Az újévi fogadalmak pszichológiája
- Dátum: 2024.12.29., 09:59
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- célkitűzés, egészség, életmódváltás, leszokás, mentális egészség, szilveszter
Az újévi fogadalmak fogalma sokak számára ismerős lehet, az év végéhez közelítve sokszor teszünk magunk elé célkitűzéseket, amelyeket az elkövetkező időszakban szeretnénk megvalósítani. Ezeket azonban sokszor az ünnepek adta sok szabadidő és motiváló környezet inspirálja, és a statisztikák szerint a valóságban a fogadalmakat tevő emberek fele, már az első néhány hétben lemond ezekről az elképzelésekről. Ennek az egyszerű feladásnak több oka is lehet, amelyeket hogyha megfejtünk, akkor megvan a lehetőségünk arra, hogy reálisabb célokat tűzzünk ki magunk elé és teljesíteni is tudjuk azokat.
A leggyakrabban az a probléma, hogy túl nagy célokat tűzünk ki magunk elé, és túl kevés időt hagyunk a megvalósításra. Az egyik népszerű példa erre az edzéssel, illetve fogyással kapcsolatos fogadalmak. Ezek egyrészt könnyen dugába dőlhetnek amiatt, hogy hozzáértő segítsége nélkül állunk neki kondiba járni, esetleg olyan célokat tűzünk ki magunk elé, amelyek megvalósítása lehetetlen, és nem fér bele a normális napirendünkbe, ilyen lehet például a mindennapos edzés.
Az is lehetséges, hogy maga a fogadalom túl általános, nincs egy konkrét, elképzelhető változás a végén, ami miatt nem lesz elég motiváló, így könnyen elhagyhatjuk a mindennapjainkból. Másrészt a legtöbb sportolási lehetőséget nem télen érdemes elkezdeni, hiszen a testünknek a hidegben futni, vagy más kinti tevékenységet végezni sokkal megterhelőbb, mint például a tavaszi időjárásban.
Érdemes lehet keresni egy társat ezekhez a kihívásokhoz, vagy változásokhoz, lehetőleg valaki olyat, akivel napi szinten találkozunk, akár együtt is élünk, hiszen sokszor motiválóbban tud hatni, ha látjuk, hogy a környezetünk is változik és vannak olyan emberek, akik szintén tartják az elhatározásuk lendületét. Másik személyek bevonásával a visszacsatolást is könnyebben megkaphatjuk, olyan emberek látják a fejlődésünket, akik tudják korábban hogyan vezettük az életünket.
Fontos, hogy a kitűzött céljaink elérése felé apró lépésekben haladjunk, ne akarjuk, hogy az egész életünk egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozzon. Kisebb mérföldköveket kell magunk elé célként kitűzni például, ha a dohányzásról, vagy egyéb káros szenvedélyről szeretnénk végleg lemondani, akkor ne azonnal vonjuk meg magunktól ezeket, mert akkor sóvárogni fogunk, hanem hétről hétre csökkentsük az adagunkat és folyamatában váljunk meg ezektől a szokásoktól.
Amennyiben sikert érünk el, esetleg már legalább egy két hónap eltelt január óta, mindenképp ünnepeljük meg, hogy eddig eljutottunk. Készítsünk fényképeket a változásról, ha dokumentálható fogadalmunk van, esetleg egy videónaplót, miként változott meg az életünk, de akár a tradicionális írott formátumú naplóvezetésnél is maradhatunk. Ezek mind segítenek abban, hogy ne érezzük azt, nem értünk el semmiféle változást. Ne féljünk az újévi fogadalmaktól, ha megvalósíthatóvá tesszük azokat, akkor egy rendkívül kellemes és fejlődéssel teli 2025-nek nézhetünk elébe!
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?