Telefonon segítenek leszokni
- Dátum: 2013.03.19., 13:11
Miért okoz függőséget a dohányzás, mi okozza az úgynevezett lelki kötődést a cigarettázáshoz, na és kitől kaphatok ingyenes és szakszerű segítséget a leszokáshoz? Megkerestük a válaszokat ezekre a kérdésekre.
Nem meglepő információ, hogy a dohányzás függőséget okoz. Nézzük először mitől alakul ki a fizikai függőség! Ha valaki rendszeresen, hosszabb időn keresztül dohányzik, szervezetében megnövekszik az úgynevezett nikotinkötő receptorok száma. Amikor ezek a receptorok megkötik a nikotin molekulákat, jó érzést váltanak ki. Ebből adódóan, ha abbahagyjuk a dohányzást, megvonási tünetek jelentkeznek. Hónapok alatt a receptorok száma megközelíti a kiinduló értéket, amennyiben teljesen felhagyunk a cigizéssel.
Igen ám, de a fizikai függőség mellett más tényezők is akadályozhatják a leszokást. Nemcsak a kémiai folyamatok, hanem egyéb tényezők is a cigizés aktusához kötődnek, mint például helyszínek, szituációk, események, emberek. A dohányzás egy úgynevezett túltanult viselkedés, helyzetekhez, hangulathoz kötött automatizmus, ezért a leszokás is tanulási folyamatot igényel.
Manapság sokféle segítő eszköz áll rendelkezésünkre, hogy végleg letegyük a cigarettát, például különböző tabletták, rágógumik és tapaszok. Az alábbiakban mi is ajánlunk egy módszert, amely ingyenes és a leszokási folyamatban leginkább a fentiekben említett tanulási mozzanatra koncentrál. De még mielőtt erről a lehetőségről írnánk, összeszedtünk néhány rémisztő adatot a dohányzás káros hatásairól, melyeket nem lehet elégszer elmondani.
Elrettentő tények, hogy a dohányosok 15-ször gyakrabban betegednek meg tüdőrák, 24-szer gyakrabban a gégerák és 12-szer gyakrabban idült hörghurut betegségben, mint a nem dohányosok. Szakemberek szerint Magyarországon minden évben 30 ezer ember halálát okozzák a dohányzás következtében kialakuló betegségek. A dohányfüstben számos olyan kémiai anyag van, amely súlyosan károsítja az egészséget, ilyen mérgező vegyület például a kátrány, a szénmonoxid, az arzén és a benzol.
Ezek az adatok érzékeltetik ugyan a téma fontosságát, mégis talán kevésbé segítik konkrét módon a leszokási folyamatot. Az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet létrehozott egy viselkedéses alapú tanácsadási rendszert. A program ingyenesen hívható zöld számon érhető el, telefonon keresztül pszichológusok adnak tanácsot azoknak az embereknek, akik le szeretnének szokni a dohányzásról. Ez a telefonos leszokás támogatási rendszer, elsősorban a motiváció megerősítésében segít, illetve a szakemberektől számos információt kaphatunk a témával kapcsolatban.
Fotó:
sxc.hu
Kapcsolódó cikkeink:
Gyógyulás helyett halált hozott
Megnyílt a dohányzásról leszokást segítő központ
Ciki a cigi
Dohányzás: tévhitek és akaraterő
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.