Ikigai, a japánok hosszú életének titka
- Dátum: 2025.01.04., 19:26
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- aktivitás, egészség, életminőség, hivatás, hosszú élet, japán, szakma, szenvedély
Megannyi trükköt, praktikát, életmódbeli tanácsot olvashatunk az interneten, amikkel egészségesebbé és hosszabbá tehetjük életünket. A japánoknak egy igen kiforrott, régmúltba visszanyúló szabályrendszere van erre, és lássuk be, nekik bevált.
Számos kutatás kimutatta, hogy a japán emberek élnek a leghosszabb ideig a világon. Az átlagos várható életkor a nők esetében 88, a férfiak esetében 82 év. A japán kultúra évezredek óta követ bizonyos egészségügyi előírásokat, ilyen a ténylegesen egészséges táplálkozás, a meditatív mozgások, vagy a rendszeres mozgás. Ide illeszkedik be az ikigai, ami egy betartandó szabályokon alapuló életfelfogás.
Az ikigai-t, ha le szeretnénk fordítani, úgy hangzana, hogy az élet oka. Egyfajta céltudatosságot jelent, azaz okot, célokat ad az embernek, hogy éljen. Elengedhetetlen hozzá az a harmónia, ami a gyakorlati és a szellemi élet egyensúlyán alapszik. Ez azért is nagyon fontos, mert a japánok nagyon sokat dolgoznak, mégis ott lebeg a cél a szemük előtt, hogy miben látják létezésük értelmét a Földön. Az ikigainak négy alap témaköre van, amik az életünk részeit képezik. Az első a szenvedély, ez lehet hobbi, sport, a lényeg, hogy szeressük csinálni. A második a küldetés, olyan dolog, amire a környezetünknek, a világnak szüksége van.
A harmadik a hivatás, ez olyan tevékenység, amiben kiemelkedők vagyunk. Az utolsó pedig a szakma, amivel megteremtjük anyagi szükségleteink fedezetét. Soha nem mehetünk csak az egyik téma felé, mert nem fog életünk kiteljesedni benne, azaz mind a négy harmonikus megélésére szükség van. Ide kapcsolódik a 10 alapszabály is, amiket betartva elérhetjük a az ikigai valódi lényegét, létezésünk okának kiteljesedését. Először is, szüntelenül legyünk aktívak, ne álljunk meg, így nem fogunk eltunyulni és belesüppedni abba, hogy öregszünk, haszontalanok vagyunk. A következő, hogy ne siessünk, mindenre szánjunk elég időt.
A harmadik az étkezésre figyelmeztet, soha ne tömjük magunkat tele étellel. A negyedik, hogy olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akikkel szeretünk lenni, ez boldogságot hoz. Az ötödik, hogy szellemileg se hagyjuk magunkat el, mivel a szellemi aktivitásra szüksége van idegrendszerünknek. A következő, hogy mosolyogjunk sokat. Ez nem csak minket tart jókedvűen, hanem a környezetünket is. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a pillanatnak kell élnünk, hogy ne csak akkor okozzon örömet, amikor átéljük, hanem akkor is, amikor visszaemlékezünk rá. Kapcsolódjunk a természettel a lehető legtöbbet, töltsünk időt a szabadban, engedjük el a virtuális világot.
Ne felejtsünk el hálásnak lenni mindenért, amink van. Végül pedig az utolsó szabály, hogy kövessük az ikigait. Keressük meg a bennünk rejlő szenvedélyt, a célokat, amik tovább lendítenek a mindennapokban és arra sarkallnak, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki saját magunkból.
Az ikigai egy japán szabályrendszer, mely betartásával megtalálhatjuk az okát létezésünknek. Mind szellemileg, mind fizikailag tartalmasabb és egészségesebb életet élhetünk, így hosszabban élvezve a földi létünket.
Vonzd be a szerencsét Feng Shui-val!
Teljességgel lehetetlen, hogy azonnal elkezdjem a készen és szépen berendezett otthonom megvariálni, átfesteni, újra gondolni, azonban nem elképzelhetetlen néhány egyszerű tipp ahhoz, hogy a Feng Shui-t megteremthessem a lakásomban.
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Törölköző kisokos – így használd
Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.
Zokniban aludjunk vagy ne?
Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?
Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk
A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.