Menü

Az újévi fogadalmak pszichológiája

Az újévi fogadalmak fogalma sokak számára ismerős lehet, az év végéhez közelítve sokszor teszünk magunk elé célkitűzéseket, amelyeket az elkövetkező időszakban szeretnénk megvalósítani. Ezeket azonban sokszor az ünnepek adta sok szabadidő és motiváló környezet inspirálja, és a statisztikák szerint a valóságban a fogadalmakat tevő emberek fele, már az első néhány hétben lemond ezekről az elképzelésekről. Ennek az egyszerű feladásnak több oka is lehet, amelyeket hogyha megfejtünk, akkor megvan a lehetőségünk arra, hogy reálisabb célokat tűzzünk ki magunk elé és teljesíteni is tudjuk azokat.

A leggyakrabban az a probléma, hogy túl nagy célokat tűzünk ki magunk elé, és túl kevés időt hagyunk a megvalósításra. Az egyik népszerű példa erre az edzéssel, illetve fogyással kapcsolatos fogadalmak. Ezek egyrészt könnyen dugába dőlhetnek amiatt, hogy hozzáértő segítsége nélkül állunk neki kondiba járni, esetleg olyan célokat tűzünk ki magunk elé, amelyek megvalósítása lehetetlen, és nem fér bele a normális napirendünkbe, ilyen lehet például a mindennapos edzés.

Az is lehetséges, hogy maga a fogadalom túl általános, nincs egy konkrét, elképzelhető változás a végén, ami miatt nem lesz elég motiváló, így könnyen elhagyhatjuk a mindennapjainkból. Másrészt a legtöbb sportolási lehetőséget nem télen érdemes elkezdeni, hiszen a testünknek a hidegben futni, vagy más kinti tevékenységet végezni sokkal megterhelőbb, mint például a tavaszi időjárásban.

Érdemes lehet keresni egy társat ezekhez a kihívásokhoz, vagy változásokhoz, lehetőleg valaki olyat, akivel napi szinten találkozunk, akár együtt is élünk, hiszen sokszor motiválóbban tud hatni, ha látjuk, hogy a környezetünk is változik és vannak olyan emberek, akik szintén tartják az elhatározásuk lendületét. Másik személyek bevonásával a visszacsatolást is könnyebben megkaphatjuk, olyan emberek látják a fejlődésünket, akik tudják korábban hogyan vezettük az életünket.

Fontos, hogy a kitűzött céljaink elérése felé apró lépésekben haladjunk, ne akarjuk, hogy az egész életünk egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozzon. Kisebb mérföldköveket kell magunk elé célként kitűzni például, ha a dohányzásról, vagy egyéb káros szenvedélyről szeretnénk végleg lemondani, akkor ne azonnal vonjuk meg magunktól ezeket, mert akkor sóvárogni fogunk, hanem hétről hétre csökkentsük az adagunkat és folyamatában váljunk meg ezektől a szokásoktól.

Amennyiben sikert érünk el, esetleg már legalább egy két hónap eltelt január óta, mindenképp ünnepeljük meg, hogy eddig eljutottunk. Készítsünk fényképeket a változásról, ha dokumentálható fogadalmunk van, esetleg egy videónaplót, miként változott meg az életünk, de akár a tradicionális írott formátumú naplóvezetésnél is maradhatunk. Ezek mind segítenek abban, hogy ne érezzük azt, nem értünk el semmiféle változást. Ne féljünk az újévi fogadalmaktól, ha megvalósíthatóvá tesszük azokat, akkor egy rendkívül kellemes és fejlődéssel teli 2025-nek nézhetünk elébe!

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.