Menü

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Bárkivel megtörténhet, hogy egy baleset szereplőjévé válik, például az utcán hirtelen összeesik a mellettük álló ember vagy gyors cselekvésre és a lélekjelenlétre, elősegélynyújtási tudásra van szükség.

Leállt a légzése a kisfiúnak, édesapja mentette meg az életét – olvastam pont ma az egyik internetes híroldalon. Minden szülő legszörnyűbb rémálmát élte át az a Pest vármegyei édesapa, aki pénteken kérte a mentő gyors segítségét a kisfiához. Amíg a mentő a helyszínre ért, az édesapa a mentésirányító telefonos segítségével megkezdte az újraélesztést. Az apuka gyors reakciójának és az időben érkezett segítségnek köszönhetően sikerült megmenteni a gyereket.

Ha újraélesztésre van szükség, akkor bátran és határozottan kell cselekedni, az azonnal megkezdett újraélesztés életet ment.

Hogyan kell újraéleszteni felnőttet?

A felnőtt újraélesztés más, mint amit gyerekeknél alkalmazunk, nézzük melyikről mit kell tudni.

Felnőtteknél a mellkaskompressziót és a befúvásos lélegeztetést kell alkalmazni, mely segíthet keringésmegállás esetén.

Elsőként győződjünk meg arról, hogy biztonságos-e a helyszín, majd vizsgáljuk meg a beteget. Ha mozdulatlanul fekszik és nem reagál, akkor feltehetően nincs eszméleténél.

Egyedül nem tudjuk az újraélesztést is végezni és a mentőket is értesíteni, ezért gyorsan kérjünk meg valakit, hogy hívja mentőszolgálatot (104 vagy 112).

Ha légzést, mellkas emelkedést észlelünk, stabil oldalfekvésbe kell helyezni, oldalra fordítva, alul lévő kezét a feje alá helyezve, a másikat mellkasa elé, egyik lábát kissé behajtva. Amennyiben a beteg nem lélegzik, akkor a keringés pótlása érdekében 30 mellkaskompressziót kell végezni. Ez azt jelenti, hogy nyomást kell gyakorolni összecsukott kézzel a sérült mellkasára 3-5 centiméter mélyen nyomva. A műveletet 100/perces ritmusban, egyenletesen kell ismételni.

A lélegeztetés ezután következik. Kétszer levegőt kell fújni a beteg szájába vagy orrába. A befújások alkalmával figyelni kell a beteg mellkasának mozgására. Minden 30. mellkasi nyomás után két befújást kell alkalmazni, egészen a mentő megérkezéséig. Ez egy nagyon kimerítő feladat, ezért, ha lehet másokkal váltva is végezhetjük.

Hogyan kell újraéleszteni a kisgyermekeket?

A gyermek újraélesztés alapjait nem egy ilyen netes cikkből lehet elsajátítani, DE sokat lehet tenni azért, hogy segítsük a mentők munkáját a kiérkezésig, amivel életet menthetünk!

Csecsemő és gyermekkorban az újraélesztés néhány ponton eltér a felnőtteknél alkalmazottól. A csecsemők és gyermekek újraélesztését nem mellkas-kompresszióval, hanem 5 lassú befújással kezdjük, majd az újraélesztést 15:2 (kompresszió: befújás) arányban folytatjuk. Ezt a gyakorlatot alkalmazzuk a protokoll szerint egészen a pubertás korig. Fontos azonban megjegyezni, hogy az sem követ el hibát, aki a felnőttekre vonatkozó 30:2 arány alkalmazza gyermekeknél is. Ennek a hatékonysága némiképp alacsonyabb.

A légzésvizsgálat, illetve a befújás során a csecsemők fejét nem szegjük hátra, ún. neutrális helyzetben tartjuk, hogy óvjuk a nyakcsigolya-sérüléstől. A mellkas-kompressziót a felnőttekhez hasonlóan a szegycsont alsó harmadában végezzük, de csecsemők esetén két ujjal, gyerekek esetén egy tenyérrel. A mellkast szintén a felnőttekéhez hasonlóan kb. egyharmadáig nyomjuk le, s kb. 100 lenyomás/perc frekvenciával végezzük. Cél, hogy a szervezet oxigénhez jusson, és ne álljon le a keringés.

Legjobb (lenne) részt venni akár többször is elsősegélynyújtó tanfolyamon, hogy szakemberek segítségével megtanuljuk vagy felelevenítsük a korábbi ismereteinket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.