Menü

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A horkolás tulajdonképpen egy légzéskimaradás, amely akár egy percig is eltarthat. Hosszú távon növeli a szív-, és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A horkolással kapcsolatos alvászavar fiatalabb korban is jelentkezhet, de az idősebb férfiak körében jóval gyakoribb jelenség.

A horkolással összefüggő alvászavar jellemző tünete a reggeli fejfájás, és az egész napot megnehezítő fáradtság és álmosság.

Az alvászavarok leggyakoribb okai között a nem megfelelő életvitel van, így a különféle altatók használata helyett életmódbeli változtatásokat kell eszközölnünk.

Hogyan alakul ki a horkolás, melyek a jellemzői?

Horkolás alatt az alvás közben kialakuló, a légutak összeeséséből adódó hangjelenséget értjük, amelynek rendszeressége, hossza és erőssége is széles skálán változik. Maga a horkolás nem betegség, önmagában csak ártalmatlan hangjelenség, ugyanakkor az alvási apnoé szindróma részjelensége is lehet, amit egészségügyileg komolyabban kell venni.

Mi az az alvási apnoe?

A horkolás legsúlyosabb megjelenési formája az alvási apnoe szindróma. A légzéskimaradások alkalmával az agy oxigénhiányos állapotba kerül. Az oxigénhiányos állapot kedvezőtlenül hat az érrendszerre is, ennek következményeként gyakoribb a magas vérnyomás, szívinfarktus, hírtelen szívhalál és a sztroke.

Mi történik, amikor kisgyerekek horkolnak?

Kisgyermekkorban sem ritka, amikor a megnagyobbodott orrmandula, ritkábban a torokmandula mérete vezethet horkoláshoz. Az orrsövényferdülés is lehet oka, bár önmagában ez még nem okoz horkolást, viszont annak esélyét mindenképp növeli.

Milyen életmódbeli tényezők befolyásolóak?

Ismert tény, hogy akin testsúlyfelesleg van, nagyobb eséllyel tapasztal magán horkolást, de ettől függetlenül sovány embereknél is jelentkezhet.

A dohányzás is hajlamosíthat horkolásra, illetve fokozhatja intenzitását.

Az alkohol szintén rizikótényező, hiszen lazítószerként még jobban elernyeszti az izmokat.

A horkolást a reflux is súlyosbíthatja, sőt felmerült, hogy maga a reflux is okozhat például alvási apnoét.

Műtéti beavatkozásra is szükség lehet a horkolást okozó eltérések kezelése végett. Ilyen műtétileg kezelendő eltérés lehet az orrpolip, orrsövény ferdülés, krónikus orrnyálkahártya gyulladás, megnagyobbodott orrmandula, a lágyszájpad renyhesége.

A horkolás háton fekve erősebb szokott lenni, ezért a házi gyógymódok között említendő a teniszlabdák lepedőre varrása, melyet ki lehet ugyan próbálni, de a horkolást komplex módon kell kezelni. Aki például túlsúlyos, annak első körben testsúlycsökkentést javasolnak. A horkolás rizikóját a fent említett kockázatnövelő tényezők megelőzésével és elkerülésével lehet csökkenteni.

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.