Menü

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő, amelyet belélegzünk szükséges a túlélésünkhöz, és alapvető szerepet játszik az egészségünkben. A levegőminőség romlása világszerte egyre nagyobb problémákat okoz, ennek oka az ipari tevékenységek, a közlekedés és a mezőgazdaság által kibocsájtott szennyező anyagok légkörbe jutása. A nagyvárosokban élők különösen ki vannak téve a légszennyezettségnek, de a vidéki területeken is egyre gyakrabban mérnek határérték feletti szennyeződést. Kutatások kimutatták, hogy a tartósan szennyező levegő belégzése hosszú távon krónikus betegségek kialakulásához vezethet, sőt egyes ráktípusok kialakulásának esélyét is növelheti.

A levegőben található szennyező anyagok közé tartoznak a finom porszemcsék, a nitrogén-dioxid, a kéndioxid, a szén-monoxid és az ózon. Ezek a szennyező anyagok különböző módon befolyásolhatják az ember egészségét. A szennyezett levegő többek között irritálhatja a légutakat, súlyosbíthatja az asztmát, a krónikus obstruktív tüdőbetegséget, és növelheti a légutak gyulladásának esélyét. Különösen érzékenyek azok, akik eleve légzőszervi problémával küzdenek, illetve az idősek és a gyermekek is. A szív- és érrendszeri problémák súlyosbításában is szerepe lehet a levegőszennyezésnek, mivel hozzájárulhat a magas vérnyomáshoz, az érelmeszesedéshez, valamint fokozhatja a szívroham és a stroke kockázatát.

Egyre több kutatás mutat rá arra, hogy a levegőszennyezés hosszútávú hatással lehet az agyműködésre, növelve az olyan neurodegeneratív betegségeket, mint a Parkinson- és az Alzheimer-kór. Azok a területek, ahol tartósan magas a levegőszennyezés összefüggésbe hozhatóak a csökkent kognitív teljesítőképességgel is. A rossz levegő hosszútávon gyengítheti az immunrendszert, ezáltal fogékonyabbá tehet minket a fertőzésekkel szemben. Gyakori tünetek lehetnek a visszatérő megfázások, krónikus torokfájás és allergiás reakciók felerősödése.

Egyéni szinten is tehetünk a levegő minőségének javítása érdekében. Az egyik legfontosabb lépés a fenntartható közlekedés előnyben részesítése. Amennyiben nem szorulunk rá, ne használjunk autót, hanem válasszuk a tömegközlekedést, vagy a biciklizést, ha gyalogtávra messze van tőlünk a munkahelyünk, vagy iskolánk. Ha mindenképp autóval kell mennünk, próbáljunk meg összefogni munkatársakkal, hogy akkor négy helyett, csak egy gépjármű szennyezze a levegőt. Az elektromos járművek használata is hozzájárulhat a légszennyezés csökkentéséhez, egyre több helyen jelennek meg az elektromos robogók, vagy biciklik, amelyekkel hosszabb távokat is meg lehet tenni.

Otthonunkban ügyeljünk arra, hogy ne égessünk feleslegesen fa-és széntüzelésű kályhában, mert ezek jelentős mennyiségű szennyező anyagot bocsájtanak ki. A megfelelő szellőztetés és levegőtisztító készülékek használata segíthet a beltéri levegő minőségének javításában. A növények szerepe sem elhanyagolható, bizonyos szobanövények, például a szoba páfrány vagy a borostyán természetes módon tisztítják a levegőt.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.