Menü

Kidobandó a lejárt élelmiszer?

Sokan azonnal kidobják a lejárt élelmiszereket, pedig nem biztos, hogy már fogyaszthatatlanok. Egyes termékek akár hónapokig, sőt évekig is jók maradhatnak még. Melyek ezek és meddig fogyaszthatók?

Nem minden élelmiszer romlik meg azonnal, bizonyos lejárt élelmiszerek tovább fogyaszthatók, mint gondolnánk. Az egy dolog, hogy a küllemük, minőségük változhat, gondoljunk csak az kifehéredett rétegre a csokoládén, de ez nem jelenti azt, hogy veszélyesek.

Melyik élelmiszer meddig tartható el?

Az UHT tej bontatlanul 7 hónapig biztonságos. Ha a csomagolása sérült, inkább ne fogyasszuk, az étolaj több hónapig is jó, de ha a szagán érezni, hogy avas, akkor inkább ne használjuk fel. A lekvárok évekig elállnak, a bolti pedig legalább egy évig jó marad a lejárat után.

A száraz teasütemények, nasik, snack élelmiszerek, mint a bolti keksz, csoki még a lejárat után 3 hónapig is nyugodtan megehetők, a száraz tészta pedig akár 1-2 évig is eltartható.

A tejtermékekről ezt nem mondhatjuk el a joghurtok és lejárt tejtermékek a lejárat után maximum egy-két napig ehetők, utána már a szaguk is mutatja, hogy a kukában a helyük, ha addig nem fogytak el.

Mire figyeljünk a lejárt élelmiszerek kapcsán?

A lejárt élelmiszerek fogyasztása előtt mindig ellenőrizzük a színüket, szagukat és állagukat. Ha bármilyen eltérést tapasztalsz, inkább ne edd meg!

Az élelmiszereinken kétféle lejárati dátumjelöléssel találkozhatunk: minőségmegőrzési idővel és fogyaszthatósági idővel – közölte a Nébih. A fogyaszthatósági idő a romlékony áruk jelölésére szolgál, amelyeknél a lejárat után komoly egészségügyi kockázattal kell számolni, míg a minőségmegőrzési a hosszabb ideig eltartható élelmiszereken található, azt az időtartamot mutatja, ameddig elvárhatjuk a gyártó által garantált minőséget, például ízt, illatot, színt vagy állagot.

A minőségmegőrzési idő a tartósabb termékeken szerepel, így lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az élelmiszert ki kell dobni.

Meddig ajánlott fogyasztani az élelmiszereket a minőségmegőrzési idő lejárta után?

Általában az olajak és száraz élelmiszerek, édes és sós ropogtatni valók, cukrok, csokoládék két – három hónapig használhatók fel, az üdítők és szörpök akár félévig is, míg az UHT tej és tejszín, só, cukor, édesítőszerek, rizs, száraz hüvelyesek, instant termékek, gabonafélék akár 9-10 hónapig is. A konzervek, ásványvíz, méz, lekvár, kávé, tea, kakaópor egy évig is elfogyasztható. Egy tanulmány szerint az alábbi ételek akár hetekkel a minőségmegőrzési idő után is biztonságosan fogyaszthatók:

Toastkenyér – Ha nem penészes, gond nélkül fogyasztható.
Chips, szárított gyümölcsök, olajos magvak – A textúrájuk változhat, de nem veszélyesek.
Kekszek és nápolyik – Kissé veszíthetnek a ropogósságukból, de még jók.
Üdítők és alkoholos italok.
Tésztafélék, rizs és hüvelyesek – Ha száraz és jól zárható csomagolásban voltak.
Lekvárok és mogyoróvaj – A magas cukortartalom miatt nagyon sokáig elállnak.
Szalámik, füstölt sonka és érlelt sajtok.
Instant levesek és zacskós szószok.
Konzervparadicsom.

Kérdésem már csak az, kinél romlik meg egy csokoládé vagy mogyoróvaj? De most komolyan!

Martinka Dia

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.