Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél
- Dátum: 2025.03.24., 13:21
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- 104, 112, csecsemők, életet ment, elsősegélynyújtás, gyerekek, keringés, légzés, mellkaskompresszió, mentésirányítás, rémálom, szülő
Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.
Bárkivel megtörténhet, hogy egy baleset szereplőjévé válik, például az utcán hirtelen összeesik a mellettük álló ember vagy gyors cselekvésre és a lélekjelenlétre, elősegélynyújtási tudásra van szükség.
Leállt a légzése a kisfiúnak, édesapja mentette meg az életét – olvastam pont ma az egyik internetes híroldalon. Minden szülő legszörnyűbb rémálmát élte át az a Pest vármegyei édesapa, aki pénteken kérte a mentő gyors segítségét a kisfiához. Amíg a mentő a helyszínre ért, az édesapa a mentésirányító telefonos segítségével megkezdte az újraélesztést. Az apuka gyors reakciójának és az időben érkezett segítségnek köszönhetően sikerült megmenteni a gyereket.
Ha újraélesztésre van szükség, akkor bátran és határozottan kell cselekedni, az azonnal megkezdett újraélesztés életet ment.
Hogyan kell újraéleszteni felnőttet?
A felnőtt újraélesztés más, mint amit gyerekeknél alkalmazunk, nézzük melyikről mit kell tudni.
Felnőtteknél a mellkaskompressziót és a befúvásos lélegeztetést kell alkalmazni, mely segíthet keringésmegállás esetén.
Elsőként győződjünk meg arról, hogy biztonságos-e a helyszín, majd vizsgáljuk meg a beteget. Ha mozdulatlanul fekszik és nem reagál, akkor feltehetően nincs eszméleténél.
Egyedül nem tudjuk az újraélesztést is végezni és a mentőket is értesíteni, ezért gyorsan kérjünk meg valakit, hogy hívja mentőszolgálatot (104 vagy 112).
Ha légzést, mellkas emelkedést észlelünk, stabil oldalfekvésbe kell helyezni, oldalra fordítva, alul lévő kezét a feje alá helyezve, a másikat mellkasa elé, egyik lábát kissé behajtva. Amennyiben a beteg nem lélegzik, akkor a keringés pótlása érdekében 30 mellkaskompressziót kell végezni. Ez azt jelenti, hogy nyomást kell gyakorolni összecsukott kézzel a sérült mellkasára 3-5 centiméter mélyen nyomva. A műveletet 100/perces ritmusban, egyenletesen kell ismételni.
A lélegeztetés ezután következik. Kétszer levegőt kell fújni a beteg szájába vagy orrába. A befújások alkalmával figyelni kell a beteg mellkasának mozgására. Minden 30. mellkasi nyomás után két befújást kell alkalmazni, egészen a mentő megérkezéséig. Ez egy nagyon kimerítő feladat, ezért, ha lehet másokkal váltva is végezhetjük.
Hogyan kell újraéleszteni a kisgyermekeket?
A gyermek újraélesztés alapjait nem egy ilyen netes cikkből lehet elsajátítani, DE sokat lehet tenni azért, hogy segítsük a mentők munkáját a kiérkezésig, amivel életet menthetünk!
Csecsemő és gyermekkorban az újraélesztés néhány ponton eltér a felnőtteknél alkalmazottól. A csecsemők és gyermekek újraélesztését nem mellkas-kompresszióval, hanem 5 lassú befújással kezdjük, majd az újraélesztést 15:2 (kompresszió: befújás) arányban folytatjuk. Ezt a gyakorlatot alkalmazzuk a protokoll szerint egészen a pubertás korig. Fontos azonban megjegyezni, hogy az sem követ el hibát, aki a felnőttekre vonatkozó 30:2 arány alkalmazza gyermekeknél is. Ennek a hatékonysága némiképp alacsonyabb.
A légzésvizsgálat, illetve a befújás során a csecsemők fejét nem szegjük hátra, ún. neutrális helyzetben tartjuk, hogy óvjuk a nyakcsigolya-sérüléstől. A mellkas-kompressziót a felnőttekhez hasonlóan a szegycsont alsó harmadában végezzük, de csecsemők esetén két ujjal, gyerekek esetén egy tenyérrel. A mellkast szintén a felnőttekéhez hasonlóan kb. egyharmadáig nyomjuk le, s kb. 100 lenyomás/perc frekvenciával végezzük. Cél, hogy a szervezet oxigénhez jusson, és ne álljon le a keringés.
Legjobb (lenne) részt venni akár többször is elsősegélynyújtó tanfolyamon, hogy szakemberek segítségével megtanuljuk vagy felelevenítsük a korábbi ismereteinket.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?