Menü

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Nem azért, mert a rendőrök megbüntetnek érte, hanem azért, mert a gyerek biztonsága így kívánja meg és ez a legfontosabb! Szánjunk rá plusz pár percet! Mert ez az életmentő művelet nem több.

Ovi előtt várakozom. Kisgyerek - olyan négyévesforma, mint az enyém, - beugrik a kocsiba, anyuka rácsukja az ajtót, majd ő is bepattan az ülésre, indít és már kanyarodik is… Gyakori eset. Anyuka talán sietett, lehet ő is a többi gyerekéért rohan edzésre, mint én, vagy lehet a munkahelyre kell visszamenjen pár dolgot elitnézni, netán a boltba siet, esetleg vendégek jönnek este, vagy csak szimplán ezer az ügy otthon…de azért azt a két percet miért sajnálta a gyermeke biztonságára? Sajnos még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban.

Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg, ha ezt minden egyes utazáskor megtesszük, még akkor is, ha csak a sarki zöldségeshez indulunk is velük, hiszen balesetek a legrövidebb utakon is előfordulhatnak.

Hogyan utazhatnak a babák és a gyerekek a KRESZ szerint?

Az talán nem kérdés, hogy a gyermeknek autózás során gyerekülésben kell ülnie. Minden szülőnek kutya kötelessége tudni, hogy ha a tízévesnél idősebb gyermek elérte a 150 cm-t, a hárompontos biztonsági övvel rögzítve már szállítható az anyósülésen. Hároméves korig csak gyermekbiztonsági rendszerben, azaz gyerekülésben utazhat. A 130-150 cm magasságúaknak megengedett az első ülésen való utazás, de természetesen csak gyermekbiztonsági rendszer használata mellett.

Hol helyezkedjen el a gyerekülés? Az ülésmagasító mikortól használható a gyerekülés helyett? És az mikor hagyható el?

Az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet kimondja, hogy:

„a gépkocsiban vagy a mopedautóban 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.”

A rendeletben megfogalmazott gyermekbiztonsági rendszer az autóba beköthető babahordozót, a gyerekülést és az ülésmagasítót jelenti, tehát 150 cm alatti gyermek autóban történő szállításához mindenképp szükség van autóba köthető babahordozóra, gyerekülésre, vagy ülésmagasítóra. Csecsemők utaztatása babahordozóban történik, az ő esetükben a babahordozót és a gyerekülést az autóban menetiránynak ellentétesen kell elhelyezni.

Utazhat a gyermek az első ülésen és ha igen, mikortól?

A magyarországi jogszabályok szerint a gyermek a vezető ülésen kívül az autó bármely ülésén utazhat, így tehát elől, a vezető ülés melletti anyósülésen is.

Az anyósülésen menetirányban ellentétesen azonban (jellemzően a babahordozó helyezkedik el így) biztonsági okokból kizárólag akkor szállítható a gyermek, ha az ülés előtt nincs légzsák vagy az kikapcsolt állapotú. Bár a gyerekülés az autóban elől és hátul is elhelyezhető a legbiztonságosabb helye a hátsó üléseken van.

A gyerekülés használatának kötelezettségét a gyermek magassága szabja meg. (Egészen addig, míg el nem éri a 18 éves kort, 18 éves kor felett a gyerekülés magasságtól függetlenül elhagyható.) A gyerekülést a hátsó üléseken addig kell használni, amíg a gyermek el nem éri a 135 cm-es magasságot, az elülső ülésekre a határ a 150 cm-es magasság.

Az ülésmagasító használata már némileg idősebb gyermekek számára szükséges, de nem az életkor szabja meg. Akkor kell ülésmagasító, ha a gyerek már 135 cm-nél magasabb, tehát kinőtte a gyerekülést, de az autó biztonsági öve magasító nélkül még nem rögzíti őt megfelelően.

A gyerek bekötése az autóban életmentő lehet. Itt van néhány ok, amiért ez annyira lényeges:

1. Biztonság mindenek felett

A gyerekek teste sokkal sérülékenyebb, mint a felnőtteké. Egy baleset során a biztonsági öv vagy a gyerekülés megakadályozza, hogy kirepüljenek az ülésből – vagy akár az autóból. Egy kisebb ütközés is súlyos következményekkel járhat, ha nincs bekötve.

2. Törvény írja elő

A legtöbb országban, így Magyarországon is, törvény kötelezi a szülőket arra, hogy a gyerekeket megfelelő módon, életkoruknak és testméretüknek megfelelő ülésben és biztonsági övvel szállítsák.

3. Megfelelő gyerekülés – életkortól függően. Akkor még egyszer:

0–1 éves korig: babaülés, menetiránynak háttal

1–4 éves korig: gyerekülés, előre néző

4–12 éves korig: ülésmagasító + biztonsági öv (Ez persze függ a súlytól és magasságtól is.)

4. Példaértékű viselkedés

Ha a gyerek azt látja, hogy őt mindig bekötik, és a szülő is mindig beköti magát, megtanulja, hogy ez természetes és fontos – és felnőttként is így fog viselkedni.

5. Nemcsak baleset, hanem hirtelen fékezés esetén is

Egy hirtelen fékezésnél is előre zuhanhat a gyerek, ha nincs biztonságosan bekötve – ez komoly sérüléseket okozhat.

A biztonsági öv viselése azért is fontos, mert segít megakadályozni, hogy az utasok a járműből kirepüljenek a baleset során, ami súlyos sérüléseket vagy akár halált is okozhat. A biztonsági öv használata nem csupán az utasok védelmére szolgál, hanem hozzájárul a közlekedési biztonság növeléséhez is.

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.