Menü

Gyógyulás helyett halált hozott

  • Dátum: 2013.03.15., 10:33

Már a 17. század elején akadtak ellenzői, ugyanakkor egészen a közelmúltig a pozitív hatásai voltak inkább előtérben. Az emberiség mára talán már rálépett a globális leszokás útjára.

Aki látta a Király beszéde című filmet tudja, hogy a későbbi VI. György dadogását a légutak és a tüdő tisztítása céljából az orvosok többek között cigarettával kívánták gyógyítani. A 20. század elején. Érdekesség, hogy egykoron az angol etoni fiúiskola tanítványai számára kötelezővé tették a dohányzást, mivel biztosak voltak benne, az növeli az állóképességet és megakadályozza a betegségek terjedését.

Mint annyi minden más, a dohány is Dél-Amerikából, gyarmatosítók közreműködésével került Európába és a reflektorfénybe. A növény levelét számos betegség ellen használták, többek között fekélyt, köszvényt és maláriát igyekeztek gyógyítani vele. Használata gyorsan terjedt, füstjét szívták, levelével borogattak, itták, szippantották, kenték és rágták is. Mindezek mellett meg voltak győződve róla, egészségügyileg kiemelkedően pozitív a hatása. A középkor legrettegettebb betegsége, a pestis megállítására is „bevetették”.

Néhány orvos már a 17. század elején ellentmondott a dohányzással szembeni pozitív közvélekedésnek, ám az ipari cigarettagyártással a népszerűség soha nem látott méreteket öltött. A háborúkban a katonáknak idegnyugtató szerként árusították, közösségformáló hatása és a különböző jeles alkalmakkal és étkezéssel kapcsolatos rituálék kialakulása pedig igencsak széles körben tette elterjedté. A cigaretta, a pipa és a szivar igazi dicsőség utat járt be, de az út rengeteg betegséggel, szenvedéssel és halállal van kikövezve.

Évente több mint öt millióan halnak meg dohányzással kapcsolatos betegségekben (a 20. században körülbelül 100 millió ember haláláért felelős a növény!), és ami a legrosszabb, a szokás komoly függőséggel jár, tehát a legtöbben hosszú ideig teszik ki magukat a káros hatásoknak. Napjainkban megfordulni látszik a tendencia, bár még mindig nagy a dohányosok aránya, a cigarettázás elleni kampányoknak köszönhetően, a közvélekedés gyökeresen megváltozott.

Kapcsolódó cikkeink:
Megnyílt a dohányzásról leszokást segítő központ
Dohányzás: tévhitek és akaraterő
Ciki a cigi?

Fotó: sxc.hu

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.

Milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

A piócás kezelés köztudottan egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használják a gyógyításban. Hatékonyságát eredmények bizonyítják. Vajon milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

Az elektromos cigi káros hatásai

Az elektromos cigaretta egyszeri használata is ártalmas és bajt okozhat, ennek ellenére nagyon népszerű: több millió ember érintett. Akik ezt az eszközt használják, vagy csak kipróbálták, azoknál egy nagyon veszélyes betegség kockázata nő meg. Az elektromos cigi káros hatásait vizsgáljuk.

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.