Menü

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

Nagy valószínűséggel minden olyan ember találkozott már árvacsalánnal, akinek kertje, udvara van, de még azok is, akik csak gyalogolnak egy járdán. Többségünk kertjében ott díszlik ez a kis növény, mi kitépkedjük, írtjuk, hiszen gaz. Holott ez a népi gyógyászat egyik remek és jól felhasználható ékessége, melyet tavasszal már szedhetünk is.

Az árvacsalán, mint neve is elárulja, a csalánfélék családjába tartozik, körülbelül 50 fajból áll. Egyes fajokat tavasszal, másokat ősszel kell ültetni, de a mi éghajlatunk olyan szerencsés, hogy nagyjából mindenhol magától kibújik a földből. Hazánkban inkább a fehér, a foltos és a piros (megtévesztő az elnevezés, mert inkább lilás színű) árvacsalánok töveivel találkozhatunk. Nem nőnek magasra, leginkább 10-20 centiméteres magasságig. Levele hasonlatosan szőrös, mint a közönséges csaláné, ellenben nem olyan kellemetlen a tapintása, mint társának, viszont vörössel futtatott. Igencsak invazív növény, könnyen szaporodik és nehéz véglegesen megszabadulni tőle, noha egy igen hasznos kis virág.

Az árvacsalán remek gyógynövény. Nem is gondolnánk, hogy ez a gaznak hitt zöld tele van antioxidánsokkal, és olyan vegyületekkel, amik nagyon jó gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. A nők egyik legjobb barátja lehet, mivel segít elnyomni a menstruációval járó nemkívánatos tüneteket, még akkor is használ, ha rendszertelen a havi ciklus. Pompás vízhajtó és jó hatással van a húgyúti fertőzéseknél jelentkező panaszokra. Az aranyérrel küzdőknek is jó társ, mindezek kezeléséhez érdemes ülőfürdőként alkalmazni.

Ám nem csak a nőknek ajánlatos a fogyasztása, mivel bevethető ingerlő köhögés esetén, vagy olyan bőrproblémák kezelésénél, ami irritációval jár. Sebfertőtlenítőként is megállja a helyét, de rovarcsípések kezelésére is ki lehet próbálni. Az emésztési panaszokra is ajánlják, sőt, a visszeres lábak jó barátja. Mivel nagy mennyiségű C-vitamint, vasat és béta-karotint is raktároz, tavasszal tanácsos gyűjteni a friss hajtásokat és ételeinkbe csempészni. Smoothie-kba, levesekbe, salátákba kerülhet levele, bár ízét nem mindenki kedveli. Teaként naponta 2-3 csészével fogyasztható, de kúraként két hónapnál tovább ne alkalmazzuk.

Megfelelően kiszárítva tárolhatjuk, de így inkább leveleivel foglalkozzunk, mert sokféle jótékony összetevő távozik belőle a szárítás alkalmával. Végül pedig, ha mindez nem lenne elég, akkor arról se feledkezzünk meg, hogy ez a kis növény a méhlegelők egyik legfontosabb virága, azaz érdemes egy kis részen meghagyni a kertben.

Az árvacsalán nem egy irtandó gaz, hanem egy remek gyógynövény, melyet frissen és szárítva is fogyaszthatunk, akár ülőfürdőbe szórhatunk és a méheknek is hasznos.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.