Menü

Fokozatosság a siker kulcsa

A jó idő és a nyár közeledte sok embert inspirál arra, hogy visszatérjen az edzéshez, azonban érdemes néhány dolgot figyelembe venni, ha nem szeretnénk csalódni. Előfordulhat, hogy valaki csak egy rövidebb periódusra hagyta abba az edzést, azonban vannak olyanok is, akik évek óta nem jártak rendszeresen sportolni. Mindkettőben közös az, hogy fontos a türelem és a fokozatosság, hiszen, ha túl gyorsan vágunk bele, akkor egy kellemetlenebb izomlás mellett akár sérülések szerzésének és egészségügyi kockázatoknak lehetünk kitéve.

Ha hosszú idő után újrakezdjük az edzést, akkor fontos megértenünk, hogy a testünk nem ugyanott tart, mint korábban. Az izmok, az ízületek, a szív-és érrendszer egyaránt elszokott az intenzív terheléstől. A fokozatos terhelés esélyt ad rá, hogy belátható időn belül visszatérjünk korábbi teljesítményünkhöz úgy, hogy közben nem teszünk kárt testünkben. Kezdetben érdemes az alapok visszaépítésére fókuszálni, ilyen lehet az állóképesség javítása könnyebb mozgásformákkal, például tempós sétával, kerékpározással, vagy alacsony intenzitású saját testsúlyos edzéssel. Az első hetek célja nem a maximális teljesítmény, hanem a rendszeresség kialakítása.

Sokan úgy gondolják, hogy akkor volt hatásos az edzés, ha másnap alig tudnak megmozdulni az izomláztól, ez azonban tévhit. Az izomláz arra utal, hogy az izmok mikrosérüléseket szenvedtek el. Persze egy enyhe izomláz elkerülhetetlen, azonban az erős fájdalom azt jelenti, hogy túlterheltük a testünket, amely késleltetheti a következő edzés időpontját, lassítva a fejlődést és növelve a sérülés kockázatát. A cél az, hogy kellemesen elfáradjunk az edzés során, de másnap is képesek legyünk komoly fájdalom nélkül mozogni. Ha mégis utolér az izomláz, akkor az aktív regeneráció – séta, könnyű nyújtás – segíthet a gyorsabb felépülésben.

Sokan arról is hajlamosak megfeledkezni, hogy a fejlődés nem edzés közben, hanem a pihenés ideje alatt történik, hiszen az izmok ilyenkor épülnek újjá, erősödnek meg. Ha azonnal mindennapi edzésre akarunk váltani a nulláról, vagy minimális sportról, akkor az könnyen a teljesítmény romlásához, túledzéshez és sérülésekhez vezethet. Ezért fontos odafigyelni arra, hogy heti legalább 1-2, de akár több pihenőnapot tartsunk. Nem probléma az sem, ha valaki eleinte csak heti 1-2 alkalommal jár edzeni, hiszen ez is a fokozatosság jele.

Az edzés újrakezdése nemcsak testi, hanem lelki kihívás is. A türelem és az önmagunk iránti kedvesség, elfogadás elengedhetetlen a fejlődéshez. Nincs azzal semmi baj, ha eleinte kisebb a teljesítményünk, vagy néha nehezebb rávenni magunkat a mozgásra. Azt fontos tudatosítani magunkban, hogy minden edzéssel egy lépést teszünk az egészség és a végső cél felé.

Itt van 5 jel motivációként, hogy jól csinálod az edzéshez való visszatérést!

1. Nem hajszolod a végkimerülést minden edzésen.

2. Enyhe, de nem bénító izomlázat tapasztalsz.

3. Javul az általános közérzeted.

4. Fokozatos fejlődést tapasztalsz.

5. Tiszteletben tartod a tested jelzéseit, és visszaveszel a tempóból, ha valami fáj.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?