Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?
- Dátum: 2025.03.25., 13:35
- Szabó Máté
- képek: pexels
- beszélgetés, csend, félelem, hívás, ijesztő, telefon, telefonfóbia
A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.
Személyes sztori, hogy nagy megkönnyebbülést éreztem, amikor nem csak magamnak, hanem másnak is bevallottam: nem szeretek telefonálni! Sose szerettem, egyszerűen nem. Ha meghallom a csengőhangot, akárki hív, már kapásból megemelkedik a pulzusom, hogy beszélni kell. Azért az évek és a munkám során megedződtem, ugyanis telefonos ügyfélszolgálaton nehéz volt elkerülni a hívást…eléggé egyértelmű módon. Bár a csörgések előtt még mindig érzékelem az enyhe diszkomfortot, azért megtanultam kezelni.
Mik is a telefóbia jelei?
A telefóbiások már a hívás gondolatától, vagy a csengőhang hallatán szorongást érezhetnek. Jellemzően óvatosan kezdik a beszélgetést, elnézést kérnek, ha zavarnak, akár egyből fel is ajánlják, hogy majd később visszahívják a másikat, ha nem alkalmas – reménykedve abban, hogy valóban nem alkalmas az időpont, így megúszhatják a beszélgetést. A visszahívást azonban halogathatják, vagy egyáltalán meg sem ejtik, inkább a szöveges üzenetre térnek át, amely egyre népszerűbb a fiatalok körében.
A szorongás hatására kialakulhat tehát az elkerülő magatartás, amikor egyszerűen ignorálják az embereket, nem is szeretik maguknál tartani a telefont, vagy ha megcsörren, egyből lenémítják. Ez elsőre egyáltalán nem hangzik olyan vészesnek, de azért megkeserítheti az életüket. Pláne, ha olyan munkakörben dolgoznak, ahol a napi feladataik közé tartozik a hívások fogadása és az ügyfelek megkeresése. Hivatalos ügyek intézésében is akadályozhat, fontos információktól eshetnek el így. Például egy idő után szeretteik sem érthetik, hogy miért nem veszik fel nekik a telefont, miért nem akarnak velük társalogni – pedig a hívás elutasítása nem a hívó fél személyének, hanem magának a közvetetten való beszélgetés gondolatának szól.
Halló, itt a negatív gondolataid!
A szorongást elsősorban azok a negatív gondolataink keltik és erősítik, amelyeket a helyzethez kötünk. Ezek ritkán kapcsolódnak a valósághoz: általában felnagyítjuk és eltúlozzuk a félelmetesnek tűnő ingereket. Gyakran járunk hívás közben a jövőben, képzeljük magunkat a másik fél gondolataiba, irreális elvárásokat fogalmazunk meg, értékeljük magunkat – természetesen inkább le –, és önkényes következtetéseket vonunk le. Engem sokáig a telefonbeszélgetés közben beálló csendek nyomasztottak: – mindig az volt a belső gondolatom, hogy akkor most mi a kérdés? Semmi sem jut eszembe, zavarba jövök és ettől még inkább kínos az egész helyzet. Mit gondolhat rólam a háziorvos vagy az egyetemi tanulmányi osztály munkatársa, hogy csak hallgatok kukán, pedig biztos várja, hogy szólaljak már meg.
A hívásoktól való idegenkedés abból ered, mert nem látom a másik mimikáját, gesztusait, meg úgy egyáltalán őt magát. A telefonos interakciók során csak a másik hangjára támaszkodhatunk, az elhangzottakon túl a beszédének a ritmusából, a hangszínéből és a hangerejéből próbálunk információkat kinyerni. A személyes kontaktusok során számos nonverbális jelzés áll rendelkezésünkre, amiket egy szociálisan aggódó személy érzékenyen használ.
Ezen jelzéseink ősibbek, kevésbé tudatosak, az onnan jövő üzeneteket hitelesebbnek érezzük, mint a verbális csatornán érkezőket. Ezekből olvashatjuk ki azt, hogy a másik, hogy viszonyul hozzánk, hogyan reagál ránk, azaz egyfajta visszacsatolást nyújt számunkra, amire támaszkodhatunk a kommunikáció során. A szociális szorongásra hajlamosak számára éppen ezért az, hogy valakinek csak a hangját hallják, jelentős bizonytalansággal jár.
Ha úgy érzed, hogy a hívásoktól való rettegésből már eleged van, vagy akadályt jelent a mindennapjaid során, igenis fontos foglalkozni az izgulással. A tudatos megküzdés kifejezetten hatásosnak bizonyul a fóbiák esetében: segíthetnek körvonalazni, feltárni és a valósághoz közelíteni a negatív gondolataidat, a félelmek leküzdésével szépen fokozatosan juttatnak el a cselekvésig. Persze furcsának tűnhet az, hogy egy digitális világban az emberek pont a hívásoktól félnek, de ez igen is valós probléma. Aki nem érzi ezt, nehezen is értheti meg, így fontos, hogy ne bagatellizáljuk el ezt az érzést.
A szorongás leküzdéséhez idő és türelem kell, de a megfelelő stratégiákkal – legyen szó fokozatos kitettségről, légzőgyakorlatokról – jelentős javulás érhető el. A cél nem feltétlenül az, hogy minden társalgást gond nélkül fogadj hanem, hogy a félelem ne akadályozzon meg a mindennapi életedben és a kapcsolataid fenntartásában.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Az érzelmileg labilis személyiségzavar nyomában

Személyiség és a személyiségzavarok komplex témája valóban fontos, és az érzelmileg labilis személyiségzavar (Borderline Personality Disorder, BPD) különösen sok kihívást jelenthet a szenvedők számára. A zavar jellemzői, mint az impulzív cselekedetek, a hangulat ingadozása, és a személyes kapcsolatok instabilitása, komoly hatással lehetnek az egyén életére, mind személyes, mind szakmai szinten.
A lelki zavarok blokkolása

A blokkoldás egy fontos folyamat lehet, ha úgy érzed, hogy az életed különböző területein stagnálsz, vagy ha lelki nehézségekkel küzdesz. Az alábbiakban összefoglalom, hogyan ismerheted fel, hogy szükséged van blokkoldásra, és milyen következményekkel járhat, ha nem foglalkozol a blokkokkal.