Menü

Szívritmuszavar elleni gyógymódok

A szívritmuszavar (arrhythmia) fontos és sokakat érintő egészségügyi téma, melynek megértése segíthet a megelőzésben és a kezelésben. Két fő típusa van: tachycardia, amikor a szívfrekvencia meghaladja a 100 ütést percenként, és bradycardia, amikor ez az érték 60 alá esik. Mindkét állapot különböző tüneteket okoz, és fontos, hogy a betegek tisztában legyenek ezekkel, hogy időben orvoshoz forduljanak.

Tachycardia tünetei:

Gyors, kalapáló szívverés

Légszomj

Látászavarok

Szédülés

Mellkasi fájdalom

Idegesség, félelem

Bradycardia tünetei:

Lassú szívverés

Szédülés

Folytonos fáradtság

Aluszékonyság

Eszméletvesztés

Abban az esetben, ha szív- és érrendszeri betegségekben szenved, valamint panaszokat érez mihamarabb forduljon orvoshoz, a szívritmuszavar megfelelő diagnosztikájával súlyosabb betegségek is megelőzhetők. Orvosi kezelés mellett természetesen a természet patikája is bőven kínál szíverősítő gyógynövényeket, melyekkel érdemes tisztában lenni.

Számos gyógynövény és természetes anyag segíthet a szívritmuszavar megelőzésében és kezelésében. Íme néhány példa:

Angyalgyökér (Angelica archangelica): Tartalmaz aritmiaellenes vegyületeket, és egy koktél formájában is fogyasztható.

Galagonya (Crataegus-fajok): Javítja a szívműködést és a vérkeringést.

Kínafa (Cinchona-fajok): Kinin vegyületet tartalmaz, melyet szívgyógyszerként is használnak.

Ammi (Ammi majus): Fontos összetevője az aritmia elleni szereknek.

Repcemag (Brassica-fajok): Segíthet a szívritmuszavar megelőzésében.

Borbolya (Berberis vulgaris): Berberint tartalmaz, ami segít a kamrai aritmiák kezelésében.

Ginkó (Ginkgo biloba): Javítja a szív oxigénellátását és csökkenti a légszomjat. A ginkó az egyik olyan szíverősítő, amit a kínaiak előszeretettel alkalmaznak. Ennek oka, hogy a ginkó hasonlóan a cseregalagonyához javítja a szív vér és oxigénellátását, ezáltal mérsékli a légszomjat és a mellkasi fájdalmakat. Aritmia esetén mindenképp érdemes a ginkót alkalmazni a légszomj csökkentése érdekében.

Macskagyökér (Valeriana officinalis): Szívritmus-szabályzó hatása van, és segít a stressz csökkentésében.

Szúrós gyöngyajak (Leonurus cardiaca): Nyugtatja az idegrendszert és lassítja a szívverést.

Mielőtt bármilyen gyógynövényt vagy kiegészítőt alkalmazunk, mindig konzultáljunk orvosunkkal, főleg ha már gyógyszereket szedünk, vagy szív- és érrendszeri problémáink vannak. Az orvosi diagnózis és kezelés elengedhetetlen a szívritmuszavarok kezelésében.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.