Az ülés új dohányzás? Az ülőmunka rejtett veszélyei és a megoldások
- Dátum: 2025.05.30., 12:00
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- aktív, anyagcsere, dohányzás, egészségügyi problémák, ergonomikus székhasználat, inaktivitás, irodai munka, keringés, modern életmód, mozgás, sport, test izmai
Az irodai dolgozók naponta akár 8-10 órát is ülnek, gyakran ezt megszakítás nélkül teszik. Bár kényelmesnek tűnik, a túlzott ülés valójában egy sor komoly egészségügyi problémák okozója lehet. A modern életmód – amelyet laptopok, e-mailek és véget nem érő Zoom-hívások, értekezletek bűvöletében élünk lassan, de biztosan átalakítja testünket és ezáltal az egészségünket is. Nem épp a legjobb irányba.
Az ülés új dohányzás?
Szakértők gyakran hasonlítják az ülő életmód hatásait a dohányzáshoz. Hosszú távon megnő a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás és a gerincproblémák kockázata. Egyes kutatások szerint azok, akik napi hat óránál többet ülnek, 20%-kal nagyobb eséllyel halnak meg idő előtt, mint azok, akik aktívabb életet élnek.
Mi történik a testünkkel ülőmunka során?
Az ülés során a test izmai – különösen a far- és hasizmok – ellazulnak, a vérkeringés lelassul, a gerinc természetes görbülete pedig könnyen eltorzulhat. Ez hosszú távon derék- és nyakfájdalomhoz, valamint tartós testtartási problémákhoz vezethet.
Az inaktivitás hatással van az anyagcserére is: csökken az inzulinérzékenység, nő a vérzsírszint és lassul a kalóriaégetés.
Mit tehetünk ellene?
A jó hír, hogy nem kell azonnal felmondanunk irodai állásunkat. Néhány apró változtatás is sokat segíthet:
rendszeres szünetek, ami azt jelenti, hogy minden 30-60 perc ülés után érdemes legalább 5 percre felállni, sétálni vagy nyújtózni, lépcsőzni, friss levegőt szívni.
használjunk állítható íróasztalokat, ugyanis az állva dolgozás váltogatása az ülőmunkával tehermentesíti a hátat és élénkíti a vérkeringést.
mozgás beépítése a napba, munkahelyre séta, hazafelé séta, rövid séták ebédszünetben, lépcsőzés lift helyett, könnyű reggeli torna vagy munka utáni sporttevékenység érdeklődési körünknek, lehetőségeinknek megfelelően. (kocogás, fitneszterem, torna, gyaloglás, biciklizés, úszás)
ergonomikus székhasználattal segíthetünk megelőzni a tartáshibákat.
A megfelelő ülőpozíció egyaránt függ a testsúlytól, magától a széktől és az ülés közben végzett tevékenységtől. Segíthet az is, ha a lábakat a talajon vagy egy lábtartón tartjuk és ha lehet, ne tegyük egymáson keresztbe. Próbáljuk ellazítani a nyakat, illetve ne fordítsuk oldalra hosszú ideig. Ha a hátunk, de főleg a derekunk nem tud jól nekitámaszkodni a széknek, akkor használjunk egy plusz háttámaszt.
Fontos, hogy nyáron ne üljünk a légkondicionáló alatt az irodában, kerüljük a huzatot!
Az ülőmunka a modern élet velejárója, de nem kell, hogy egészségügyi áldozattá váljunk miatta. A tudatos mozgás, a rendszeres testmozgás és az ergonómia egyensúlyt teremthet a munka és a jó közérzet között.
Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.