A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
- Dátum: 2025.01.11., 10:27
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- aktívabb élet., boldogabbak, életmód, fizikális állapot, hangulat, házi kedvenc, kutyatartás, kutyatulajdonos, mentális egyensúly, stresszkezelés
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Különleges kutatást végzett egy kutatócsoport, akik a négylábú kedvencek társaságának hatását vizsgálták gazdájuk lelki állapotára nézve.
Természetesen, ha megkérdezném a gazdikat, boldogabbá teszi-e az életüket kedvencük, alighanem azonnal egy magabiztos igennel válaszolnának, hiszen mentálisan is, fizikálisan is jobb az állapotuk, gondoljunk csak arra, mennyit sétálnak kedvenceikkel a friss levegőn.
Egy kutya társasága képes lehet csökkenteni a stresszt a mindennapokban, több tanulmány alátámasztja, hogy a kutya képes megérezni, ha gazdája stresszes, sőt, maga is nyugtalanabbá válik tőle.
Arra a kérdésre nem ad választ egy kutatás sem, hogy boldogabbak vagy kevésbé magányosak-e a kutyatulajdonosok, az viszont kiolvasható az eredményekből, hogy rövid távon pozitív hatással van az emberre, ha házikedvencet tart.
„Egy kutya átlagosan 9 alkalommal javít gazdája kedvén egy nap” -olvasom a neten.
„A kutyám a terapeutám”, hallhatjuk sokszor a gazdik szájából. Egy friss amerikai felmérés 2000 kutyatartó napjait, életmódját vizsgálta meg, ezek alapján pedig azt állapítottak meg, hogy a házi kedvencként tartott kutyáknak is lehet terápiás hatása, és segíthetik gazdájuk mentális egészségét.
Miért számít ennyit a mentális egészségünk? Ez valóban ennyire fontos?
A mentális egészség kérdése a mai napig gyakran háttérbe szorul. Pedig a jóllét szempontjából legalább olyan fontos, mint a fizikai egészség. A mentális állapotunk pedig kihat a fizikális egészségünkre, gondoljunk csak a pszichoszomatikára.
A globális helyzet és a mindennapokban átélt stresszes kihívásaink (akár munkahelyi, akár családi problémák) mind kihat az egészségi állapotunkra, mellyel könnyebb megküzdeni, ha van egy hűséges négylábú társunk a mindennapokban.
Nem szükséges terápiás kutyának lennie az állatnak, felmérés során hétköznapi kutyatulajdonosokat kérdeztek meg, akiknek kutyája nem vett részt terápiáskutya-kiképzésben, hanem teljesen átlagos házikedvencek, A megkérdezettek 61%-a azt mondta, hogy a kutyájával töltött időt tartja a napja legjobb részének, sokaknál javít az érzelmi egészségén a házikedvenccel való foglalkozás. A felmérés szerint a kutyák átlagosan naponta 9 alkalommal javítottak gazdájuk hangulatán csupán azzal, hogy a kanapén pihentek, hogy játszottak velük, megnevettették őket, vagy éppen hozzájuk bújtak.
Az is megemlítendő, hogy az állattartók közel 90%-a úgy nyilatkozott, hogy kedvence miatt aktívabb életet él, többet mozog, gyakrabban van friss levegőn, így nemcsak na mentális állapotukon keresztül javítják gazdáik életminőségét, hanem közvetlenül is segítik fizikai állapotuk javulását.
A tanulási zavarok típusai
A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.
Rákellenes Világséta
Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.
Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé
Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.
Bekuckózós tippek
A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.