Így tisztítsd a nyirokrendszered!
- Dátum: 2025.02.01., 10:02
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- Epsom-só, gyökérzöldségek, immunrendszer, nyirokkeringés, pitypang, séta, tea
Nem csak a bélrendszernek, az ereknek és mondjuk, a bőrünknek van szüksége a megtisztulásra ahhoz, hogy jól működjön, hanem nyirokkeringésünknek is. Erre hozok pár tippet.
A nyirokrendszer a testünk legfőbb méregtelenítő rendszere, nélküle felhalmozódna szervezetünkben mindenféle olyan dolog, ami vagy mérgező számunkra, vagy egyáltalán semmi szükségünk rá. Nagyjából megállás nélkül takarítja kifelé a mérgeket, ezzel pedig támogatja az immunrendszerünk működését. Amikor nem funkcionál jól ez a rendszer, akkor szépen megtelepednek a méreganyagok, ezzel tökéletes táptalajt adva a betegségeknek. Szóval egyáltalán nem elhanyagolható a nyirokkeringés megfelelő működésének fenntartása, amihez nem kell sokat tennünk, csupán odafigyelni néhány dologra.
Azok, akik egy kicsit is foglalkoznak egészségükkel, tudják, hogy az elegendő folyadék fogyasztása elengedhetetlen. Ehhez első sorban egy felnőtt embernek nagyjából napi 3 liter víznek kell lennie, amibe csatlakozhat nyilván másfajta folyadék is, legyen az tea, frissítő, leves, vagy a zöldségek és gyümölcsök leve is. Amikor nem vízre vágyunk, érdemes csalánteát, illetve pitypang teát inni. Ezek a növények hasznosak a méregtelenítés során, a pitypang képes megszüntetni a nyirokrendszer pangását.
Mellé keverhető cickafark, zsurló és körömvirág is. Ugyanígy alkalmazható a citrom is, vízhez adva remekül tisztít. Táplálkozásunk során iktassuk be a bogyós gyümölcsöket, a citrusféléket, a zöld levelű zöldségeket. Azon alapanyagokat is fogyasszuk rendeszeresen, melyek gazdagok a rostokban és vitaminokban, árpát, rizst, zabot, chia magot, olajos magvakat. Lehetőleg a gyökérféléket se hagyjuk ki, gondoljunk itt sárgarépára, petrezselyemre, zellerre, céklára. Fűszerezzük ételeinket kurkumával, fokhagymával és gyömbérrel. Kerüljük viszont a túlzott édesség fogyasztást, mérsékeljük az alkoholbevitelt, a zsíros és előre kész ételeket, és a dohányzást. Sportolásnál ajánlott a kevésbé megterhelő, ám gyorsabb, hosszú séta, vagy a jobb állóképességgel rendelkezőknek a kicsit fárasztóbb ugrálókötelezés.
Amellett, hogy eleget mozgunk, ami mindenféle keringésünknek jót tesz, próbáljuk ki a szaunázást, mellyel a hő által nem csak kiizzadjuk a méreganyagokat, hanem a hő elpusztítja a vírusok és baktériumok nagy részét is. Próbálkozhatunk a mély légzéssel, ami arra hivatott, hogy kellőképpen megmozgassa a rekeszizmot, ami pedig elősegíti a nyirok áramlását. Keressünk szakembert, aki a nyirokmasszázs technikával segít beindítani a megfelelő keringést, illetve kiengedni a feleslegesen felgyülemlett folyadékot. Pihenés közben is segíthetünk magunkon, ha egy lavór meleg vízben feloldunk némi Epsom-sót és abban áztatjuk megfáradt alsó végtagjainkat.
A nyirokkeringés helyes működése elengedhetetlen ahhoz, hogy megszabadítsuk magunkat a szervezetünkbe kerülő méreganyagoktól, ezáltal egészségesebbek és erőteljesebbek leszünk. Figyeljünk a sok folyadékbevitelre, a változatos étkezésre, kerüljük az egészségtelen rossz szokásokat és mozogjunk minél többet.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.