Menü

Kik szenvednek társfüggőségben?

A társfüggőség egy másik embernek, a másik véleményének való kóros alárendeltség. Függőség ez is, amely lehetetlenné teszi az egyenlőségen alapuló emberi kapcsolatok kialakítását. A társfüggő személy másoktól teszi függővé önértékelését, véleményét, hangulatát, problémái miatt másokat okol, nem vállalja a felelősséget a tetteiért.

A társfüggőség következménye egyfajta manipuláció, amit a másik fél kihasználhat, hiszen a társfüggőséghez két ember kell. A társfüggős viselkedés megakadályozza az egészséges és egyenrangú emberi kapcsolatok kialakítását.

Mi lehet a társfüggőség oka? Mitől alakul ki?

Lehet egy gyermekkori trauma következménye, hiszen, ha egy gyermek élete kezdetén függ a szüleitől, különösen édesanyjától, ha pedig a gyermek ezt nem kapja meg, folyamatosan keresni fogja, felnőttként is.

Ezért lehet e társfüggőség oka gyerekkori trauma, mely akadályozhat a felnövés, a felnőtté válás folyamatában. A társfüggő személy tehát azt várja a másik embertől, amit gyermekként szüleitől nem kapott meg.

Társfüggő vagyok? Miről ismerhető fel?

A társfüggő ember nem akarja felvállalni a teljes felelősséget véleményéért, érzéseiért, tetteiért, életéért, hanem inkább másoktól függ. Nem önmaga alapján, hanem mindig mások és a körülmények által határozza meg magát.

Önbizalomhiányos, átteszi a felelősséget is a másikra, ezenkívül jellemző rá a megfelelési kényszer. Mivel nem tud kapcsolatai nélkül élni, ezért mindent megtesz azért, hogy ezek fennmaradjanak, ettől válik manipulálhatóvá, befolyásolhatóvá.

Társfüggő az, akinek mások figyelmére, jóváhagyására van szüksége ahhoz, hogy jól érezze magát, ha folyton másoknak akar megfelelni, ha nincs saját akarata, ha bizonyítani akarja folyton, hogy ő is értékes ember, ha nem tartja magát elég jónak és aggódik kapcsolatai elvesztéséért. A társfüggők egyik rossz kapcsolatból a másikba lépnek

A társfüggő társadalom sajnos kulturális jelenség. A mai kor embere számára a társfüggő gondolkodás- és viselkedésminták olyannyira természetesek és maguktól értetődnek, hogy általában fel sem ismeri az említett problémát. Az előfordulási gyakoriságok nem ismertek, de tapasztalati alapon ki lehet jelenteni, hogy a nők veszélyeztetettebbek. Ennek hátterében valószínűleg régi, férfiaknak alárendelt szerepükből áll.

Hogyan kezelhető ez a betegség, függőség?

A kezelés minden esetben pszichoterápia, kognitív viselkedésterápia, mely hosszú folyamat, gyakran több hónapig, évekig is eltarthat. A megelőzés a legjobb megoldás: a jó szülői kapcsolat, a szeretet, az önállóságra való nevelés és a gyerek önbizalmának erősítése.

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.