Menü

Minden, amit a piercingekről tudni érdemes

Sok embert láthatunk, akik valamiféle testékszert, más néven piercinget hordanak. Ezeknek több fajtájuk van, a hétköznapi fülbevalóktól kezdve az egészen extrém piercingekig. Kultúrájuk egészen régre nyúlik vissza, már az ókori egyiptomiak, aztékok és indiánok is viseltek testékszereket, melyeknek általában vallási, vagy társadalmi jelentőségük volt. Manapság az emberek nagyrészt önkifejezésre használják ezeket az ékszereket, vannak azonban gyógyászati és kulturális jelentőséggel bíró piercingek is.

Rengeteg típusú piercing létezik, a legnépszerűbbek talán a fülbe viselhetőek, hiszen ezek elfogadottabbak, és könnyen eltakarhatóak, kivehetőek. A helix piercing például a fül felső, külső részén található, általában egy kisebb karika ékszer. Az industrial, ami szintén népszerű a fiatalok körében, egy a fül két felső pontját összekötő ékszer.

Az orrba tehető ékszereket is gyakorta láthatjuk másokon, a septum például az, amikor az orrsövényt szúrják át. Ennek megvan az az előnye, hogy amennyiben nem szeretnénk már az ékszert viselni, esetleg munkahelyi követelmények miatt ki kell vegyük, nem látszik a helye. Ez a szemöldök – és a száj környékén lőtt piercingekről már nem mondható el. Az extrémebb testékszerek közé tartoznak a nyelv, - mellbimbó – és intimpiercingek, illetve a dermal és microdermal piercingek, melyek a bőrfelszínen helyezkednek el.

Ezeknek gyógyulása is sokszor hosszabb ideig tart, és könnyebben léphetnek fel komplikáció. Az orr – és szájpiercingeknél ez maximum 2-3 hónap, de általában megfelelő ápolás mellett néhány hét alatt begyógyulnak, addig a testpiercingek akár egy évig is gyógyulhatnak.

Nagyon fontos odafigyelni a higéniára és a megfelelő ápolásra már a kezdetektől. Olyan stúdiót válasszunk, ahol a saját szemünkkel meggyőződtünk róla, hogy a szalonban steril körülmények között dolgoznak. A legjobb, hogyha ismerősöktől, vagy az internetről megpróbálunk tájékozódni a szalon minőségéről és a választott szakember hozzáértéséről. Telefonon és személyesen is tegyük fel minden kérdésünket, mivel mégiscsak egy olyan döntést hozunk, amit a testünkön fogunk viselni elég sokáig. Még ha meg is gondoljuk magunkat, a legtöbb piercing látható helyen van és sok időbe telik a lyuk beforrása. Ne spóroljunk az áron, és ne az alapján válasszunk szalont, hogy hol van a leghamarabb időpont.

Miután elmentünk az időpontunkra és megvan az új testékszerünk, mindenképpen kövessük a szakember által elmondott utasításokat az ápolással kapcsolatban. Minden nap tisztítsuk fertőtlenítővel, vagy az ajánlott ápoló termékkel. Ne érjünk a piercinghez feleslegesen, és próbáljuk meg elkerülni, hogy bármilyen szennyeződés jusson oda. Orrpiercinget nem érdemes téli, náthás időszakban szúratni, ahogy testpiercingeket sem, hiszen a sok ruha könnyen irritálhatja, és felsértheti a sebet.

Amennyiben allergiás reakciónk van, beduzzad, bepirosodik, azonnal menjünk vissza a szalonba, vagy hívjuk fel őket, hogy mi a teendő. Új ékszert csak akkor tegyünk be, ha már teljesen biztosak vagyunk benne, hogy begyógyult a seb. Érdemes orvosi fém ékszereket használni, hogy később se gyulladjon be a piercing helye. Figyeljünk oda, hogy olyan ékszert válasszunk, ami nem zavar a munkában és a mindennapi életben.

Mit tehetünk az ünnepek utáni lehangoltság, a téli depresszió ellen

Télen lemerül a szervezetünk energiaszintje, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség, a téli depresszió, ünnepek utáni lehangoltság. Ettől függetlenül a 2024-es évet nem kell depresszióval kezdeni, néhány tanáccsal segítünk ezt elkerülni!

A mellkasi fájdalom okai

A mellkasi fájdalom okai széles spektrumot ölelnek fel, amelyek között szív- és nem szív-eredetű állapotok is találhatóak. Az alábbiakban összegzem a leggyakoribb okokat és azok jellemzőit.

Mit jelent és mi az az alvásparalízis?

Az alvásparalízis, más néven alvási bénulás olyan, mint egy rossz álom, csak mégis valami teljesen más. Ebben az állapotban az ember nem tud megmozdulni, nem tudja mozgatni izmait, mégis úgy érzi, hogy ébren van. A legrosszabb az, amikor egy éjszaka alatt többször is átéli valaki a jelenséget, ami ráadásul sokszor hallucinációval járul.

Hogyan lépjünk túl az ünnepi találkozásokon?

A karácsony utáni időszak sokak számára kihívást jelenthet. A vidám sokszor kötelező jellegű összejövetelek és a szabadnapok után hirtelen visszazökkenni a mindennapok monotonitásába nem könnyű feladat. Ez az állapot fáradtsággal, levertséggel, sőt, időnként szorongással is járhat. De miért alakul ki ez az érzés, és hogyan kezelhetjük hatékonyan?

A tél betegségei és az immunerősítés

A téli hónapokban és az ünnepek utáni időszakban sokan küzdenek a nátha, az influenza vagy egyéb betegségek ellen. Az ünnepi túlhajszoltság, a megterhelő étrend és a napsütéses órák hiánya mind hozzájárulhat a szervezet gyengüléséhez. Hogyan támogathatjuk testünket, hogy ellenállóbbak legyünk a téli időszakban?