Stressz hatása a menstruációra
- Dátum: 2025.02.08., 08:17
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- ciklus, hipotalamusz, idegrendszer, kortizol, közérzet, meditáció, menstruáció, nők, PCOS, stressz
Az életünk számos területén érhet minket stressz, legyen az tanulmányaink során, munkahelyen, vagy esetleg a magánéletünkben. Ez nem csak a mentális egészségünkre, hanem a hormonháztartásunkra és a menstruációs ciklusunkra is hatással lehet. Sok nő emiatt akár felnőtt korban is azt tapasztalhatja, hogy a stressz hatására rendszertelenné válik a menstruációja, fájdalmasabb és a megelőző tünetek is felerősödnek. Miért is alakul ez így ki, és mit lehet ellene tenni?
A stressz hatására a szervezetünk kortizolt termel, amit stresszhormonnak is szoktak nevezni. Ez befolyásolja a hipotalamusz működését, ami az agy egyik kisebb, azonban a hormonháztartás megfelelő működésének kulcsfontosságú része. Normális esetben, ha nem vagyunk stressznek kitéve, a hipotalamusz gondoskodik róla, hogy felszabaduljon a gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH), amely az agyalapi mirigyet serkenti olyan hormonok termelésére, amely a petefészekben elindítja az ösztrogén és a progeszteron termelést. Ezekre van szükségünk a megfelelő menstruációs ciklus meglétéhez, azonban a magas kortizol szint elnyomhatja ezeket a hormonokat. Mivel a hipotalamusz rendkívül érzékenyen reagál az életmódváltásra, ezért könnyen felléphetnek menstruációs és ovulációs problémák is.
Az említett folyamat alapján könnyen előfordulhat, hogyha a testünk úgy érzékeli, hogy állandó stressznek vagy veszélyhelyzetnek vagyunk kitéve, akkor csökkentheti a reproduktív hormonok termelését, ami miatt késhet, vagy akár ki is maradhat a menstruáció. Ezen kívül a stressz befolyásolhatja a méhnyálkahártya vastagságát, ami erősebb vagy gyengébb vérzést eredményezhet. Az immunrendszerünk számára is megterhelő lehet a stressz, ami miatt gyakrabban lehetnek gyulladások a szervezetünkben, ettől az izmok feszesebbek lehetnek és a menstruációs görcsök súlyosabbá válhatnak.
Nem csak a menstruáció során lépnek fel változások, hanem az azt megelőző premenstruációs szindróma tünetei is felerősödhetnek, ilyen lehet a fokozott fejfájás, hangulatingadozások vagy fáradtságérzet. Amennyiben a krónikus stressz az életünk részévé válik, szélsőséges esetben akár komolyabb problémákat is okozhat, súlyosbíthatja a PCOS betegséget azoknál, akik eleve szenvednek ettől, illetve a túlzott kortizolszint egy idő után csökkentheti a progeszteron szintjét, ami hormonális egyensúlyhiányt eredményezhet. Ha huzamosabb ideig ezeket a tüneteket vesszük észre magunkon, akkor érdemes orvossal konzultálni, hátha valami komolyabb probléma áll a háttérben.
Természetesen senki nem jókedvéből stresszel, vagy kerül olyan élethelyzetbe, ami megterhelő számára, viszont mindenképp úgy tudjuk megelőzni a menstruációval, vagy ciklussal kapcsolatos problémákat, hogyha megpróbálunk változtatást csempészni az életvitelünkbe. A meditáció és a jóga, akár reggelente egy fél óra segíthet abban, hogy relaxáljunk, nyugodtabban kezdjük a napot, és az izmaink is ellazuljanak. Fontos a megfelelő mennyiségű alvás, és az, hogy lehetőleg minden nap ugyanakkor keljünk, illetve feküdjünk. Ez segít hozzájárulni a hormonális egyensúly fenntartásához.
Az egészséges étkezés elengedhetetlen a menstruáció előtt, illetve közben is. A magnéziumban gazdag ételek, mint például az avokádó és a banán segítenek a stressz csillapításában és a kellemesebb közérzet fenntartásában is. Az Omega – 3 zsírsavak támogatják az idegrendszert, illetve gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően a görcsök is elviselhetőbbek lehetnek. Ez megtalálható a legtöbbféle halban, például lazacban és makrélában, illetve a diófélékben is.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.