Menü

Hatékony tanulás az ünnepek alatt, avagy itt a vizsgaidőszak

Sajnos az év végével nemcsak a karácsonyi ünnepek közelednek, hanem többeknek a vizsgaidőszak is. Összegyűjtöttünk néhány hatékony tanulási tippet, melyekkel sikeresen teljesíthetjük a vizsgaidőszakot. Közeleg az év végi hajrá, és megkezdődik a vizsgaidőszak is. Hogyan tudjuk a leghatékonyabban elsajátítani a megtanulandó anyagot?

Minden siker alapja a jó időbeosztás.

Ahhoz, hogy sikeresen elvégezzük a vizsgaidőszakot, elengedhetetlen a számunkra jól működő időbeosztás.

Van, aki éjjeli bagoly, más inkább korán tud hatékonyan tanulni, alakítsuk ki úgy a napirendet, ahogy a leghatékonyabb számunkra! Én magam például inkább este-éjjel tudtam jobban tanulni.

A jó időbeosztás nem csak napokra, de a teljes vizsgaidőszak megtervezésére is érvényes. Szerintem jól működik, ha a tananyagot felosztjuk részekre és ahhoz készítünk egy ütemtervet, amit, ha sikerül tartani, nem fogunk megcsúszni az anyaggal. Ne hagyjuk az utolsó két napra a tanulnivalót, mert nem fogjuk tudni annyi idő alatt elsajátítani a tételeket, témaköröket.

Használjunk aktív tanulási technikákat!

A passzív olvasgatás helyett próbáljunk aktívan tanulni! Magyarázzuk el a tanultakat egy barátnak vagy családtagnak.

Hozzunk létre tanulásbarát környezetet!

Tanulás közben is fontos, hogy jól érezzük magunkat, legyen egy csendes kis hely, ahol nincsenek zavaró tényezők, ez nagyban hozzájárulhat a hatékonysághoz. Van, aki halk zene mellett tud jól tanulni, engem minden ilyen zaj zavarna.

Pihenni is fontos! Különösen a vizsga előtti nap, mert a jó teljesítőképesség elengedhetetlen kelléke az elegendő alvás, akkor dolgozzuk fel a tanultakat, mélyülnek el az információk.

A pihenés egyáltalán nem a tanulás vagy a munka ellentéte, sőt, kifejezetten része a hatékonyságnak. Pihenés közben az agyunk összefüggéseket keres, szintetizálja, egyesíti a megtanult anyagot. A regeneráció nagyon fontos.

Ha próbált valaki már alvás nélkül több napon át dolgozni, tanulni, akkor tudja, hogy egyáltalán nem kifizetődő, ráadásul pihenés nélkül az immunrendszerünk is legyengül.

Ismétlés a tudás anyja!

Minél többször elismétel az ember valamit, annál jobban megmarad a fejében az anyag. Ismétléskor több dolog is segíthet: ha kiírjuk a legfontosabb kulcsszavakat, tétel mondatokat vagy készítünk vázlatot, akkor az az ismétlés során segít feleleveníteni a tanultakat.

Ha alábbhagy a motiváció ne tévesszük szem elől a célt!

Talán közhelyes, de attól még igaz! Előfordulhat, hogy olykor elveszítjük a lendületet, a motivációt, de ilyenkor idézzük fel a célt, hogy miért is csináljuk az egészet.

Reméljük, a fenti tippek segítenek abban, hogy minél eredményesebbre és hatékonyabbra sikerüljön az előttünk álló időszak. Sikeres vizsgaidőszakot kívánok és még valami: ne felejtsük el a végén megjutalmazni magunkat!

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.