Menü

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A horkolás tulajdonképpen egy légzéskimaradás, amely akár egy percig is eltarthat. Hosszú távon növeli a szív-, és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A horkolással kapcsolatos alvászavar fiatalabb korban is jelentkezhet, de az idősebb férfiak körében jóval gyakoribb jelenség.

A horkolással összefüggő alvászavar jellemző tünete a reggeli fejfájás, és az egész napot megnehezítő fáradtság és álmosság.

Az alvászavarok leggyakoribb okai között a nem megfelelő életvitel van, így a különféle altatók használata helyett életmódbeli változtatásokat kell eszközölnünk.

Hogyan alakul ki a horkolás, melyek a jellemzői?

Horkolás alatt az alvás közben kialakuló, a légutak összeeséséből adódó hangjelenséget értjük, amelynek rendszeressége, hossza és erőssége is széles skálán változik. Maga a horkolás nem betegség, önmagában csak ártalmatlan hangjelenség, ugyanakkor az alvási apnoé szindróma részjelensége is lehet, amit egészségügyileg komolyabban kell venni.

Mi az az alvási apnoe?

A horkolás legsúlyosabb megjelenési formája az alvási apnoe szindróma. A légzéskimaradások alkalmával az agy oxigénhiányos állapotba kerül. Az oxigénhiányos állapot kedvezőtlenül hat az érrendszerre is, ennek következményeként gyakoribb a magas vérnyomás, szívinfarktus, hírtelen szívhalál és a sztroke.

Mi történik, amikor kisgyerekek horkolnak?

Kisgyermekkorban sem ritka, amikor a megnagyobbodott orrmandula, ritkábban a torokmandula mérete vezethet horkoláshoz. Az orrsövényferdülés is lehet oka, bár önmagában ez még nem okoz horkolást, viszont annak esélyét mindenképp növeli.

Milyen életmódbeli tényezők befolyásolóak?

Ismert tény, hogy akin testsúlyfelesleg van, nagyobb eséllyel tapasztal magán horkolást, de ettől függetlenül sovány embereknél is jelentkezhet.

A dohányzás is hajlamosíthat horkolásra, illetve fokozhatja intenzitását.

Az alkohol szintén rizikótényező, hiszen lazítószerként még jobban elernyeszti az izmokat.

A horkolást a reflux is súlyosbíthatja, sőt felmerült, hogy maga a reflux is okozhat például alvási apnoét.

Műtéti beavatkozásra is szükség lehet a horkolást okozó eltérések kezelése végett. Ilyen műtétileg kezelendő eltérés lehet az orrpolip, orrsövény ferdülés, krónikus orrnyálkahártya gyulladás, megnagyobbodott orrmandula, a lágyszájpad renyhesége.

A horkolás háton fekve erősebb szokott lenni, ezért a házi gyógymódok között említendő a teniszlabdák lepedőre varrása, melyet ki lehet ugyan próbálni, de a horkolást komplex módon kell kezelni. Aki például túlsúlyos, annak első körben testsúlycsökkentést javasolnak. A horkolás rizikóját a fent említett kockázatnövelő tényezők megelőzésével és elkerülésével lehet csökkenteni.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.