Menü

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Ahhoz, hogy meg tudjunk szólalni, azaz hangot adjunk ki, hangszálaink helyes működése elengedhetetlen. Főleg a téli időszakban tapasztalhatjuk, hogy a többször, szájon át belélegzett, hideg levegő miatt torkunk fáj, krákogunk, köhécselünk, és végül elmegy a hangunk. Amikor reggel arra ébredünk, hogy hiába kérnénk ágyba a kávét például, nem tudjuk megtenni, mert egy icipici hang sem hagyja el a szánkat, akkor bizony meg kell fontolni, hogy mit csinálhatunk, és mit nem csinálhatunk, hogy gyorsabban gyógyuljunk.

Nem minden esetben igényel gyógyszeres kezelést a dolog, de azért érdemes felkeresni a házi orvost, hogy nem áll-e egy csúnyább bakteriális vagy vírusos fertőzés a háttérben. Abban az esetben, amikor fertőzés miatt felső légúti panaszaink vannak, a köhögés, a garat-, vagy éppen gégegyulladás miatt sokat köhöghetünk. Ilyenkor a köhögés miatt a hangszálainkat megerőltethetjük, ettől ezek megduzzadnak, amitől pedig nem záródnak rendesen, azaz nem tudunk hangot kiadni.

Amikor megtörténik a baj, a hang sehol, egy dologra biztosan oda kell figyelnünk, mégpedig, hogy nem szabad erőltetnünk a hangképzést, mivel mnél jobban erőltetjük, annál rosszabb lesz a helyzet. Tessék pihentetni a hangszálakat, ami nem jelenti azt, hogy csak suttogni kell, de próbáljunk halkabban beszélni. A folyamatos folyadékpótlás elengedhetetlen, viszont az ne legyen se forró, se nagyon hideg, és az se baj, ha nem szénsavas.

Párásítsuk a lakást, hogy ne száradjunk ki, használjunk nyugtató hatású illóolajokat is, de érdemes valamilyen sós oldattal inhalálni is. Ugyanezt alkalmazhatjuk gargalizálással is, sokat fog segíteni a torkunk gyulladásánál. Étkezésnél kerüljük a túl sós, fűszeres ételeket, de iktassuk be a méz, a gyömbér és a fokhagyma fogyasztását. A méz és a fokhagyma antibakteriális hatású, tele vannak vitaminokkal, a gyömbér pedig természetes köhögéscsillapító is.

Amennyiben megoldható, ne nyúljunk a dohánytermékek után és az alkoholfogyasztást is mérsékeljük. A gyógyszertárakban remek készítményeket lehet kapni, amelyek enyhítik a kínzó köhögést, esetleg nyákoldó hatásúak, vagy gyulladást csökkentenek, vagy éppen mindezt egyszerre.

Amennyiben a tünetek napokon belül nem múlnak, mindenképpen keressük fel orvosunkat, mert lehet, hogy valamilyen komolyabb gond áll a háttérben. Akár egy reflux betegség is okozhatja a fent említett tüneteket, ezt viszont már gasztroenterológián kell tovább kezeltetni.

Amikor elmegy a hangunk, kellemetlen helyzetbe kerülhetünk, de ne ijedjünk meg, néhány házi praktikával segíthetjük a gyógyulást.

Törölköző kisokos – így használd

Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.

A vitaminok túladagolásának veszélyei

Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.

Az ülőmunka veszélyei

Egyre többen végeznek ülőmunkát, legyen az irodában, vagy home office-ban, de sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy milyen rejtett egészségügyi veszélyei vannak ennek a munkatípusnak. Viszont, ha ezeket felismerjük, akkor vannak módok a megelőzésre és a kezelésre is.

A legújabb hajápolási trendek ragyogó tincsekért

Az új év során a hajunk egészségét is érdemes megújítani, hiszen az elmúlt években feltörekvő népszerűségnek örvendenek az új hajápolási rutinok és termékek. Amellett, hogy ápoljuk a hajkoronánkat ezeknek segítségével sokkal környezettudatosabban élhetjük a mindennapjainkat.

Fenntartható ékszerek: a stílus és a környezettudatosság találkozása

A fenntartható ékszerek minden olyan bizsut, csecsebecsét jelölnek, ami újrahasznosított anyagból készült. Amikor környezettudatos divatról van szó, lehet beszélni az organikus pamutról vagy az újrahasznosított poliészterről, de a testi díszek gyakran kimaradnak a beszélgetésből. Holott ezek is fontos részét képezik az emberi megjelenésnek és ezáltal a környezettudatosságban is szerepet játszanak.