Fogyás mozgás nélkül?
- Dátum: 2012.03.29., 16:30
- Vaskó Gábor
Aki esetleg a címből ítélve valamilyen egzotikus úticél ismertetésére gondol, az kivételesen most téved, ám nem sokat, hiszen egy hasonlóan pihentető tevékenységet mutatok be, a szaunázást. Ha viszont a szaunázásra gondolunk eszünkbe jut a tőle elválaszthatatlan Finnország ahol korántsem mediterrán éghajlat vár ránk.
A szaunát az északi népek feltehetően már kétezer éve ismerik, és a finn otthonok mai napig elmaradhatatlan részét képezik. A finnek élete olyannyira elképzelhetetlen szauna nélkül, hogy még az Afganisztánban állomásozó békefenntartóik is felépítettek maguknak egyet az állomáshelyükön. Ez a helyiség a finn vidéki házakban általában nyírfafűtéses külön kicsi épület, míg a lakásokban elektromos üzemű, fa lambériával bevont elkülönített rész a fürdőszobában.
A szaunába belépve elénk tárul a kályha, rajta a szaunakövekkel, a padok, valamint a dézsa, benne a kanállal. A kályha felmelegíti a szaunát az ideális hőfokra, ami általában 80-100 °C. A szaunakövek a meleg megtartására szolgálnak, valamint ezeket locsoljuk vízzel, hogy egy kis párát szabadítsunk fel a könnyebb elviselhetőség kedvéért. Gondosan válasszuk ki helyünket a padsorok felső, és alsó fokozatai között, ezzel meghosszabbíthatjuk a bennt töltött időt, és minimális értékben szabályozhatjuk a hőt is, amit el kell viselnie szervezetünknek.
Szaunázásnál az egyik legfontosabb szabály, hogy fokozatosan szoktassuk magunkat hozzá. Kezdőként heti egy alkalomnál többször ne terheljük le a szervezetünket a szokásosnál három-négyszer nagyobb hőmérséklet elviselésével. Ezekre az alkalmakra szánjunk elegendő időt, egy szaunázás az azt követő relaxációs periódussal együtt 70-90 percet vesz igénybe. Megfelelően készüljünk elő, zuhanyozzunk, majd töröljük magunkat szárazra, ezután lépjünk be a helyiségbe. Foglaljunk helyet, és töltsük bennt a megfelelő időperiódust. Kilépve zuhanyozzunk le hideg vízzel, majd pihenjünk pár percet, majd ismételjük meg a folyamatot négyszer-ötször. Nagyon fontos, hogy szaunázás közben ne igyunk, csak a teljes periódus után a relaxációs időt is beleszámítva pótoljuk a folyadékveszteségünket.
A szunázás típusai: irritáló, tonizáló, relaxáló,exhausztív, nem szabályszerű. Az első élénkít, a második felfrissít, a harmadik ellazít és regenerál. Az exhausztív, vagy kimerítő szaunázási módszer a hevítés és hűtés szakaszainak többszöri, négy-ötszöri ismétlését jelenti. Elsősorban azok számára ajánlott, akik alvászavarral küzdenek, mivel ezután hosszú alvás szokott kezdődni. Az exhausztív szaunázás után ólmos fáradtság lesz úrrá az emberen, ezért ezután igen megerőltető a szervezet számára bármilyen tevékenység. Amikor valaki ötnél többször ismétli a szaunázás szakaszait a hevítő és hűsítő helyiségben, az már nem szabályszerű és nem is ajánlatos, egyes esetekben akár veszélyes is lehet. A szauna túlságosan intenzív hatással van a szervezetre ahhoz, hogy nem szabályszerűen használja bárki is, amennyiben mégis valaki úgy érzi, hogy többszöri ismétlésre van szüksége, azt kizárólag felügyelet mellett teheti meg. Ilyen esetekben ügyelni kell a folyadék és ásványi anyagok pótlására, amennyiben ezt valaki elmulasztja megtenni, akkor a szaunázással esetleg pont ellentétes hatást ér el, nem lesz eredményes, és a szervezet képtelenné válik a regenerálódásra, esetleg még hiánybetegségek is felléphetnek, ha rendszeresen előfordul a nem szabályszerű szaunázás.
A szaunázásnak nagyon hasznos élettani hatásai vannak. A verejtékkel a bőrünkön át távoznak a szervezetben felhalmozódott salakanyagok. Javul a test vérellátása, gyorsulnak az anyagcsere-folyamatok. Elősegíti a sejtmegújulást, és ellenállóbbá teszi a szervezetet a fertőzésekkel szemben
A szauna azonban sajnos nem mindenkinek ajánlható. A magas hőmérséklet miatt ellenjavalt epilepsziások, vese- és súlyos szívbetegek, heveny izületi gyulladásban szenvedők számára.
Írta: Tóth Tibor
Fotó: sxc.hu
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.