Menü

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Nem könnyű betegség miatti diétát, napi szénhidrátmennyiséget tartani, ha egymást érik az ünnepi étkezésekkel egybekötött rokonlátogatások és folyton finomságokkal kínálják az embert. Néhány praktikus tanáccsal szeretnénk segíteni az ünnepi időszakban a cukorbetegeket.

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

A cukorbetegek első és legfontosabb feladata, hogy mérjék rendszeresen vércukorszintjüket! Nekik az ünnepi étkezések mellett is ügyelniük kell az anyagcsere-egyensúly megtartására. A rendszeres vércukorszint mérés még lényegesebb ebben az időszakban.

Cukorbeteg barátnőm szokta mondani: a körettel spórol a szénhidráton.

A hagyományos karácsonyi menüt a cukorbetegeknek sem kell mellőznie, azonban érdemes néhány dologra odafigyelni. A főfogások esetében a köret a fő szénhidrátforrás. Ha jól megválogatjuk, hogy mit eszünk a húsok, halak mellé és krumpli, rizs helyett salátát, párolt zöldköretet választunk, akkor azzal lehet picit „játszani” a szénhidrátbevitelnél.

Sajnos a cukorbetegek nem ehetnek kedvükre bármennyi desszertet és alkoholból is csak keveset vagy egyáltalán nem fogyaszthatnak. Az édességekből még akkor sem szabad korlátlanul fogyasztani, ha az „cukormentes” változatban készült, sajnos mindent figyelni, számolni kell.

Az aszalt gyümölcsök szénhidráttartalma is magas, ezért, ha gyümölcsöt ennénk, akkor válasszuk az almát vagy a narancsot.

Ha valaki cukorbeteg, nem kell lemondania az édességekről és nassolni valókról, de mértéket kell tartaniuk! A sós kekszek, úgymint a köményes, sajtos rudak, a pogácsák tésztái készülhetnek túróval gazdagítva – ezzel a szénhidrát-tartalmukat is csökkenteni lehet.

Fehér liszt helyett lassabb felszívódású teljes kiőrlésű lisztet, zablisztet vagy alacsony szénhidráttartalmú mandula- vagy kókuszlisztet ajánlunk, cukor helyett pedig természetes (pl. eritrit, stevia) édesítőszert.

Az alkoholok közül leginkább a száraz bor, vagy pezsgő javasolható kis mennyiségben.

Mozgás, séta, sport!

A vércukorszint-egyensúly szempontjából is előnyös, ha az ünnepi időszakban is fordítunk időt a testmozgásra, legyen az egy könnyű séta vagy torna, szobabicikli.

Mit mozoghat egy cukorbeteg?

Szinte nincs olyan sport vagy mozgásforma, amit – kellő odafigyeléssel és tervezéssel – ne próbálhatnának ki a cukorbetegek is. A cukorbetegség szövődményei sem zárják ki az aktív élet lehetőségét, csak a kíméletesebb, alacsony terheléssel járó mozgásformákat kell előnyben részesíteni.

Ha az ünnepek alatt útra kelünk és cukorbetegként hosszabb utazásra vállalkozunk, akkor fontos figyelni arra, hogy legyen nálunk élelem és a szükséges gyógyszerek, illetve megfelelően tárolt vércukormérő is.

Nagy odafigyelést igényel a karácsonyi időszak a cukorbetegeknek. Az önellenőrzés, illetve a mértékletesség az ünnepi készülődés és az ünnep hetében is nagyon fontos – tanácsolják a szakemberek.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Lúgosító ételek nyomában

Ha lúgosítani szeretnél, tudnod kell, hogy mely ételek váltanak ki lúgosító hatást a szervezetedben. Az alap elmélet az, hogy bármilyen ételt ehetsz, azonban néhány étel lúgosabb, mint a többi.

Ínycsiklandozó diétás lasagne

Lasagnét mindenki ismeri . Szénhidrátban dúskáló tésztalapok között a darált hús és a sok sajt dobja fel az ízélményeket. Na meg a zsírbevitelünket. Igen, igen… a diétázók fájó szívvel könyvelhetik el, amíg a kalóriák meg vannak számlálva, addig bizony a lasagne sem fog az asztalra kerülni!

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Népszerű adventi édességünk a grillázs

A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.