Ikigai, a japánok hosszú életének titka
- Dátum: 2025.01.04., 19:26
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- aktivitás, egészség, életminőség, hivatás, hosszú élet, japán, szakma, szenvedély
Megannyi trükköt, praktikát, életmódbeli tanácsot olvashatunk az interneten, amikkel egészségesebbé és hosszabbá tehetjük életünket. A japánoknak egy igen kiforrott, régmúltba visszanyúló szabályrendszere van erre, és lássuk be, nekik bevált.
Számos kutatás kimutatta, hogy a japán emberek élnek a leghosszabb ideig a világon. Az átlagos várható életkor a nők esetében 88, a férfiak esetében 82 év. A japán kultúra évezredek óta követ bizonyos egészségügyi előírásokat, ilyen a ténylegesen egészséges táplálkozás, a meditatív mozgások, vagy a rendszeres mozgás. Ide illeszkedik be az ikigai, ami egy betartandó szabályokon alapuló életfelfogás.
Az ikigai-t, ha le szeretnénk fordítani, úgy hangzana, hogy az élet oka. Egyfajta céltudatosságot jelent, azaz okot, célokat ad az embernek, hogy éljen. Elengedhetetlen hozzá az a harmónia, ami a gyakorlati és a szellemi élet egyensúlyán alapszik. Ez azért is nagyon fontos, mert a japánok nagyon sokat dolgoznak, mégis ott lebeg a cél a szemük előtt, hogy miben látják létezésük értelmét a Földön. Az ikigainak négy alap témaköre van, amik az életünk részeit képezik. Az első a szenvedély, ez lehet hobbi, sport, a lényeg, hogy szeressük csinálni. A második a küldetés, olyan dolog, amire a környezetünknek, a világnak szüksége van.
A harmadik a hivatás, ez olyan tevékenység, amiben kiemelkedők vagyunk. Az utolsó pedig a szakma, amivel megteremtjük anyagi szükségleteink fedezetét. Soha nem mehetünk csak az egyik téma felé, mert nem fog életünk kiteljesedni benne, azaz mind a négy harmonikus megélésére szükség van. Ide kapcsolódik a 10 alapszabály is, amiket betartva elérhetjük a az ikigai valódi lényegét, létezésünk okának kiteljesedését. Először is, szüntelenül legyünk aktívak, ne álljunk meg, így nem fogunk eltunyulni és belesüppedni abba, hogy öregszünk, haszontalanok vagyunk. A következő, hogy ne siessünk, mindenre szánjunk elég időt.
A harmadik az étkezésre figyelmeztet, soha ne tömjük magunkat tele étellel. A negyedik, hogy olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akikkel szeretünk lenni, ez boldogságot hoz. Az ötödik, hogy szellemileg se hagyjuk magunkat el, mivel a szellemi aktivitásra szüksége van idegrendszerünknek. A következő, hogy mosolyogjunk sokat. Ez nem csak minket tart jókedvűen, hanem a környezetünket is. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a pillanatnak kell élnünk, hogy ne csak akkor okozzon örömet, amikor átéljük, hanem akkor is, amikor visszaemlékezünk rá. Kapcsolódjunk a természettel a lehető legtöbbet, töltsünk időt a szabadban, engedjük el a virtuális világot.
Ne felejtsünk el hálásnak lenni mindenért, amink van. Végül pedig az utolsó szabály, hogy kövessük az ikigait. Keressük meg a bennünk rejlő szenvedélyt, a célokat, amik tovább lendítenek a mindennapokban és arra sarkallnak, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki saját magunkból.
Az ikigai egy japán szabályrendszer, mely betartásával megtalálhatjuk az okát létezésünknek. Mind szellemileg, mind fizikailag tartalmasabb és egészségesebb életet élhetünk, így hosszabban élvezve a földi létünket.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!