Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé
- Dátum: 2025.01.11., 10:19
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- alvás, egészség, életmód, közös idő, stresszkezelés, szokások, táplálkozás
Most, hogy véget értek az ünnepek, de a téli időjárás komorsága nem múlt el, könnyen beleeshetünk abba a hibába, hogy az eddig eltervezett változtatásokat az életünkben végül nem tartjuk be. Pedig az egészséges életmód elkezdése, vagy legalábbis a jelenlegi életszínvonalunk kismértékben való javítása nem is olyan nagy feladat, mint hisszük. Itt van öt egyszerű lépés, aminek segítségével belecsempészhetjük a mindennapjainkba a változást.
A kiegyensúlyozott táplálkozás az egészséges életmód alapköve, és ezt nem győzzük hangsúlyozni. A hosszútávú egészséges fogyásnak is ez a titka, de a mentális egészségünk és az alapvető közérzetünk is könnyen javulhat tőle. Fontos, hogy változatos ételeket fogyasszunk, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonákat. Természetesen nem tudjuk egyről a kettőre megváltoztatni az egész étrendünket, de van néhány trükk, amivel könnyen egészséget csempészhetünk bele. Törekedjünk arra, hogy minden étkezésnél legyen zöldség és gyümölcs a tányéron, vásároljunk teljes kiőrlésű kenyeret vagy kiflit a finomított változatok helyett. Érdemes lehet a nehéz húsok helyett a fehérjeforrásokat variálni, és odafigyelni rá, hogy fogyasszunk hüvelyeseket és halat is.
A rendszeres testmozgás elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez. A felnőtteknek hetente legalább 150 perc közepes intenzitású aerob tevékenységet vagy 75 perc intenzív testmozgást kellene végezniük. Ezt nem várhatjuk el magunktól azonnal, azonban érdemes lehet szépen lassan kiépíteni egy rutint, aminek segítségével később akár rendszeresen sportolni is el tudunk járni. Napi húsz perc sétával érdemes kezdeni, amit akár praktikusan is beépíthetünk a napunkba.
Eggyel későbbi megállóban szállunk fel a buszra, vagy gyalog megyünk el a boltba, akármilyen mindennapos aktivitással egybe köthetjük ezt. Érdemes fokozatosan emelni az időtartamot. Ugyan elsőre kegyetlennek tűnhet, de ha a liftezést lecseréljük lépcsőzésre, akkor hamar változásokat érhetünk el, hiszen a konditeremben is ez a gyakorlatot javasolják, csak ott külön gép van hozzá. Ha belefér az időnkbe érdemes lehet keresni csoportokat, akik közösen sétálnak, vagy futnak és csatlakozni hozzájuk.
Az elegendő és minőségi alvás kulcsfontosságú az egészség szempontjából. A felnőtteknek általában 7-9 óra alvásra van szükségük éjszakánként. Érdemes kialakítani egy következetes alvási rutint, melyben a lefekvésnek és a felkelésnek minden nap azonos időpontja van. Legjobban egy nyugodt, sötét és nem túlfűtött környezetben tudunk pihenni, így próbáljuk megteremteni a megfelelő körülményeket ehhez. Ha tudjuk, kerüljük a képernyők használatát lefekvés előtt, inkább olvasással foglaljuk el magunkat.
A stressz kezelése is fontos része az egészségünk megőrzésének, a krónikus stressz pedig negatívan befolyásolhatja mind a fizikai, mind a mentális egészségünket. Ennek kezelésére különböző technikákat alkalmazhatunk. A leggyakrabban használt ezek közül a meditáció és a mindfulness gyakorlatok, melyek segítenek a jelen pillanatra összepontosítani és csökkenteni a szorongást. A feladataink hatékony szervezése csökkentheti a túlterheltség érzetét, és ennek segítségével a mindennapos stressz szintünk is alacsonyabban maradhat. A korábban már említett rendszeres testmozgás is megoldás lehet, hiszen ez segít a boldogsághormon termelésében, illetve a feszültség levezetésében.
Végül a társas kapcsolatok ápolása az, ami még elengedhetetlen annak érdekében, hogy egy boldog, kiegyensúlyozott életet élhessünk. Az ember társas lény, és még ha vannak is olyanok, akiknek kissé több, vagy kevesebb igénye van a társaságra másoknál, akkor is mindnyájunknak jól tud esni kis közös idő. Próbáljunk meg rendszeresen kommunikálni a családtagjainkkal és barátainkkal, és közös programokat szervezni, melynek segítségével minőségi időt tölthetünk egymással. Legyünk nyitottak a szeretteink irányába, és mutassunk tényleges érdeklődést a mondanivalójuk irányába. Ha valami problémával küzdünk, ne féljünk segítséget kérni másoktól!
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.