Menü

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.

Azonnali elsősegély (PRICE-terápia):

Védelem (Protection): Végezze el a sérült terület védelmét, például rögzítéssel.

Pihenés (Rest): Az érintett izmot azonnal pihentesse, kerülje a további terhelést.

Hűtés (Ice): Alkalmazzon jégzselét vagy jégkockákat, de sose helyezze közvetlenül a bőrre, hogy elkerülje a fagyási sérüléseket.

Kompresszió (Compression): Szorító kötést tegyen a sérült területre, de ne túl szoros legyen, hogy ne vágja el a vérkeringést.

Felpolcolás (Elevation): Emelje meg a sérült végtagot, ez csökkenti a duzzanatot és a fájdalmat.

Fájdalomcsillapítás:

Szükség szerint alkalmazzon orvos által javasolt fájdalomcsillapítókat, például ibuprofent vagy diclofenacot.

Gyulladáscsökkentő kenőcsök (pl. heparin vagy aescin tartalmú készítmények) alkalmazása is segíthet a duzzanat és fájdalom csökkentésében.

Gyógytorna és rehabilitáció:

A gyógyulást követően legalább öt napig pihentesse az izmot. Gyógytornával segítheti az izom ellazulását, a gyógyulási folyamatot, és az izomerő visszanyerését.

A „muscle release” technikák, nyújtó és dinamikus gyakorlatok csak addig folytathatók, amíg nem okoznak fájdalmat.

A gyógytorna programja tartalmazhat tehermentesítő, dinamikus, nyújtó gyakorlatokat, és sportorvosi felügyelettel végzett terheléses vizsgálatokat.

Egyéb fontos szabályok:

Rövid időre és csak langyos vízben zuhanyozzon, amíg pontosan nem tisztázott, hogy izomhúzódásról vagy más sérülésről van-e szó.

Nagyon fontos arra odafigyelni, hogy a sérült elegendő folyadékot fogyasszon. Erre a célra az ásványvíz, az almalé és az ásványi sókat tartalmazó italok felelnek meg leginkább.

Mivel izomhúzódás az esetek többségében a láb izmaiban következik be – kifejezetten gyakori az izomhúzódás a comb- és lábszár izmaiban, illetve a közelítő izmokban –, célszerű lehet a sérült lábat a gyógyulásig részlegesen tehermentesíteni. Ezért súlyos és fájdalmas izomhúzódás esetén néhány napig járás közben támaszkodjon mankóra.

Különösen lábizom-húzódás esetén célszerű a sérült végtagot részlegesen tehermentesíteni, például járás közben mankóra támaszkodni, hogy a gyógyulási időt rövidítse és a sérülés súlyosságát csökkentse.

Fontos hangsúlyozni, hogy minden esetben érdemes orvosi vagy gyógytornászi szakvéleményt kérni a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében. A kezelés gyors megkezdése és a szakértői irányítás jelentősen növeli a gyógyulás esélyeit.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.