Menü

Stressz hatása a menstruációra

Az életünk számos területén érhet minket stressz, legyen az tanulmányaink során, munkahelyen, vagy esetleg a magánéletünkben. Ez nem csak a mentális egészségünkre, hanem a hormonháztartásunkra és a menstruációs ciklusunkra is hatással lehet. Sok nő emiatt akár felnőtt korban is azt tapasztalhatja, hogy a stressz hatására rendszertelenné válik a menstruációja, fájdalmasabb és a megelőző tünetek is felerősödnek. Miért is alakul ez így ki, és mit lehet ellene tenni?

A stressz hatására a szervezetünk kortizolt termel, amit stresszhormonnak is szoktak nevezni. Ez befolyásolja a hipotalamusz működését, ami az agy egyik kisebb, azonban a hormonháztartás megfelelő működésének kulcsfontosságú része. Normális esetben, ha nem vagyunk stressznek kitéve, a hipotalamusz gondoskodik róla, hogy felszabaduljon a gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH), amely az agyalapi mirigyet serkenti olyan hormonok termelésére, amely a petefészekben elindítja az ösztrogén és a progeszteron termelést. Ezekre van szükségünk a megfelelő menstruációs ciklus meglétéhez, azonban a magas kortizol szint elnyomhatja ezeket a hormonokat. Mivel a hipotalamusz rendkívül érzékenyen reagál az életmódváltásra, ezért könnyen felléphetnek menstruációs és ovulációs problémák is.

Az említett folyamat alapján könnyen előfordulhat, hogyha a testünk úgy érzékeli, hogy állandó stressznek vagy veszélyhelyzetnek vagyunk kitéve, akkor csökkentheti a reproduktív hormonok termelését, ami miatt késhet, vagy akár ki is maradhat a menstruáció. Ezen kívül a stressz befolyásolhatja a méhnyálkahártya vastagságát, ami erősebb vagy gyengébb vérzést eredményezhet. Az immunrendszerünk számára is megterhelő lehet a stressz, ami miatt gyakrabban lehetnek gyulladások a szervezetünkben, ettől az izmok feszesebbek lehetnek és a menstruációs görcsök súlyosabbá válhatnak.

Nem csak a menstruáció során lépnek fel változások, hanem az azt megelőző premenstruációs szindróma tünetei is felerősödhetnek, ilyen lehet a fokozott fejfájás, hangulatingadozások vagy fáradtságérzet. Amennyiben a krónikus stressz az életünk részévé válik, szélsőséges esetben akár komolyabb problémákat is okozhat, súlyosbíthatja a PCOS betegséget azoknál, akik eleve szenvednek ettől, illetve a túlzott kortizolszint egy idő után csökkentheti a progeszteron szintjét, ami hormonális egyensúlyhiányt eredményezhet. Ha huzamosabb ideig ezeket a tüneteket vesszük észre magunkon, akkor érdemes orvossal konzultálni, hátha valami komolyabb probléma áll a háttérben.

Természetesen senki nem jókedvéből stresszel, vagy kerül olyan élethelyzetbe, ami megterhelő számára, viszont mindenképp úgy tudjuk megelőzni a menstruációval, vagy ciklussal kapcsolatos problémákat, hogyha megpróbálunk változtatást csempészni az életvitelünkbe. A meditáció és a jóga, akár reggelente egy fél óra segíthet abban, hogy relaxáljunk, nyugodtabban kezdjük a napot, és az izmaink is ellazuljanak. Fontos a megfelelő mennyiségű alvás, és az, hogy lehetőleg minden nap ugyanakkor keljünk, illetve feküdjünk. Ez segít hozzájárulni a hormonális egyensúly fenntartásához.

Az egészséges étkezés elengedhetetlen a menstruáció előtt, illetve közben is. A magnéziumban gazdag ételek, mint például az avokádó és a banán segítenek a stressz csillapításában és a kellemesebb közérzet fenntartásában is. Az Omega – 3 zsírsavak támogatják az idegrendszert, illetve gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően a görcsök is elviselhetőbbek lehetnek. Ez megtalálható a legtöbbféle halban, például lazacban és makrélában, illetve a diófélékben is.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.