Menü

Mivel foglalkozik az oszteopátia?

Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.

„Az oszteopátia egy olyan terápiás módszer, ahol az alapos anatómiai, élettani, kórtani ismeretekre alapozva, a fejlett manuális készségeken keresztül képesek vagyunk precíz állapotfelméréseket és kezelési metódusokat alkalmazni, amik segítik a szervezet öngyógyító mechanizmusait aktivizálni.” - szól a pontos megfogalmazás.

Ha szeretnénk kicsit behatárolni, hogy merre is található ez a különböző gyógyító eljárások között, akkor egy kiegészítő terápiás módszernek nevezhetnénk, ami a többi egészségügyi szakmával szoros együttműködésben hatásos.

Oszteopátiával a szervezet funkcionális zavarait tudjuk kezelni, amikor olyan fájdalmakat észlelünk, ami kívülről nem látható sérüléssel jár, a mozgástartomány beszűkülését eredményezi, emésztési problémákat okoz, ilyenkor hatékony lehet az oszteopátiás kezelés.

Mozgásszervi fájdalmak, csökkent mozgástartományok, testtartási problémák, emésztési, keringési, légzési és kiválasztási problémák, valamint zsibbadások, kisugárzó fájdalmak esetén alkalmazható az eljárás.

Hogyan kezel egy oszteopát szakember?

Az oszteopát kezeléseknek a célja, hogy visszaállítsa egy terület megfelelő keringését, idegellátottságát, az ízületek, szervek vagy akár idegek megfelelő mozgását. Ezekkel javítja a szervezet autoregulációját és segíti az érintett területnek a működését összhangba hozni a test többi részével.

Ez akkor olyan, mint a csontkovácsolás?

Nem egészen. Bár sokan összetévesztik az oszteopátiát a csontkovácsolással, a kezelés mára már csak nagyon indokolt esetben tartalmaz ilyen „manővereket”.

Mint a legtöbb helyen, minden kezelés itt is egy állapotfelméréssel kezdődik, ahol feltérképezi a szakember azokat a területeket a testben, amelyeknek a funkciója megváltozott. Az oszteopátiás szemlélet egy olyan tudomány, ami hidat képez a hagyományos orvoslás, a manuál terápia és a természetgyógyászat között.

Az oszteopátia alapelvei: az öngyógyítás elve, az összhang elve és az egység elve.

Az oszteopátia alapító atyja Dr. Andrew Taylor Still amerikai orvos és sebész, aki egyike volt azoknak az orvosoknak, akik elsőként kezdték népszerűsíteni a preventív orvoslás gondolatát, illetve annak fontosságát, hogy a tünetek kezelése helyett a probléma gyökerét kell feltárni, és arra kell megoldást találni. Legnagyobb hagyatéka egy szemléletváltó, holisztikus orvosi filozófia és módszertan: az oszteopátia.

Sokéves orvosi kutatás és klinikai megfigyelés után úttörő, holisztikus szemléletű orvosi filozófiáját és módszertanát 1874-ben osteopathiának nevezte, majd 1892-ben a Missouri állambeli Kirksville-ben megalapította saját iskoláját, ahonnan az oszteopátia mind Amerikába, mind Európába elterjedt. Ez az iskola a mai napig létező orvostudományi egyetem. Az itt végző hallgatók oszteopát orvosi diplomát kapnak, ami egyenértékű egy általános orvostudományi végzettséggel. Ez egy olyan módszertan, ami mögött több mint 100 év tudás, fejlesztés és holisztikus szemléletmód áll.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.