Minden, amit a piercingekről tudni érdemes
- Dátum: 2025.01.05., 16:33
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- ápolás, életmód, gyulladás, önkifejezés, piercing, testékszer
Sok embert láthatunk, akik valamiféle testékszert, más néven piercinget hordanak. Ezeknek több fajtájuk van, a hétköznapi fülbevalóktól kezdve az egészen extrém piercingekig. Kultúrájuk egészen régre nyúlik vissza, már az ókori egyiptomiak, aztékok és indiánok is viseltek testékszereket, melyeknek általában vallási, vagy társadalmi jelentőségük volt. Manapság az emberek nagyrészt önkifejezésre használják ezeket az ékszereket, vannak azonban gyógyászati és kulturális jelentőséggel bíró piercingek is.
Rengeteg típusú piercing létezik, a legnépszerűbbek talán a fülbe viselhetőek, hiszen ezek elfogadottabbak, és könnyen eltakarhatóak, kivehetőek. A helix piercing például a fül felső, külső részén található, általában egy kisebb karika ékszer. Az industrial, ami szintén népszerű a fiatalok körében, egy a fül két felső pontját összekötő ékszer.
Az orrba tehető ékszereket is gyakorta láthatjuk másokon, a septum például az, amikor az orrsövényt szúrják át. Ennek megvan az az előnye, hogy amennyiben nem szeretnénk már az ékszert viselni, esetleg munkahelyi követelmények miatt ki kell vegyük, nem látszik a helye. Ez a szemöldök – és a száj környékén lőtt piercingekről már nem mondható el. Az extrémebb testékszerek közé tartoznak a nyelv, - mellbimbó – és intimpiercingek, illetve a dermal és microdermal piercingek, melyek a bőrfelszínen helyezkednek el.
Ezeknek gyógyulása is sokszor hosszabb ideig tart, és könnyebben léphetnek fel komplikáció. Az orr – és szájpiercingeknél ez maximum 2-3 hónap, de általában megfelelő ápolás mellett néhány hét alatt begyógyulnak, addig a testpiercingek akár egy évig is gyógyulhatnak.
Nagyon fontos odafigyelni a higéniára és a megfelelő ápolásra már a kezdetektől. Olyan stúdiót válasszunk, ahol a saját szemünkkel meggyőződtünk róla, hogy a szalonban steril körülmények között dolgoznak. A legjobb, hogyha ismerősöktől, vagy az internetről megpróbálunk tájékozódni a szalon minőségéről és a választott szakember hozzáértéséről. Telefonon és személyesen is tegyük fel minden kérdésünket, mivel mégiscsak egy olyan döntést hozunk, amit a testünkön fogunk viselni elég sokáig. Még ha meg is gondoljuk magunkat, a legtöbb piercing látható helyen van és sok időbe telik a lyuk beforrása. Ne spóroljunk az áron, és ne az alapján válasszunk szalont, hogy hol van a leghamarabb időpont.
Miután elmentünk az időpontunkra és megvan az új testékszerünk, mindenképpen kövessük a szakember által elmondott utasításokat az ápolással kapcsolatban. Minden nap tisztítsuk fertőtlenítővel, vagy az ajánlott ápoló termékkel. Ne érjünk a piercinghez feleslegesen, és próbáljuk meg elkerülni, hogy bármilyen szennyeződés jusson oda. Orrpiercinget nem érdemes téli, náthás időszakban szúratni, ahogy testpiercingeket sem, hiszen a sok ruha könnyen irritálhatja, és felsértheti a sebet.
Amennyiben allergiás reakciónk van, beduzzad, bepirosodik, azonnal menjünk vissza a szalonba, vagy hívjuk fel őket, hogy mi a teendő. Új ékszert csak akkor tegyünk be, ha már teljesen biztosak vagyunk benne, hogy begyógyult a seb. Érdemes orvosi fém ékszereket használni, hogy később se gyulladjon be a piercing helye. Figyeljünk oda, hogy olyan ékszert válasszunk, ami nem zavar a munkában és a mindennapi életben.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.