Karácsonyra való lelki ráhangolódás
- Dátum: 2024.12.08., 08:06
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- család, főzés, hit, karácsony, készülődés, környezet, öröm, természet, ünnep, zene
Ma már képtelenség stressz nélkül élni: „stresszesek vagyunk, sok most a stressz, stressz miatt fáj a fejem” – mondogatjuk gyakorta. De az már nem olyan egyértelmű, hogy a stressz alapvetően nem rossz, sőt! A mindennapi szótárunkban a stressz, mint negatív kifejezés van jelen, akkor használjuk, ha túlgondoljuk, kilengünk, szétszakadunk. Ennek ellenére a stressznek létezik pozitív aspektusa is, az úgynevezett eustressz vagy jó stressz.
A karácsonyi készülődésben abszolút benne van ez is. A várakozás öröme, a zenehallgatás, hangolódás izgatottságot vált ki. Aktivizáljuk magunkat, bevonódunk és inkább kihívásként tekintünk az előttünk álló feladatokra, semmint elvárásként.
Az év ezen időszaka különösen misztikus hangulatot hordoz magában. Az Advent többeknek egy bizonyos leltározási formát is jelent, amikor számot adnak-vesznek az elmúlt egy évükről. Eseményekre, cselekedetekre, ígéretekre vonatkozóan ( restanciák, elmulasztott dolgok, elfáradt próbálkozások, melyek sehová sem vezetnek), és így tovább. Egyre inkább hallani tudatosabb körökben, hogy az elektronikai szemeteinktől sem árt megválnunk az év vége közeledtével, a postaládánkban felgyülemlett trollkodó kéretlen leveleket, illetve az érvényüket vesztett telefonszámokat illetőleg. Ugyanígy a romboló kapcsolatokat és az energiavámpírokat is kiboríthatjuk a szemeteinkkel együtt a kukába az idén.
Miért kéne milliókat költeni a csili-vili, műanyag, ám kissé személytelen díszítő elemekre, amikor úton-útfélen hozzájuthatunk a természet adta kincsekhez, tobozokhoz, levelekhez, ágakhoz? Ne feledkezzünk meg a citrusokról sem, hiszen a radiátoron száradó narancs és citromkarikák azon felül, hogy ablakdíszként és a fenyőfán is igencsak dekoratívak, finom illatukkal kellemes atmoszférát létrehozni az otthonokban.
A nagy készülődés közepette a testi-lelki harmonizálásra is jó, ha figyelünk. Egy lágy - akár karácsonyi hangulatú – dallam hallgatásával, édes-narancs, grépfrút, mandarin, szegfűszeg és kardamom illatokat párologtatva könnyen egyensúlyba hozhatjuk magunkat. Mentális vonalon is erősen ajánlott a töltődés, a ráhangolódás. A holisztikus orvoslásban a negatív gondolatokra hatékony gyógyírként ajánlják a fényterápiát, erdőfürdőt.
Minél többet sétálunk a természetben, annál inkább elcsendesedünk, és szinte észrevétlenül feltöltődünk, miközben az egészségünkért is teszünk.
A saját készítésű ajándékokkal pedig még mindig a legnagyobb örömöt okozhatjuk szeretteinknek, hiszen ezzel is időt és figyelmet szentelünk nekik; és ebből a két dologból van napjainkban a legkevesebb. Gondoljátok csak el, hogy baráti-családi társaságban, csillagánizs illatba burkolózva micsoda élmény lesz a készülődés, miközben a szívünk megtelik szeretettel. Mert adni nagyon is jó dolog!
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.