Menü

Gyógyulás helyett halált hozott

  • Dátum: 2013.03.15., 10:33

Már a 17. század elején akadtak ellenzői, ugyanakkor egészen a közelmúltig a pozitív hatásai voltak inkább előtérben. Az emberiség mára talán már rálépett a globális leszokás útjára.

Aki látta a Király beszéde című filmet tudja, hogy a későbbi VI. György dadogását a légutak és a tüdő tisztítása céljából az orvosok többek között cigarettával kívánták gyógyítani. A 20. század elején. Érdekesség, hogy egykoron az angol etoni fiúiskola tanítványai számára kötelezővé tették a dohányzást, mivel biztosak voltak benne, az növeli az állóképességet és megakadályozza a betegségek terjedését.

Mint annyi minden más, a dohány is Dél-Amerikából, gyarmatosítók közreműködésével került Európába és a reflektorfénybe. A növény levelét számos betegség ellen használták, többek között fekélyt, köszvényt és maláriát igyekeztek gyógyítani vele. Használata gyorsan terjedt, füstjét szívták, levelével borogattak, itták, szippantották, kenték és rágták is. Mindezek mellett meg voltak győződve róla, egészségügyileg kiemelkedően pozitív a hatása. A középkor legrettegettebb betegsége, a pestis megállítására is „bevetették”.

Néhány orvos már a 17. század elején ellentmondott a dohányzással szembeni pozitív közvélekedésnek, ám az ipari cigarettagyártással a népszerűség soha nem látott méreteket öltött. A háborúkban a katonáknak idegnyugtató szerként árusították, közösségformáló hatása és a különböző jeles alkalmakkal és étkezéssel kapcsolatos rituálék kialakulása pedig igencsak széles körben tette elterjedté. A cigaretta, a pipa és a szivar igazi dicsőség utat járt be, de az út rengeteg betegséggel, szenvedéssel és halállal van kikövezve.

Évente több mint öt millióan halnak meg dohányzással kapcsolatos betegségekben (a 20. században körülbelül 100 millió ember haláláért felelős a növény!), és ami a legrosszabb, a szokás komoly függőséggel jár, tehát a legtöbben hosszú ideig teszik ki magukat a káros hatásoknak. Napjainkban megfordulni látszik a tendencia, bár még mindig nagy a dohányosok aránya, a cigarettázás elleni kampányoknak köszönhetően, a közvélekedés gyökeresen megváltozott.

Kapcsolódó cikkeink:
Megnyílt a dohányzásról leszokást segítő központ
Dohányzás: tévhitek és akaraterő
Ciki a cigi?

Fotó: sxc.hu

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.