Menü

Nem tud aludni?

Kevés dolog okoz nagyobb szorongást, mint az álmatlan hánykolódás. Az ember agya ilyenkor erőteljesen dolgozik, átsuhannak a fején az aznap megtörtént események.  Az esti neszek ébren tartják. Ilyen esetben mi lehet a teendő? Léteznek módszerek, amelyeket érdemes kipróbálni. Kérem, olvassa tovább a cikket, hogy elsajátíthasson új fortélyokat, amitől majd jobban fog aludni.

Csak akkor aludjon, ha álmos – így csökkenhet az ébren eltöltött időt az ágyban. Ha húsz perc elteltével nem sikerült elaludnia, keljen fel és csináljon valami unalmasat, hogy elálmosodjon. Üldögéljen csendesen a sötétben vagy olvassa hűtőszekrényének garancialevelét, de ne kapcsoljon fel erős villanyt, ameddig fenn van, mert a fény azt sugallja az agyának, hogy fel kell kelnie. Hogy biztosan fáradt legyen, amire eljön az alvás ideje, ne szunyókáljon napközben. Csak akkor, ha máshogy nem képes átvészelni a napot, elszenderedhet kevesebb, mint egy órát délután három óra előtt. Ugyanabban az időben térjen nyugovóra és keljen, még a hétvégeken is - jobban fogja érezni magát a rendszeresség következtében.

Emellett fontos, hogy új, és szokásokkal is a testét előkészítse az alvásra; érdemes kellemes zenét hallgatni, elcsendesedni egy negyed órát egy bögre koffeinmentes tea társaságában, vagy pihentető tornagyakorlatokat végezni. Ha már testgyakorlásról esett szó, a rendszeres mozgás elősegíti a minőségi pihenést: a reggeli és esti edzések a leghatékonyabbak, azonban nem szabad túl későn nekiállni – legalább négy órával lefekvés előtt végezze el őket. Használja az ágyat, amire való – ne nézzen az ágyból TV-t, ne olvasson ott fekve, vagy dolgozzon – így teste tudni fogja, hogy az ágyat teljességgel az alvás miatt veszi igénybe – az egyetlen kivétel a házasélet.

Az ágy minősége, továbbá a szoba állapota is fontos tényező: kifejezetten kellemetlen a fülledt, meleg idő az éjszaka során - egy hideg, jól szellőző szoba elegendő mennyiségű takarókkal a javallt. Továbbá még néhány tanács, hogy mit vegyen magához nyugovóra térés előtt: kevés táplálékot, folyadékot, és egy meleg zuhanyt. Természetesen, itt is oda kell figyelni fontos részletekre: koffeines italt, mint kávét vagy teát, továbbá csokoládét ne fogyasszunk éjszaka; és bár az alkohol köztudottan segít elaludni, szakaszos alvást idéz elő, így nem ajánlott. A tusolást próbáljuk másfél órával lefekvés előtt végezni, hogy elég ideje legyen a testünknek lehűlni a forró zuhany után.

Ezekkel a tanácsokkal kívánok Önnek jó éjszakát! Ne feledje, reggel, ami után kilépett az utcára, fordítsa arcát a nap felé – és tartsa úgy vagy negyed óráig, mivel így serkenti a testét az elkövetkezendő napra.

Írta: Sebestyén Zsuzsanna
Fotó: sxc.hu

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.