Hidrogén peroxid, amit erről tudni érdemes
- Dátum: 2025.05.16., 10:35
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- fehérítés, fertőtlenítés, hajfesték, hidrogén peroxid, penész, sav, üzemanyag
Rengeteg hasznos szerről olvashatunk az interneten, amiket a háztartásban használhatunk, ilyen a hidrogén peroxid is, de vannak veszélyei is.
A ház praktikák tömkelegével találkozhatunk olvasgatás közben, vagy akár akkor is, ha megkérdezzük felmenőinket, ők milyen szereket használtak a régebbi időkben. Az ecetet, a szódabikarbónát, a mosószappant nem is kell említenem, hiszen manapság is mindennapos használatban vannak, de ide sorolhatjuk a fent említett szert is, a hidrogén peroxidot.
A hidrogén peroxid egy olyan oxidáló hatású vegyület, amivel nem csak a háztartásokban, hanem az orvoslásban, sőt ipari felhasználásban is találkozhatunk. Ha orvosi szemmel nézzük, akkor remek sebfertőtlenítő, hiszen a sebes felülettel érintkezve felhabzik, és ezzel kimossa a sebből a szennyeződéseket. Ezzel viszont óvatosan kell bánni, mert hosszú távon használva igencsak roncsolja a szöveteket, e sebek általában nehezebben vagy csúnyábban gyógyulnak. Nagyon-nagyon hígítva alkalmazzák szájöblögetésre, de egy cseppet sem szabad lenyelni belőle, kizárólag öblögetni, majd ezt alaposan vízzel újra öblíteni.
Övsömör kezelésére is alkalmazható, mivel megsemmisít mindenféle olyan mikroflórát, mely gyulladást okoz a bőrünkön. Pont ezért kezelgeti a rovarcsípéseket is vele. Amikor nem gyógyászati célra vesszük, akkor találkozhatunk vele a hajfestékeknél, különböző háztartási tisztítószerekben, vagy mosószerekben. Ez az anyag képes fehéríteni, fertőtleníteni, szagtalanítani. Ipari célú felhasználását tekintve megtaláljuk a sugárhajtású repülők üzemanyagában, szennyvíztisztító telepeken fertőtlenítőként, és ezek mellett oxidálószerként is. Otthonunkban viszont nem csak a ruhák fehérítésére használhatjuk, hanem a penészes felületeken remekül bevált penészírtó szer. A mellékhelyiségben is alkalmazhatjuk, mivel szépen leszedi a lerakódásokat.
Vannak veszélyei is a hidrogén peroxid használatának. Például nagyon fontos, hogy mindig figyeljünk hígításra, hiszen erősen maró hatású. Pont ezért használjunk kesztyűt, mikor bevetjük a háztartásban. Sosem szabad ecettel keverni, mivel összekeverve őket ecetsav keletkezik, ami nem csak a bőrünket, hanem a légutainkat sem kíméli.
Azt is illik szem előtt tartani, hogy a fény hatására veszít erejéből, ezért ha lehet, tartsuk sötétebb helyen. Gyermekek elől is helyezzük olyan helyre, ahol nem érhetik el, nehogy lenyeljék, mivel attól hólyagok keletkezhetnek a nyelőcsövön, hányást, hasmenést okozhat. Végül pedig mindig figyeljünk arra, hogy kizárólag biztos forrásból szerezzük be ezt a folyadékot, nehogy balesetveszélyes erősségű oldatot használjunk.
A hidrogén peroxid egy remek oldat, sokoldalúan lehet használni a háztartásban, az egészségügyben vagy akár ipari oldalon. Otthonunkban alkalmazva figyeljünk arra, hogy ne keverjük semmivel és mindig kesztyűben dolgozzunk vele.
Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.
A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.
Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.
A nyári szünet lehetőségei: pihenés vagy tanulás?

Június közepén elcsendesülnek az iskolák folyosói, elbúcsúznak a diákok, és kezdetét veszi a vakáció. Sokan ilyenkor csak a pihenésre és a kikapcsolódásra gondolnak, mások azonban abban látják a lehetőséget, hogy hasznosan, akár tanulással is eltöltsék ezt a közel két és fél hónapot.