Télből tavaszba
- Dátum: 2025.03.11., 05:57
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- átállás, feltöltődés, napsütés, pihenés, takarítás, tavasz, tavaszi fáradtság, tél, természet újjászületése
A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
A tavaszi fáradtság egy természetes állapot, amikor a szervezet a téli egyensúlyról a tavaszira vált. A jobb idő bekövetkeztével a tavasz szinte már beköszöntött, a tél pedig sokszor egyre enyhébb hazánkban. A tavaszi fáradtságról már szinte minden ember hallott, viszont arról keveset tudunk, hogyan könnyíthetjük meg az átállást.
Több mozgás. Szinte mindenre jó a sport.
A kint eltöltött sétálás, vagy kisebb kirándulás nagyobb feltöltődést okoz, sokkal többet ad, mint a folyamatos ücsörgés a lakásban. Jobb időben az edzésre történő motiváció is nagyobb, ilyenkor könnyebben vágunk bele életmódváltással kapcsolatos terveinkbe.
Szelektálás otthon. Tegyünk rendet a szekrényekben, elő a tavaszi ruhákkal, dekorációval, vidám színekkel!
A tavasz folyamán érdemes egy nagytakarítást is tartani, és elpakolni azon ruhákat, cipőket amire nem lesz szükségünk. Én magam már attól jobban érzem magam, ha rend és tisztaság van körülöttem. A téli bakancsokra, csizmákra remélhetőleg már nem lesz szükség (legyen igazam!) a vastagabb, kötött pulcsikat is elpakolhatjuk.
Tavaszi étrend, több zöldség, több gyümölcs, több folyadék, több vitamin!
Tavasszal a szervezetünk más ételeket kíván, így át kell állnunk a tavaszi étrendhez a jobb idő beköszöntével. Nem a zsírosabb, nehezebb ételek ideje jön, meg amúgy sem árt ledobni a télen megszerzett karácsonyi pluszkilókat.
Ha úgy nézzük, a tavaszi átállás és a fentiek betartása egy jó lehetőség a feltöltődésre, a téli tápanyaghiány orvoslására, a több mozgásra, és arra is, hogy a házunkon belül rendet tegyünk, ráadásul a kinti időjárás több szabadtéri családi programot kínál és tesz lehetővé.
Tavaszi fáradtság lévén talán egyértelmű, hogy figyeljünk oda a megfelelő mennyiségű pihenésre, a napi 8 óra alvás minimum javasolt.
A feltöltődés és az „én-idő” fontos, nem luxus, hanem létszükséglet. Tegyük fel magunknak a kérdést:” Mi tölt fel igazán?”
Ahhoz, hogy eredményesen működjünk a munkánkban, és megfelelően kézben tartsuk a különféle szerepeinket, ahhoz meg kell adnunk magunknak az erre szánt időt.
A tavaszi fáradtság tüneteit enyhíthetjük a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozással, sporttal, mozgással, pihenéssel és kikapcsolódással. A tavaszi fáradtság nem betegség, sokkal inkább egy fizikai és pszichés tünetekkel járó, ideiglenes állapot.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.
Itt az allergiaszezon! Mit tehetek a tünetek enyhítéséért?

Bár a kezelésénél ideális megoldás lenne az allergia kiváltójának eltávolítása, ez nyilván a pollenek esetében egyáltalán nem megoldható. Mit tehetünk?
Kidobandó a lejárt élelmiszer?

Sokan azonnal kidobják a lejárt élelmiszereket, pedig nem biztos, hogy már fogyaszthatatlanok. Egyes termékek akár hónapokig, sőt évekig is jók maradhatnak még. Melyek ezek és meddig fogyaszthatók?