Menü

Az újévi fogadalmak pszichológiája

Az újévi fogadalmak fogalma sokak számára ismerős lehet, az év végéhez közelítve sokszor teszünk magunk elé célkitűzéseket, amelyeket az elkövetkező időszakban szeretnénk megvalósítani. Ezeket azonban sokszor az ünnepek adta sok szabadidő és motiváló környezet inspirálja, és a statisztikák szerint a valóságban a fogadalmakat tevő emberek fele, már az első néhány hétben lemond ezekről az elképzelésekről. Ennek az egyszerű feladásnak több oka is lehet, amelyeket hogyha megfejtünk, akkor megvan a lehetőségünk arra, hogy reálisabb célokat tűzzünk ki magunk elé és teljesíteni is tudjuk azokat.

A leggyakrabban az a probléma, hogy túl nagy célokat tűzünk ki magunk elé, és túl kevés időt hagyunk a megvalósításra. Az egyik népszerű példa erre az edzéssel, illetve fogyással kapcsolatos fogadalmak. Ezek egyrészt könnyen dugába dőlhetnek amiatt, hogy hozzáértő segítsége nélkül állunk neki kondiba járni, esetleg olyan célokat tűzünk ki magunk elé, amelyek megvalósítása lehetetlen, és nem fér bele a normális napirendünkbe, ilyen lehet például a mindennapos edzés.

Az is lehetséges, hogy maga a fogadalom túl általános, nincs egy konkrét, elképzelhető változás a végén, ami miatt nem lesz elég motiváló, így könnyen elhagyhatjuk a mindennapjainkból. Másrészt a legtöbb sportolási lehetőséget nem télen érdemes elkezdeni, hiszen a testünknek a hidegben futni, vagy más kinti tevékenységet végezni sokkal megterhelőbb, mint például a tavaszi időjárásban.

Érdemes lehet keresni egy társat ezekhez a kihívásokhoz, vagy változásokhoz, lehetőleg valaki olyat, akivel napi szinten találkozunk, akár együtt is élünk, hiszen sokszor motiválóbban tud hatni, ha látjuk, hogy a környezetünk is változik és vannak olyan emberek, akik szintén tartják az elhatározásuk lendületét. Másik személyek bevonásával a visszacsatolást is könnyebben megkaphatjuk, olyan emberek látják a fejlődésünket, akik tudják korábban hogyan vezettük az életünket.

Fontos, hogy a kitűzött céljaink elérése felé apró lépésekben haladjunk, ne akarjuk, hogy az egész életünk egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozzon. Kisebb mérföldköveket kell magunk elé célként kitűzni például, ha a dohányzásról, vagy egyéb káros szenvedélyről szeretnénk végleg lemondani, akkor ne azonnal vonjuk meg magunktól ezeket, mert akkor sóvárogni fogunk, hanem hétről hétre csökkentsük az adagunkat és folyamatában váljunk meg ezektől a szokásoktól.

Amennyiben sikert érünk el, esetleg már legalább egy két hónap eltelt január óta, mindenképp ünnepeljük meg, hogy eddig eljutottunk. Készítsünk fényképeket a változásról, ha dokumentálható fogadalmunk van, esetleg egy videónaplót, miként változott meg az életünk, de akár a tradicionális írott formátumú naplóvezetésnél is maradhatunk. Ezek mind segítenek abban, hogy ne érezzük azt, nem értünk el semmiféle változást. Ne féljünk az újévi fogadalmaktól, ha megvalósíthatóvá tesszük azokat, akkor egy rendkívül kellemes és fejlődéssel teli 2025-nek nézhetünk elébe!

Újévi hagyományok itthon és a világban

Mindannyian jól ismerjük az itthoni szilveszteri szokásokat: az ünnepi ételeket, a „tiltólistás” ételeket és szokásokat, anyukám lencselevesét, amit minden évben akaratom ellenére illően megeszek, a szerencsehozó malacot, a koccintásokat.

A tűzijáték használat szabályai és veszélyei

A tűzijáték termékek forgalmazását, illetve felhasználását Magyarországon kormányrendelet szabályozza. A vonatkozó jogszabály értelmében december 28-ától december 31-éig vásárolhatunk pirotechnikai termékeket.

Tűzijáték és ami vele jár?

Szilveszterkor sok házi kedvenc kerül utcára az ijedség miatt, az elkóborolt állatok közül pedig sokan nem is kerülnek vissza a gazdájukhoz, ezért nagyon fontos, hogy felkészüljünk az év végére és gondoskodjunk az állatok számára biztonságos környezetről.

Kihívót kapott a dubaji csoki: máris itt az új kedvenc!

Kihívót kapott a dubaji csoki: máris itt az új kedvenc! A csokoládé formájú dubaji édesség egy magyar városban már a múlté. Fagylaltként született újjá.

Az emberi kötődés évtizedeken át ível

Vajon a gyerekkorban kialakult kötődés mennyire marad fenn felnőttkorunkra? Ezek a korai élményeink valóban olyan erővel bírnak, hogy később megjelennek a jeleik párkapcsolatainkban, saját szülői viselkedésünkben, sőt mi több, generációs módon utódainkban is? Most amikor a karácsony csak néhány napra van, adódik a kérdés, hogy az emberek hogyan és milyen módon próbálnak kötődni egymáshoz a nagyvilágban.