Menü

Karácsonyra való lelki ráhangolódás

Ma már képtelenség stressz nélkül élni: „stresszesek vagyunk, sok most a stressz, stressz miatt fáj a fejem” – mondogatjuk gyakorta. De az már nem olyan egyértelmű, hogy a stressz alapvetően nem rossz, sőt! A mindennapi szótárunkban a stressz, mint negatív kifejezés van jelen, akkor használjuk, ha túlgondoljuk, kilengünk, szétszakadunk. Ennek ellenére a stressznek létezik pozitív aspektusa is, az úgynevezett eustressz vagy jó stressz.

A karácsonyi készülődésben abszolút benne van ez is. A várakozás öröme, a zenehallgatás, hangolódás izgatottságot vált ki. Aktivizáljuk magunkat, bevonódunk és inkább kihívásként tekintünk az előttünk álló feladatokra, semmint elvárásként.

Az év ezen időszaka különösen misztikus hangulatot hordoz magában. Az Advent többeknek egy bizonyos leltározási formát is jelent, amikor számot adnak-vesznek az elmúlt egy évükről. Eseményekre, cselekedetekre, ígéretekre vonatkozóan ( restanciák, elmulasztott dolgok, elfáradt próbálkozások, melyek sehová sem vezetnek), és így tovább. Egyre inkább hallani tudatosabb körökben, hogy az elektronikai szemeteinktől sem árt megválnunk az év vége közeledtével, a postaládánkban felgyülemlett trollkodó kéretlen leveleket, illetve az érvényüket vesztett telefonszámokat illetőleg. Ugyanígy a romboló kapcsolatokat és az energiavámpírokat is kiboríthatjuk a szemeteinkkel együtt a kukába az idén.

Miért kéne milliókat költeni a csili-vili, műanyag, ám kissé személytelen díszítő elemekre, amikor úton-útfélen hozzájuthatunk a természet adta kincsekhez, tobozokhoz, levelekhez, ágakhoz? Ne feledkezzünk meg a citrusokról sem, hiszen a radiátoron száradó narancs és citromkarikák azon felül, hogy ablakdíszként és a fenyőfán is igencsak dekoratívak, finom illatukkal kellemes atmoszférát létrehozni az otthonokban.

A nagy készülődés közepette a testi-lelki harmonizálásra is jó, ha figyelünk. Egy lágy - akár karácsonyi hangulatú – dallam hallgatásával, édes-narancs, grépfrút, mandarin, szegfűszeg és kardamom illatokat párologtatva könnyen egyensúlyba hozhatjuk magunkat. Mentális vonalon is erősen ajánlott a töltődés, a ráhangolódás. A holisztikus orvoslásban a negatív gondolatokra hatékony gyógyírként ajánlják a fényterápiát, erdőfürdőt.

Minél többet sétálunk a természetben, annál inkább elcsendesedünk, és szinte észrevétlenül feltöltődünk, miközben az egészségünkért is teszünk.

A saját készítésű ajándékokkal pedig még mindig a legnagyobb örömöt okozhatjuk szeretteinknek, hiszen ezzel is időt és figyelmet szentelünk nekik; és ebből a két dologból van napjainkban a legkevesebb. Gondoljátok csak el, hogy baráti-családi társaságban, csillagánizs illatba burkolózva micsoda élmény lesz a készülődés, miközben a szívünk megtelik szeretettel. Mert adni nagyon is jó dolog!

A projekció jelentése

A projekció pszichológiai mechanizmus, amely segít elkerülni a kellemetlen belső élményeket, érzéseket vagy konfliktusokat azáltal, hogy ezeket a saját magunkban érzett dolgokat a külvilágra vetítjük. Alapvetően arról van szó, hogy a bennünk lévő, elviselhetetlen indulatokat vagy félelmeket a másik személyre hárítjuk, miközben nem vesszük észre, hogy ezek valójában saját magunkban is jelen vannak.

Az igaz szerelem jelei

A szerelem jelei tudományos szempontból jól meghatározottak, és az agyi aktivitás vizsgálata révén a kutatók pontosan megfigyelték, hogyan hat a szerelem a biológiai folyamatokra. A következőkben bemutatott 11 jel segíthet felismerni, hogy valóban szerelmesek vagyunk.

A boldogság nem minden. Mi kell még egy párkapcsolathoz?

A filmek, a reklámok és a közösségi média gyakran csap be minket azzal, hogy azt közvetíti, hogy a jó párkapcsolat egyetlen mutatója a boldogság. Azt látjuk, hogy emberek mosolyognak, ölelkeznek és szeretik egymást. Néha persze van nem kevés dráma is, de emögött nem látjuk azt a sok kompromisszumot, szervezést, energiát, lemondást, amitől ezek a percek létrejöhetnek. Valójában miről szól a párkapcsolati jólét, vagy más szóval elégedettség?

A fogproblémák lelki okai

A fogak és általában a száj egészsége szorosan összefonódik a lelki és érzelmi állapotunkkal. Az írásban bemutatott nézőpont szerint a fogaink nem csupán fizikai struktúrák, hanem személyiségünk kifejeződései is, amelyek a belső világunkat tükrözik. Az érzelmi stressz, a feldolgozatlan érzések és a „rágódás” hatással van a száj pH-értékére, ami a fogszuvasodás kialakulásában is szerepet játszik.

Hogyan lépjünk túl az ünnepi találkozásokon?

A karácsony utáni időszak sokak számára kihívást jelenthet. A vidám sokszor kötelező jellegű összejövetelek és a szabadnapok után hirtelen visszazökkenni a mindennapok monotonitásába nem könnyű feladat. Ez az állapot fáradtsággal, levertséggel, sőt, időnként szorongással is járhat. De miért alakul ki ez az érzés, és hogyan kezelhetjük hatékonyan?