Menü

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Az elalváskor tapasztalt rándulások előfordulásának mértékét megnöveli az alkohol és a koffeinfogyasztás, illetve a dohányzás. Sokat javíthatunk alvásunk minőségén, ha délután kettő óra után már nem fogyasztunk semmilyen koffein-tartalmú ételt és italt, valamint elalvás előtt ráhangolódunk a pihenésre. Lefekvés előtt fél órával kapcsoljuk ki a tévét, a számítógép képernyőjét és a telefont, mert rontják az alváshoz és regenerálódáshoz szükség hormon, a melatonin termelődését. Ugyanígy nem tanácsolt az esti órákban alkoholos italt fogyasztani vagy munkahelyi levelezést olvasni.

Bár ezek a hipnikus rándulások alapvetően ártalmatlanok, ha nagyon rendszeresen előfordulnak, azzal romolhat az éjszakai alvás minősége, és értékes időt rabolhatnak el a pihenéstől. A rángatózás hátterében ugyanakkor RDB, vagyis gyors szemmozgásos alvászavar is állhat. Ez a jelenség a világ lakosságának csupán 0,5 százalékát érinti. A betegség ugyan nem súlyos, ám olyan komoly neurodegeneratív betegségek előfutára lehet, mint a Parkinson-kór vagy az időskori demencia.

Az elalvás előtti rángatózás önmagában általában ártalmatlan, ezért nem igényel orvosi beavatkozást. Ha azonban a rángások problémákat okoznak és akadályozzák a pihenést, érdemes alvásszakértőhöz fordulni. A háttérben pszichológiai probléma vagy úgynevezett nyugtalan láb szindróma is állhat, ám a legtöbb ilyen esetben a kezelés pozitív szövődményhez vezet további komplikációk nélkül.

A stressz és a szorongás sem gyakorol jó hatást a pihenő szervezetre, sőt a szabálytalan alvási minták és az alváshiány is növelik a hipnikus rándulás előfordulását.

Segíthet a szervezet lelassulásában, ha kialakítunk egy lefekvés előtti rutint. A tea vagy langyos tej fogyasztása, egy jó könyv olvasása, esetleg nyugtató zene hallgatása mind hozzájárulnak a stressz csökkentéséhez és a feszültség oldásához. Több kutatás bebizonyította már, hogy a fény egyfajta figyelmeztetés az agy számára, ezért ugyan felébredni segít, de a nyugodt alvást megnehezíti.

Ha aggódunk az előfordulásuk miatt, mindenképp érdemes orvossal is konzultálni, hiszen a megfelelő pihenés kulcsfontosságú az egészségünk érdekében.

Törölköző kisokos – így használd

Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.

A vitaminok túladagolásának veszélyei

Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.

Az ülőmunka veszélyei

Egyre többen végeznek ülőmunkát, legyen az irodában, vagy home office-ban, de sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy milyen rejtett egészségügyi veszélyei vannak ennek a munkatípusnak. Viszont, ha ezeket felismerjük, akkor vannak módok a megelőzésre és a kezelésre is.

A legújabb hajápolási trendek ragyogó tincsekért

Az új év során a hajunk egészségét is érdemes megújítani, hiszen az elmúlt években feltörekvő népszerűségnek örvendenek az új hajápolási rutinok és termékek. Amellett, hogy ápoljuk a hajkoronánkat ezeknek segítségével sokkal környezettudatosabban élhetjük a mindennapjainkat.

Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?

A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.