Gyógyulás helyett halált hozott
- Dátum: 2013.03.15., 10:33
Már a 17. század elején akadtak ellenzői, ugyanakkor egészen a közelmúltig a pozitív hatásai voltak inkább előtérben. Az emberiség mára talán már rálépett a globális leszokás útjára.
Aki látta a Király beszéde című filmet tudja, hogy a későbbi VI. György dadogását a légutak és a tüdő tisztítása céljából az orvosok többek között cigarettával kívánták gyógyítani. A 20. század elején. Érdekesség, hogy egykoron az angol etoni fiúiskola tanítványai számára kötelezővé tették a dohányzást, mivel biztosak voltak benne, az növeli az állóképességet és megakadályozza a betegségek terjedését.
Mint annyi minden más, a dohány is Dél-Amerikából, gyarmatosítók közreműködésével került Európába és a reflektorfénybe. A növény levelét számos betegség ellen használták, többek között fekélyt, köszvényt és maláriát igyekeztek gyógyítani vele. Használata gyorsan terjedt, füstjét szívták, levelével borogattak, itták, szippantották, kenték és rágták is. Mindezek mellett meg voltak győződve róla, egészségügyileg kiemelkedően pozitív a hatása. A középkor legrettegettebb betegsége, a pestis megállítására is „bevetették”.
Néhány orvos már a 17. század elején ellentmondott a dohányzással szembeni pozitív közvélekedésnek, ám az ipari cigarettagyártással a népszerűség soha nem látott méreteket öltött. A háborúkban a katonáknak idegnyugtató szerként árusították, közösségformáló hatása és a különböző jeles alkalmakkal és étkezéssel kapcsolatos rituálék kialakulása pedig igencsak széles körben tette elterjedté. A cigaretta, a pipa és a szivar igazi dicsőség utat járt be, de az út rengeteg betegséggel, szenvedéssel és halállal van kikövezve.
Évente több mint öt millióan halnak meg dohányzással kapcsolatos betegségekben (a 20. században körülbelül 100 millió ember haláláért felelős a növény!), és ami a legrosszabb, a szokás komoly függőséggel jár, tehát a legtöbben hosszú ideig teszik ki magukat a káros hatásoknak. Napjainkban megfordulni látszik a tendencia, bár még mindig nagy a dohányosok aránya, a cigarettázás elleni kampányoknak köszönhetően, a közvélekedés gyökeresen megváltozott.
Kapcsolódó cikkeink:
Megnyílt a dohányzásról leszokást segítő központ
Dohányzás: tévhitek és akaraterő
Ciki a cigi?
Fotó: sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.