Alternatív gyógymódok
- Dátum: 2012.01.12., 22:28
- Vaskó Gábor
- Kovács Rita
A kérdés, van-e esetleg más megoldás is a beteg számára, mint a tabletták beszedésének rituáléja? Most reggel ebből kell 2 szem, délben amabból 1 és még nincs vége a napnak.
Manapság egyre többször hallani arról, hogy tegyünk az egészségünkért, hisz’ az a legfőbb kincsünk. De valóban a különféle medicinákkal szolgáljuk leginkább szervezetünk védekező rendszerét? Van egy másik út is, a prevenció és az alternatív gyógymódok útja! A nyugati orvoslásban maga a betegség, az alkalmazott gyógyszerek és a szervezet vizsgálata kerül az előtérbe, míg a hagyományos kínai orvoslás a betegségek megelőzésére helyezi a hangsúlyt és az embert egységes egészként kezelve vizsgálja a testi és lelki tüneteket.
A két módszer másként viszonyul nem csak magához a betegséghez, hanem annak feltárásához, kezeléséhez is. A hagyományos kínai orvoslás alapvető jellemzője, hogy az emberi test egyensúlyban tartására és egészséges állapotának megőrzésére helyezi a hangsúlyt. Az emberi szervezet összefüggéseit tárja fel, és a testi, lelki, környezeti adottságokat együttesen vizsgálva keresi a választ a probléma megoldására. A nyugati orvoslás előnye ezzel szemben, hogy a modern tudományos ismeretek birtokában képes a gyógyszerek és a szervezet legelemibb, molekuláris szintű vizsgálatára. A hagyományos kínai orvoslás alapelve, hogy a csi (az energia) áthatja az egész testet és az azt körülvevő környezetet.
A betegségek kezelésére a keleti orvoslás kilenc módszert alkalmaz, úgy mint: meditáció, táplálkozás, testgyakorlatok, masszázs, akupunktúra, gyógynövények, asztrológia, öngyógyítás és a feng shui.
Ezek ismeretében tekintsük hát át röviden, melyek a – ma már – legelterjedtebb alternatív gyógymódok, és mikor érdemes ezeket a módszereket alkalmazni a gyógyszeres kezelésekkel szemben!
Akupunktúra
Alkalmazási terület: Többek között akut vagy krónikus fájdalmak esetén (fejfájás, migrén, hátfájás, asztma stb.)
Hatása: Az akupunktúra a kínai orvoslás filozófiája szerint megszünteti a szervezetben az energiaáramlás zavarait, mivel az energia a meridiánok mentén folyik.
Módszer: A test különböző energiapontjaiba 1-2 cm mélyen vékony tűt (1-15 db) szúrnak.
Aromaterápia és illóolajok
Alkalmazási terület: Belső nyugtalanság, idegi feszültség, hangulatingadozások, de testi tünetek esetén is
Kockázatok, mellékhatások: A túl magas koncentrációjú aromás olajok allergiás panaszokat válthatnak ki. Az illóolajokat gyerekek kezelésére nem ajánlják. Terhes nőknek néhány illóolaj ellenjavallt.
Módszer: Három alkalmazási formája ismert: az illóolaj belélegzése, a bőrbe való belemasszírozása vagy megivása.
Talpmasszázs
Alkalmazási terület: Majdnem mindenfajta fájdalom és feszültség esetén. A talp a különböző reflexpontokon keresztül kapcsolatban áll a belső szervekkel.
Hatása: Mivel a reflexpontok kapcsolatban állnak a belső szervekkel, a pontok aktivizálásával, az ingerület-átvitel javításával jobb lesz a szervek vérellátása; fokozódik a test öngyógyító képessége.
Kockázatok, mellékhatások: Nincs.
Csontkovács
Alkalmazási terület: Izomgörcsök, derékzsába, csont- vagy csigolyaelmozdulások ízületi, könyök és vállproblémák esetén.
Hatása: A csontkovács feloldja az izomban lévő görcsöket, feszültségeket, így megszünteti a mozgási nehézségeket.
Kockázatok, mellékhatások: Nincs.
Módszer: A gerinc egy részét vagy az ízületet egyetlen mozdulattal, vagy nyomásos masszázzsal a helyére rakják.
Gyógynövények
Gyógynövényekből általában teát és teakeverékeket, kenőcsöket, olajokat, illóolajokat, szörpöket, tinktúrákat, friss leveket, illetve borogatásokat, dunsztkötéseket és fürdőket készíthetünk. Általánosságban igaz, hogy a készítményhez szükséges növényadalékokat az előírás szerint, de a kort, a súlyt, a betegség fokát és súlyosságát is figyelembe véve kell alkalmazni. Mérlegelni kell ezen kívül, hogy egyfajta gyógynövényt használunk fel, vagy összetett készítményt alkalmazunk-e.
Általában hatékonyabb, ha többféle, egymást kiegészítő, illetve támogató (szinergizmus) gyógynövényt alkalmazunk egyszerre, az összeállítások maximum 5-7 fajta gyógynövényt tartalmazhatnak. Ügyelni kell a közben szedett gyógyszerek indikációs jellegére is.
Alkalmazási terület: a legtöbb betegség esetén alkalmazhatók
Kockázatok, mellékhatások: nincs
Módszer: a gyógynövény felhasználási formájától függően alkalmazhatjuk inhalálás, borogatás, ülőfürdő, kenőcs és forró tea formájában.
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.