Ikigai, a japánok hosszú életének titka
- Dátum: 2025.01.04., 19:26
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- aktivitás, egészség, életminőség, hivatás, hosszú élet, japán, szakma, szenvedély
Megannyi trükköt, praktikát, életmódbeli tanácsot olvashatunk az interneten, amikkel egészségesebbé és hosszabbá tehetjük életünket. A japánoknak egy igen kiforrott, régmúltba visszanyúló szabályrendszere van erre, és lássuk be, nekik bevált.
Számos kutatás kimutatta, hogy a japán emberek élnek a leghosszabb ideig a világon. Az átlagos várható életkor a nők esetében 88, a férfiak esetében 82 év. A japán kultúra évezredek óta követ bizonyos egészségügyi előírásokat, ilyen a ténylegesen egészséges táplálkozás, a meditatív mozgások, vagy a rendszeres mozgás. Ide illeszkedik be az ikigai, ami egy betartandó szabályokon alapuló életfelfogás.
Az ikigai-t, ha le szeretnénk fordítani, úgy hangzana, hogy az élet oka. Egyfajta céltudatosságot jelent, azaz okot, célokat ad az embernek, hogy éljen. Elengedhetetlen hozzá az a harmónia, ami a gyakorlati és a szellemi élet egyensúlyán alapszik. Ez azért is nagyon fontos, mert a japánok nagyon sokat dolgoznak, mégis ott lebeg a cél a szemük előtt, hogy miben látják létezésük értelmét a Földön. Az ikigainak négy alap témaköre van, amik az életünk részeit képezik. Az első a szenvedély, ez lehet hobbi, sport, a lényeg, hogy szeressük csinálni. A második a küldetés, olyan dolog, amire a környezetünknek, a világnak szüksége van.
A harmadik a hivatás, ez olyan tevékenység, amiben kiemelkedők vagyunk. Az utolsó pedig a szakma, amivel megteremtjük anyagi szükségleteink fedezetét. Soha nem mehetünk csak az egyik téma felé, mert nem fog életünk kiteljesedni benne, azaz mind a négy harmonikus megélésére szükség van. Ide kapcsolódik a 10 alapszabály is, amiket betartva elérhetjük a az ikigai valódi lényegét, létezésünk okának kiteljesedését. Először is, szüntelenül legyünk aktívak, ne álljunk meg, így nem fogunk eltunyulni és belesüppedni abba, hogy öregszünk, haszontalanok vagyunk. A következő, hogy ne siessünk, mindenre szánjunk elég időt.
A harmadik az étkezésre figyelmeztet, soha ne tömjük magunkat tele étellel. A negyedik, hogy olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akikkel szeretünk lenni, ez boldogságot hoz. Az ötödik, hogy szellemileg se hagyjuk magunkat el, mivel a szellemi aktivitásra szüksége van idegrendszerünknek. A következő, hogy mosolyogjunk sokat. Ez nem csak minket tart jókedvűen, hanem a környezetünket is. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a pillanatnak kell élnünk, hogy ne csak akkor okozzon örömet, amikor átéljük, hanem akkor is, amikor visszaemlékezünk rá. Kapcsolódjunk a természettel a lehető legtöbbet, töltsünk időt a szabadban, engedjük el a virtuális világot.
Ne felejtsünk el hálásnak lenni mindenért, amink van. Végül pedig az utolsó szabály, hogy kövessük az ikigait. Keressük meg a bennünk rejlő szenvedélyt, a célokat, amik tovább lendítenek a mindennapokban és arra sarkallnak, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki saját magunkból.
Az ikigai egy japán szabályrendszer, mely betartásával megtalálhatjuk az okát létezésünknek. Mind szellemileg, mind fizikailag tartalmasabb és egészségesebb életet élhetünk, így hosszabban élvezve a földi létünket.
Minden, amit a piercingekről tudni érdemes
A piercingek kedvelt önkifejezési eszközök, hiszen rengeteg fajtájuk van és számos, nekünk tetsző ékszert vásárolhatunk, amit, mint egy fülbevalót variálhatunk, hogy éppen melyik illik az aznapi öltözetünkhöz. Itt olvashatsz arról, hogy hol érdemes szúratni, hogyan kell ápolni és milyen típusú piercingek vannak!
Hogyan lépjünk túl az ünnepi találkozásokon?
A karácsony utáni időszak sokak számára kihívást jelenthet. A vidám sokszor kötelező jellegű összejövetelek és a szabadnapok után hirtelen visszazökkenni a mindennapok monotonitásába nem könnyű feladat. Ez az állapot fáradtsággal, levertséggel, sőt, időnként szorongással is járhat. De miért alakul ki ez az érzés, és hogyan kezelhetjük hatékonyan?
A tél betegségei és az immunerősítés
A téli hónapokban és az ünnepek utáni időszakban sokan küzdenek a nátha, az influenza vagy egyéb betegségek ellen. Az ünnepi túlhajszoltság, a megterhelő étrend és a napsütéses órák hiánya mind hozzájárulhat a szervezet gyengüléséhez. Hogyan támogathatjuk testünket, hogy ellenállóbbak legyünk a téli időszakban?
Motiváló tanácsok újévre
Egy szempillantás alatt átléptünk a 2025-ös esztendőbe, ilyenkor magunk is elgondolkozunk, vajon a saját kis életünkben mit tehetünk, hogy azt kiegyensúlyozottabban, motiváltabban, egészségesebben élhessük. Persze minden napra is tekinthetünk új kezdetként, új lehetőségként, de mint közhelyesen tudjuk, sokan újévtől szeretik elkezdeni megvalósítani a fogadalmaikat.
A következőkben néhány apró tippel szeretnénk segíteni olvasóinkat.
Télen még fontosabb, hogy segítsünk!
Tudom közhely, de gondoljunk csak bele, ha mindenki csak egy kicsit segítene, csak egy picit hozzátenne, csak egy keveset adna, mennyire nagy segítséget jelentene az állatmenhelyeknek! Ha kicsit többen vinnénk meleg takarót, plédet, tápot, szalmát, bármit! Kutyamenhelyen jártunk a családdal.