Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei
- Dátum: 2025.07.05., 09:44
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- antibiotikum, betegsèg, gyulladás, homloküreg, immunrendszer, láz, megfázás, orr, orvos, vírus
Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Tünetei:
- Akut esetben:
- Fejfájás, különösen a homlok vagy az arc területén
- Orrfolyás és orrdugulás
- Feszítő érzés az érintett területen
- Tüsszögés
- Kellemetlen lehelet
- Köhögés, különösen éjszaka
- Nyomási fájdalom az arc, orr és szem környékén
- Láz, levertség, látászavar, arcduzzanat
- Előrehajláskor fokozódó fájdalom
Krónikus esetben:
- Enyhébb, de tartós tünetek
- Tompa fejfájás
- Fokozott orrváladékozás
- Íz és szaglás gyengülése
- Hosszabb gyógyulási idő (több hónap is lehet)
Az okok:
- Leggyakrabban vírusos vagy bakteriális fertőzések következtében alakul ki, például nátha vagy megfázás után.
- Allergia, mint például pollenallergia, szintén kiválthatja vagy súlyosbíthatja.
- Egyéb tényezők lehetnek a cisztás fibrózis, asztma, vagy anatómiai problémák (pl. görbe orrsövény vagy orrpolip).
- Ritkábban fogászati problémák is okozhatják.
- A nyálkahártya duzzanata akadályozza a váladék szabad áramlását, ami gyulladáshoz vezet.
Otthoni kezelési lehetőségek:
- Sós orröblítés (pl. sóoldatos orrmosó készülék vagy spray)
- Melegpárnás vagy meleg borogatás az arcra a fájdalom enyhítésére
- Gőz inhalálása a légutak tisztítására
- Megfelelő folyadékbevitel
- Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító szerek (pl. paracetamol vagy ibuprofén)
- Pihenés és az orrdugulás csökkentése érdekében orrcseppek vagy spray-k használata (de csak rövid távon)
Kiemelten fontos:
Gyerekek esetében fokozott figyelem szükséges, mivel náluk a betegség gyorsabban súlyosbodhat vagy szövődmények alakulhatnak ki.
Ha a tünetek több mint 10 napig fennállnak, vagy súlyosbodnak, láz, arcduzzanat, látásváltozás vagy magas láz jelentkezik, mindenképpen forduljon orvoshoz.
Az antibiotikumos kezelés csak orvosi ajánlásra alkalmazható, mert a vírusos eredetű gyulladásokat nem szabad indokolatlanul antibiotikummal kezelni.
Súlyosabb esetekben, például ha a gyulladás krónikussá válik vagy szövődmények lépnek fel, lehetőség van műtéti beavatkozásra is, például sinus tágítására vagy polip eltávolítására.
Fontos megjegyezni, hogy a megelőzés érdekében kerüljük a dohányzást, tartsuk jó állapotban az immunrendszerünket, és kezeljük időben a felső légúti fertőzéseket.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.