyakran előfordulhat.

Mivel ez a gyógynövény gyulladáscsökkentő hatással is bír, ezért a rozmaringolaj, vagy a rozmaringos főzet a kellemetlen égő és viszkető érzés megszüntetésében is segítséget nyújthat.

Ha nem szeretnénk drogériákban hajápolási termékeket vásárolni, esetleg otthon a konyhakertben is nő rozmaring és van belőle leszárítva a kamrában, itt van néhány házilag is elkészíthető készítmény. Öblítővizet nagyon egyszerűen előállíthatunk, forraljunk fel néhány rozmaringágat egy lábas vízben, majd hagyjuk kihűlni és miután megmostuk a hajunkat öblítsük át vele. Otthoni hajmaszkhoz keverjünk össze rozmaringolajat ricinusolajjal és mézzel, körülbelül annyit készítsünk belőle, mint amennyit egyébként használnánk, de ha marad egy kevés, akkor egy kis üvegben elrakhatjuk későbbre. Az elkészült masszát vigyük fel a hajunkra, majd hagyjuk hatni 20-25 percig utána pedig alaposan öblítsük ki.

Lúgosító ételek nyomában

Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.

Ínycsiklandozó diétás lasagne

Lasagnét mindenki ismeri . Szénhidrátban dúskáló tésztalapok között a darált hús és a sok sajt dobja fel az ízélményeket. Na meg a zsírbevitelünket. Igen, igen… a diétázók fájó szívvel könyvelhetik el, amíg a kalóriák meg vannak számlálva, addig bizony a lasagne sem fog az asztalra kerülni!

Népszerű adventi édességünk a grillázs

A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.

Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?

Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?

Ünnepi italok – nemcsak télre

Mostanság, hogy korábban van sötét, olykor hideg, borongós és barátságtalan arcát mutatja az időjárás, jólesik esténként bekuckózni valami finom, forró, szívmelengető téli itallal. Hiszen ki ne szeretné magát felmelegíteni egy bögre gőzölgő finomsággal?