Menü

A fülkürthurut jellemzői

A fülkürthurut, más néven Eustach-kürt gyulladás, gyakran a náthával és megfázással járó betegségek következményeként alakul ki. A fülkürt a középfület összeköti az orrüreggel, és feladata a légnyomás kiegyenlítése a dobhártya két oldalán. Amikor megfázunk, a fülkürt belső nyálkahártyája megduzzadhat, ami szűkülethez vagy akár elzáródáshoz vezethet. Ez fülzúgást, halláscsökkenést és füldugulást okozhat.

A gyerekeknél gyakrabban előforduló fülkürthurut oka, hogy a fülkürt laposabb szöget zár be, így hajlamosabbak a hurutos állapotok kialakulására. A repülés során a fülkürt működése különösen jól érzékelhető, mivel a gyors magassági változások okozhatnak fülfeszülést, amit nyeléssel vagy rágógumizással lehet enyhíteni.

Fontos megjegyezni, hogy a fülkürthurut nem csak megfázás következményeként léphet fel; orrsövényferdülés, allergia, reflux vagy akár gyulladás is okozhatja. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a füldugulás, halláscsökkenés, fülzúgás, láz és a fül bőrpírja.

A halláscsökkenés hátterében a dobüregi folyadék felhalmozódása és a hallócsontok mozgásának korlátozottsága állhat. A betegek gyakran úgy érzik, mintha víz lenne a fülükben, ami a dobüregi folyadék helyzetváltozásának következménye. A fülkürthurut kezelése érdekében érdemes fül-orr-gégészeti vizsgálatot végezni, hogy a kiváltó okokat feltárják és kezeljék.

A fülkürthurut diagnózisa mindig alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálást igényel. Nagyon lényeges hozzá, hogy a beteg alaposan beszámoljon a tünetekről, illetve azok sajátosságairól.

Sok esetben már ebből diagnosztizálható a probléma, de a szakorvos minden esetben alaposan megvizsgálja a dobhártyát is, aminek a behúzódása, illetve a színének megváltozása szintén a jellegzetes tünetek közé sorolható.

A dobhártya színe jellemzően a dobüregi folyadéktól is függ, ami lehet sárgás, gyakran zöldes, ami természetesen átüt a hártyán. Ezek ismeretében a fülkürthurut diagnózisa könnyedén felállítható.

A fülkürthurut kezelése

A kezelés célja minden esetben az, hogy a fülkürt ismét megnyíljon, átjárhatósága helyreálljon, amivel a fül és a tuba szellőzése, a dobhártya nyomáskiegyenlítése biztosított lesz a dobüregi folyadék eltávolításával egyetemben.

Hogy a fülkürt újra átjárható legyen, azt elsődlegesen speciális érszűkítő, kifejezetten az a nyálkahártyát lohasztó gyógyszerekkel lehet elérni a legkönnyebben és leggyorsabban.

Ezen felül szükség lehet orrspray alkalmazására is, amivel az orr- és az orrgarat nyálkahártyáját érhetjük el. Ha kellő ügyességgel permetezzük be az orrnyíláson át, még a fülkürt szájadékáig is eljuthat a permet.

A célzott gyógyszeres kezelés mellett többféle módszer is alkalmazható abban az esetben, ha a fülkürthuruttól szenvedő beteg állapotának javítására, illetve mielőbbi gyógyulásra van szükség.

Az egyik ilyen az orr átfúvása, aminek részeként a fülkürt ismét átjárhatóvá válik, a dobüregi folyadék tehát könnyebben fel tud szívódni, ezáltal pedig a vezeték felszabadulni a nyomás alól.

Szintén hatékony megoldás lehet az arcüreg melegítése. Legyen szó egyszerű melegvizes borogatásról vagy infralámpa használatáról, a külső meleg hatására a belső izzadmány felszívódása sokkal egyszerűbb lesz majd.

Előfordulhat természetesen olyan eset is, amikor a dobűri folyadék a kezelés ellenére sem tud felszívódni. Ilyenkor szükség lehet a dobhártya felszúrására annak érdekében, hogy a középfülben megtalálható folyadék ki tudjon ürülni, hiszen ez okozza a problémát. Amint a dobhártya felszúrásra – majd szükség esetén átfúvásra – kerül, és a váladék képes kiürülni, a beteg hallása azonnal visszatér.

Előfordulhatnak olyan súlyos esetek, amikor az egyszerű fülkürthurutból tartós halláskárosodás jön létre. Ez leginkább akkor jellemző, ha a folyadék tartósan ott marad a dobüregben, és az a kehelysejtek elszaporodása miatt sűrű, nyákos állagúvá változik.

Ha a dobüregben nyákosodás lép fel, az rengeteg kellemetlenséget idézhet elő, de a legsúlyosabb ilyenkor a krónikus középfülgyulladás kialakulása. Ilyenkor ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a dobüregben tartós letapadások jönnek létre.

Emiatt van az, hogy a heveny középfülhurut kezelését soha nem szabad félvállról venni. Már az első tüneteknél lényeges orvoshoz fordulni, hogy ne váljon idült jellegűvé, ahonnan egyenes út vezethet a fentiekhez.

A gyerekek nagyobb veszélynek vannak kitéve. Az imént említett, elhúzódó fülkürthurutból fakadó nyákos középfülgyulladás a gyerekek körében általában sokkal gyakoribb, ami elsődlegesen anatómiai okokra vezethető vissza.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Minden, amit a másnaposságról tudni kell

Aki fogyasztott már alkoholt, általában életében legalább egyszer megtapasztalta már a másnaposságot. De hogy pontosan mi is okozza a kellemetlen tüneteket, és miként lehet ezt megelőzni, vagy legalábbis mérsékelni, azt sokan nem tudják. Ennek járunk most utána!

A kék fény hatása az alvásra

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy látszólag indok nélkül nehézséget okozhat számunkra az alvás, azonban ennek hátterében sokszor, az életünkbe már szervesen beépült telefont – és számítógéphasználat állhat. A tettes a kék fény, amely megbolygatja a szervezetünk bioritmusát.