Menü

Telefonon segítenek leszokni

  • Dátum: 2013.03.19., 13:11

Miért okoz függőséget a dohányzás, mi okozza az úgynevezett lelki kötődést a cigarettázáshoz, na és kitől kaphatok ingyenes és szakszerű segítséget a leszokáshoz? Megkerestük a válaszokat ezekre a kérdésekre.

Nem meglepő információ, hogy a dohányzás függőséget okoz. Nézzük először mitől alakul ki a fizikai függőség! Ha valaki rendszeresen, hosszabb időn keresztül dohányzik, szervezetében megnövekszik az úgynevezett nikotinkötő receptorok száma. Amikor ezek a receptorok megkötik a nikotin molekulákat, jó érzést váltanak ki. Ebből adódóan, ha abbahagyjuk a dohányzást, megvonási tünetek jelentkeznek. Hónapok alatt a receptorok száma megközelíti a kiinduló értéket, amennyiben teljesen felhagyunk a cigizéssel.

Igen ám, de a fizikai függőség mellett más tényezők is akadályozhatják a leszokást. Nemcsak a kémiai folyamatok, hanem egyéb tényezők is a cigizés aktusához kötődnek, mint például helyszínek, szituációk, események, emberek. A dohányzás egy úgynevezett túltanult viselkedés, helyzetekhez, hangulathoz kötött automatizmus, ezért a leszokás is tanulási folyamatot igényel.
Manapság sokféle segítő eszköz áll rendelkezésünkre, hogy végleg letegyük a cigarettát, például különböző tabletták, rágógumik és tapaszok. Az alábbiakban mi is ajánlunk egy módszert, amely ingyenes és a leszokási folyamatban leginkább a fentiekben említett tanulási mozzanatra koncentrál. De még mielőtt erről a lehetőségről írnánk, összeszedtünk néhány rémisztő adatot a dohányzás káros hatásairól, melyeket nem lehet elégszer elmondani.

Elrettentő tények, hogy a dohányosok 15-ször gyakrabban betegednek meg tüdőrák, 24-szer gyakrabban a gégerák és 12-szer gyakrabban idült hörghurut betegségben, mint a nem dohányosok. Szakemberek szerint Magyarországon minden évben 30 ezer ember halálát okozzák a dohányzás következtében kialakuló betegségek. A dohányfüstben számos olyan kémiai anyag van, amely súlyosan károsítja az egészséget, ilyen mérgező vegyület például a kátrány, a szénmonoxid, az arzén és a benzol.

Ezek az adatok érzékeltetik ugyan a téma fontosságát, mégis talán kevésbé segítik konkrét módon a leszokási folyamatot. Az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet létrehozott egy viselkedéses alapú tanácsadási rendszert. A program ingyenesen hívható zöld számon érhető el, telefonon keresztül pszichológusok adnak tanácsot azoknak az embereknek, akik le szeretnének szokni a dohányzásról. Ez a telefonos leszokás támogatási rendszer, elsősorban a motiváció megerősítésében segít, illetve a szakemberektől számos információt kaphatunk a témával kapcsolatban.

Fotó:
sxc.hu

Kapcsolódó cikkeink:

Gyógyulás helyett halált hozott 
Megnyílt a dohányzásról leszokást segítő központ 
Ciki a cigi 
Dohányzás: tévhitek és akaraterő

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.