Menü

Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk

  • Dátum: 2025.01.21., 07:54
  • Szabó Máté
  • képek: pexels

A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.

Az MI egyik legnagyobb érdeme, hogy egyszerűsítheti az idősebb generáció mindennapi életét. Az olyan eszközök, mint a Gemini vagy a ChatGPT, lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy helyettük e-maileket, cikkeket vagy akár motivációs leveleket írjanak. Egy idős ember számára segíthetnek orvosi időpontok kezelésében, például a ChatGPT emlékeztető funkciója mindenki számára hasznos lehet.

Ezenkívül a mesterséges intelligencia alapú gyógyászati alkalmazások, lehetővé teszik az állapot folyamatos ellenőrzését és az orvosokkal való gyors kapcsolattartást. Persze itt nem arra kell gondolni, hogy helyettesíti egy orvos szerepét, de segíthet egy betegség diagnosztizálásban. Valamint biztosan sok ember ismeri, hogy milyen az amikor vérnyomás, fejfájás naplót kell vezetni, ezt a funkciót az AI már betölti valamilyen formában.

Miért nehéz?

Az idősebbek körében gyakran előfordul, hogy kevésbé vannak tisztában a modern eszközök működésével. A bonyolult felületek és a többfunkciós alkalmazások könnyen ijesztőnek vagy átláthatatlannak érződnek számukra. Valamint értelemszerűen az a rengeteg sztereotípia sem segíti őket, ami az MI-vel kapcsolatban van. Az állandó online jelenlét és a személyes adatok kezelésével kapcsolatos aggodalmak miatt sokan óvatosan viszonyulnak az AI használatához, egyszerűen csak bizalmatlanok lesznek. Valamint sok idős ember az alapvető informatikai dolgokkal sincs tisztában, mint például a számítógép és az internet használata, nem csoda, hogy számukra a mesterséges intelligencia nagyon távolinak tűnik.

Mit lehet tenni?

Az AI rendszerek fejlesztőinek arra kell törekedniük, hogy intuitív, felhasználóbarát megoldásokat hozzanak létre, amelyek minimalizálják a tanulási időt és könnyedén átláthatóak. A magyar nyelvű MI alkalmazások és eszközök fejlesztése kulcsfontosságú lehet, nem csak időseknek, hanem fiataloknak is, hiszen anyanyelven teljesen máshogy fogalmazunk meg dolgokat, mint például angolul. Tehát a szakmai megértéshez szükség van anyanyelvi kommunikációra a géppel. Az idősebbeknek szóló képzések és támogatási programok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy magabiztosabban használják az új eszközöket, ez lenne az egyik legfontosabb teendő, viszont adódik a kérdés, hogy ezeket milyen formában lehet véghez vinni és ki állja egy-egy képzésnek a költségét.

A megoldás egyik lehetősége az állami szerepvállalás. A kormányzatok általánosságban véve olyan programokat indíthatnának, amelyek kifejezetten az idősebb generációk technológiai képzését szolgálják, különös tekintettel az MI használatára. Egy másik lehetőség a civil szervezetek és nagyvállalatok bevonása. Sok cégnek érdeke, hogy minél többen használják termékeiket és ennek érdekében szívesen finanszíroznak olyan képzéseket vagy programokat, ami segíti a lakosság körében a szélesebb elérést.

Ahogy a mesterséges intelligencia egyre jobban beágyazódik a társadalomba, az idősebb generációknak is egyre nagyobb szerepe lesz abban, hogy a technológia mindenki számára elérhető legyen. Előbb-utóbb a változás mindenkit utolér. Az MI nem csupán a kényelmet szolgálhatja, hanem az életminőség javításában is kulcsszerepet tölthet be és megkönnyíti a mindennapi életvitelt amennyiben sikerül leküzdeni a fent említett akadályokat. Az idősebb generáció szempontjából a feladat az, hogy a technológiai fejlesztés és a társadalmi elfogadás közötti szakadékot áthidaljuk.

Melyek a legjobb meditációs gyakorlatok kezdőknek?

A meditációs gyakorlatok hatékonyan csökkentik a stresszt és a szorongást az elme és a test megnyugtatásával. A jobb összpontosítás és koncentráció kéz a kézben jár a következetes meditációs gyakorlattal.

Le tudjuk tenni a telefont?

Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?

Fenntartható ékszerek: a stílus és a környezettudatosság találkozása

A fenntartható ékszerek minden olyan bizsut, csecsebecsét jelölnek, ami újrahasznosított anyagból készült. Amikor környezettudatos divatról van szó, lehet beszélni az organikus pamutról vagy az újrahasznosított poliészterről, de a testi díszek gyakran kimaradnak a beszélgetésből. Holott ezek is fontos részét képezik az emberi megjelenésnek és ezáltal a környezettudatosságban is szerepet játszanak.

Mi az a Hatha-jóga és miben segít?

A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.