Menü

Rákellenes Világséta

A MRL azaz a Magyar Rákellenes Liga 1990 óta civil szervezetként vesz részt a rák elleni küzdelemben. Legfontosabb feladataik az egészségnevelés, figyelemfelhívás a korai felismerés és önvizsgálat jelentőségére, szűrések szervezése és népszerűsítése a lakosság körében.

Mi mindenben ad segítséget még ez a szervezet? A betegeket és hozzátartozóikat szakmai, jogi és lelki segítségnyújtással támogatják, rehabilitációjukat pedig klubfoglalkozások keretében segítik elő-olvasom a https://rakliga.hu/ oldalán. Kurzusokat szerveznek orvosok, ápolók részére, önkéntes segítőket képeznek, egészségügyi intézményeket támogatnak adománygyűjtésből vásárolt eszközökkel.

A Ligának 37 alapszervezete működik országszerte, közel 3500 fős tagsággal.

Milyen célkitűzéseik vannak?

Egészségnevelésre törekvés

Az elkötelezett civilek bevonásával hirdetik az egészség fontosságát. Ingyenes kiadványainkkal, ismeretterjesztő előadásokkal, mozgósító rendezvényekkel felhívják a figyelmet az egészség megőrzésének lehetőségeire.

Szűrésekre való figyelemfelhívás

Felvilágosítást adnak a szűrések fontosságáról, mozgósítják a közéleti szereplőket, szűréseket szerveznek.

Ismertetik a HPV védőoltás jelentőségét

Amíg nem volt kötelezően ajánlott a védőoltás, addig az alapszervezetek lobbiztak az önkormányzatoknál, hogy a védőoltást ingyen megkapják a 7. osztályos leányok. Amióta kötelezően ajánlott, azóta felhívják fiatalok és szüleik figyelmét a védőoltás fontosságára.

Betegtájékoztatást adnak

Ingyenes kiadványokkal, előadásokkal segítik a daganatos betegek ismereteinek bővítését.

Részt vállalnak az oktatásban

Elősegítik a háziorvosok, szakorvosok, ápolók folyamatos szakmai fejlődését akkreditált továbbképzések, kurzusok szervezésével.

Önkénteseket képeznek, akik számára minden év őszén ingyenes önkéntes-képző tanfolyamot indítanak Budapesten az Országos Onkológiai Intézet szakmai támogatásával, valamint Debrecenben, Hatvanban és Miskolcon a helyi kórház szakmai támogatásával.

Képzésekre adnak lehetőséget pedagógusoknak, védőnőknek, gyermekeknek.

Rehabilitációt – Betegklubok szervezését végzik.

Hitvallásuk szerint bármilyen betegségnél nagy segítséget jelenthet a hasonló problémákkal küzdő emberek társasága, akik reményt és védelmet nyújtanak, és példájukkal erősítik a gyógyulásba vetett hitet.

Bevonják tevékenységeik körébe különféle programokkal a mozgást és felhívják a figyelmet az egészséges táplálkozásra különböző fakanál klubokkal, főzőtanfolyamokkal.

Ellátják a betegek jogi képviseletét, elősegítik a beteg-orvos közötti bizalmi viszony kialakulását, erősítését, közvetítő szerepet játszunk a betegjogok maradéktalan érvényesülése érdekében.

Az egyik legnemesebb cselekedetük, támogató tevékenységük, hogy adományokat gyűjtenek, amelyekből korszerű gyógyító eszközök, gépek beszerzését teszik lehetővé a kórházak számára.

A liga lelki támogatást is nyújt személyesen, levélben, anonim telefonvonalon keresztül és a világhálón, a https://rakliga.hu/kapcsolat/ oldalon ennek lehetőségei megtalálhatók.

A kedves olvasók figyelmét egy újévi programra! Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.

Osszák meg a séta hírét családtagjaik, barátaik és ismerőseik között, minél több résztvevő van, annál nagyobb a globális hatás! Ezen a napon a sétálók fotókat és videókat tesznek közzé a sétájukról és közzéteszik a közösségi oldalakon.

A rendezvényen való részvételhez minden gyaloglónak regisztrálnia kell.

Magyarországon a daganatos megbetegedések számítanak a második számú haláloknak, jelenleg minden 4. magyar ember rákban hal meg. Évente összesen 70.000 új eset adódik, így nagyon sok családot érintenek közvetlenül a daganatos betegségek.

Megköszönjük, ha adójuk 1%-ával vagy rendszeres, illetve egyszeri adománnyal segítik a Magyar Rákellenes Liga munkáját 2025-ben is! Köszönjük! A https://rakliga.hu/blog/ oldalon aktuális hírek információk és programajánlók találhatók.

Keresem a megfelelő zárógondolatot, de az ő jelmondatuknál és mottójuknál nem találok szebbet: „segíteni másoknak mindig felemelő. Lehet ez egyszeri és folyamatos is, a lényeg, hogy tegyünk!”

A tanulási zavarok típusai

A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.

A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében

A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.

Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé

Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.

Bekuckózós tippek

A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?

Minden, amit a piercingekről tudni érdemes

A piercingek kedvelt önkifejezési eszközök, hiszen rengeteg fajtájuk van és számos, nekünk tetsző ékszert vásárolhatunk, amit, mint egy fülbevalót variálhatunk, hogy éppen melyik illik az aznapi öltözetünkhöz. Itt olvashatsz arról, hogy hol érdemes szúratni, hogyan kell ápolni és milyen típusú piercingek vannak!